Cuma , Haziran 21 2024

4 Bin Öğrenciye Çevre Eğitimi Verilecek

   Fethiye Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü ekipleri, Fethiye’de bulunan 3.  ve 4. sınıf öğrencilerinin tamamına çevre eğitimi verecek. 33 okul, 180 şube, yaklaşık 4 bin öğrenciye verilecek eğitimlerde, çevre bilincinin gelişmesi, çevre kirliliğinin önüne geçilmesi adına küçük yaşlarda eğitim verilmesi hedefleniyor.

Minik öğrencilere eğitimler FBKM’de başladı. Minik öğrencilere hem çevresel değerleri anlatan çizgi filmler hem de uygulamalı bir şekilde geri dönüşüm ve çöplerin nasıl ayrıştırıldığını anlatan görseller paylaşıldı.  Yıllardan bu yana çevre eğitimi çalışmalarını sürdüren Fethiye Belediyesi’nin, şimdiye kadar 28 bin öğrenciye eğitim verdiğini belirten Fethiye Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Mahmut Bayrakdar, “İsteriz ki, okulların müfredatında çevre dersleri olsun, çevre bilinci çocuklarımıza küçük yaşlarda aşılansın ve çevre bilinci olan nesiller oluşsun. Temiz ve sağlıklı bir toplumun oluşması için bu çok önemli. Görüyoruz ki doğal kaynaklarımız bilinçsizce tüketiliyor ve kirletiliyor. Bunun önüne geçilmesinin yolu eğitimden geçiyor. Yapılan eğitim çalışmalarında ambalaj atıkları nedir, nasıl geri dönüşüme kazandırılıyor, bunların doğada yok olma sürelerini ve elde edilen tasarrufu anlatıyoruz. Aynı zamanda atık piller, bitkisel atık yağlar, tekstil atıkları, madeni atık yağlar, atık lastikler ve elektronik atıklar hakkında da çocuklarımıza bilgi vererek hava, su ve toprak kirliliğinin nasıl önüne geçildiği gibi birçok konu üzerinde gelecek nesillerimize bilgiler veriyoruz. Yapılan çalışmaların sürdürülebilirliğinin sağlanması ve başarılı olunabilmesi için çocuklarımızın ailelerinin ve halkımızın desteklerini bekliyoruz” dedi.

Fethiye Belediyesi ‘çevre kitabı’ dağıtılacak

Yıl boyunca sürecek eğitimler çerçevesinde Fethiye Belediyesi’nin çevresel değerleri içeren ve çocuklara özel hazırladığı ‘Çevreci çocuk ajandası’ kitapları da dağıtılacak.  Küçük yaşlarda çevre bilincini aşılamak isteyen Fethiye Belediyesi ekipleri, kitapların özellikle 3. ve 4. Sınıflara özel yapıldığını, içerisinde görselliğin daha fazla yer aldığını ifade ettiler. Ayrıca kitapta Fethiye Belediyesi’nin gerçekleştirdiği geri dönüşüm faaliyetleri de yer aldı.

About egegazetesi

Check Also

TURMEPA Fethiye Kıyı ve Deniz Merkezi Bölgenin Deniz Eğitim Üssü Olmaya Devam Ediyor

DenizTemiz Derneği/ TURMEPA’nın Fethiye’ye 2006 yılında kazandırdığı Kıyı ve Deniz Merkezi, Fethiye Belediyesi iş birliğiyle …