Cuma , Ağustos 19 2022
Anasayfa / Anasayfa / 19 Mayıs Fethiye’de de Kutlandı

19 Mayıs Fethiye’de de Kutlandı

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı tüm yurtta olduğu gibi Fethiye’de de çelenk sunma töreniyle gerçekleştirildi. Koronavirüs salgını nedeniyle geçen yıllara oranla, bu yılki kutlama programı buruk bir şekilde gerçekleşti. Atatürk’ün Samsun’a çıkışının 102. yıldönümünde korona virüsü salgınından dolayı coşkulu kutlama programları bu yılda yapılamadı. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün kurtuluş mücadelesinde Samsun’dan yaktığı meşale ile 102. Yıl gururu bu yılda koronavirüs nedeniyle buruk geçti. Fethiye’de 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı çelenk sunma töreni Fethiye Kaymakamlığı Atatürk Anıtı önünde yapıldı. Törende Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın mesajı da okundu.

Fethiye’de Kaymakamlık Binası önündeki Atatürk Anıtı önünde düzenlenen törene Fethiye Kaymakamı Eyüp Fırat, Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca, Cumhuriyet Başsavcısı Kurtça Eker, Garnizon Komutanı Askerlik Şubesi Başkanı Sedat Karabay, İlçe Jandarma Komutanı Rüştü Şen, Fethiye Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Harun Reşit Yiğit, Fethiye Muharip Gaziler ve Şehit aileleri yardımlaşma derneği Başkanı Namık Ünal, CHP Fethiye İlçe Başkanı Mehmet Demir, Gelecek Partisi Fethiye İlçe Başkanı Sadet Kansız, daire amirleri, bazı belediye meclis üyeleri, STK Üyeleri ile diğer ilgililer katıldı. Törende ilk olarak Fethiye Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğü çelengi, Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Harun Reşit Yiğit tarafından Atatürk anıtına sunuldu. Kovid-19 tedbirleri dolayısıyla tüm katılımcılar maske ve sosyal mesafe kurallarına uyum sağlarken, tören öncesinde de bu konuda anonslar gerçekleştirildi. Ardından Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve şehitlerimiz için Fethiye Belediye Bandosu eşliğinde 1 dakikalık saygı duruşunda bulunulup, İstiklal Marşımız söylendi. Törende Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın günün anlam ve önemini belirten mesajı tören komutanı Edebiyat Öğretmeni Muammer Şahin tarafından okundu.

Fethiye İmam Hatip Lisesi Mezunu İstanbul Teknik Üniversitesi öğrencisi Fethiye Gençlik Merkezi gönüllüsü Kaan Kıvrak da günün anlam ve önemini anlatan konuşmasına, “yıl 1919 Mayıs’ın 19’u, işgal altında ülkem, dağıtılmış ordusu. Anadolu perişan şimdi gözler yollarda. Bandırma vapuruyla Atam azgın sularda” diyerek başladı. Kıvrak, “Büyük Önder Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkarak başlattığı milli mücadelemiz Türk tarihinde önemli dönüm noktalarından biridir. Tarih boyunca bağımsız yaşamış olan Türk milletinin yine dünya üzerindeki varlığını hür, bağımsız olarak sürdürmesi için buna inanan ve ‘Türk milletini yine milletin kendi azim ve kararı kurtaracaktır. ’ diyen Yüce Önder yediden yetmişe kuzeylisi, güneylisi doğulusu, batılısı her insanımızı arkasına alarak, milli mücadeleyi başlatmış ve tüm yoksulluğa yokluğa rağmen bu mücadelede Türk milleti başarı elde etmiştir. Bağımsızlığımızın nasıl elde edildiğini hangi zorluklarla kazanıldığını herkesin bilmesi gerekir. Bu açıdan milli mücadele sonrası 29 Ekim 1923’te ilan edilen Cumhuriyetimizle dünya milletleri arasında şerefli yerini almıştır” dedi.

Kaan Kıvrak, konuşmasını gençliğin bayramını kutlayıp, “Atatürk, en büyük eserim dediği Cumhuriyet’i demokratik, laik, sosyal hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti’ni Türk gençliğine emanet etmiştir. Türk gençliği bu güne kadar olduğu gibi bundan sonra da Atasının emanetine Cumhuriyet’e sahip çıkacak, O’nun gösterdiği hedef olan çağdaş uygarlık düzeyinin üzerine çıkarılması için üstüne düşen görevi yerine getirecektir. Buna yürekten inanıyoruz. Birlik, beraberlik içinde birbirine sevgi ile yaklaşan, iyi eğitim almış, teknolojik kabiliyetlerle donatılmış Türk Genci ülkemizi en iyi şekilde geleceğe taşıyacaktır.” İfadelerini kullandı.

Fethiye Mehmet Erdoğan Anadolu Lisesi öğrencisi Fethiye Gençlik Merkezi Gönüllüsü Özge Şahin tarafından 19 Mayıs Gençlik Marşı şiiri okundu. Fethiye Ömer Özyer Anadolu Lisesi öğrencisi Fethiye Gençlik Merkezi Gönüllüsü Berrak Zişan Türkmen de 19 Mayıs Kurtuluş Savaşı şiirini okurken, her iki öğrencide büyük alkış aldı.  Törenin ardından Fethiye Kaymakamlığı uhdesinde Fethiye Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğü aracı 19 Mayıs ve kahramanlık şarkıları çalarak tüm Fethiye’yi dolaşıp, halkın bayramını kutladı.

About egegazetesi

Check Also

Göcek Meydanı’nda Müzikli Akşamlar

Müzikli Fethiye Akşamları Göcek Meydanı’nda sanatçılar Aysun Karasaçlı, Adem Kazan, Ali Tunç ve Mustafa Selçukoğlu …