Çarşamba , Mayıs 29 2024

Zaferin Yıldönümünde Şehitler Anıldı

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 106. Yıl dönümünde Fethiye’de Şehitler Anıtına Çelenk sunma töreni gerçekleştirildi. Çelenklerin sunulmasıyla başlayan törende, Fethiye Kaymakamlığı, Fethiye Belediyesi ile Fethiye Muharip Gaziler ve Şehit Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği çelenkleri sırasıyla anıta sunuldu. Daha sonra saygı duruşunda bulunulup, İstiklal Marşımız söylendi. Törene Fethiye Kaymakamı Eyüp Fırat, Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca, Fethiye Cumhuriyet Başsavcısı Kurtça Eker, Garnizon Komutanı Personel Binbaşı Sedat Karabay, Fethiye Muharip Gaziler ve Şehit Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Süleyman Şahin, siyasi partiler ilçe başkanları, STK Temsilcileri, kurum müdürleri, Şehit aileleri ve gaziler katıldı. Törende günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Garnizon Komutanı Personel Binbaşı Sedat Karabay gerçekleştirdi.

ŞEHİTLERİMİZ RAHMET VE MİNNET İLE ANIYORUZ
Binbaşı Sedat Karabay, “Bugün, Kurtuluş Savaşı için umutların canlandığı, Türk askerlerinin dest anlaştığı, milletimizin fedakarlıklarının doruk noktasına ulaştığı Çanakkale Zaferi’nin 106 yıl dönümünü gurur ve heyecanla kutlarken ülkemizin Bölünmez bütünlüğü milletimizin bağımsızlığı uğruna canlarını feda eden Aziz şehitlerimizi Şehitler günü vesilesiyle rahmet ve minnetle anıyoruz. Binlerce kefensiz yatan Vatan evladının şahidi, Çanakkale şehit olmayı onur ve gurur kaynağı olarak gören bir milletin kenetlendiği dönemin en güçlü donanmasını, boğazın derin sularına gömen Mehmetçiğin abideleştiği “Çanakkale Geçilmez” sözünün tarihe geçtiği Zafer’in adıdır. Türk Harp tarihine altın harflerle yazılan Çanakkale Zaferi en güçlü savaş gemilerine ve modern silahlarına sahip ordularına karşı milletimizin azim, inanç ve gücüyle karşı koyduğu, eşine çok az rastlanan büyük bir destandır.  Cesaret ve kararlılık komutanlık dehasıyla harbin kazanılmasında büyük pay sahibi Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün efsaneleştiği bu Zafer’le yalnız Türk tarihinin kaderi değişmemiş, dünya tarihide dönüm noktalarından birini yaşamıştır. Asil milletimiz asırlar boyunca Orta Asya’dan Anadolu’ya,  Anadolu’dan Rumeli’ye, Balkanlardan Kafkaslara, Kore’den Kıbrıs’a kadar yedi iklim üç kıtada,  yüz binlerce evladını şehit vermiştir. Kahraman ordumuz, gerek yurt içinde, gerekse de yurt dışında kutsal toprakları korumak için büyük özveri ve fedakârlıkla mücadelesine devam etmektedir. Vatanımızın kahraman evlatları, aziz şehitlerimizin bu topraklarda yazdığı kahramanlık destanları hiçbir şeyde kıyaslanamayacak kadar büyük ve kıymetlidir. Uğrunda büyük bedeller ödedikleri aziz vatanımız ve göklerde hür bir şekilde dalgalanan ay yıldızlı bayrağımız, bizlere bıraktıkları en kutsal emanetlerdir. Bu toprakları bize ebedi vatan yapan isimli isimsiz kahramanların kanlarının son damlasına kadar gösterdikleri azim, kararlılık, cesarete ve sahip oldukları yüce ruhu bize her zaman ilham kaynağı olmaya devam edecektir. Bu duygu ve düşüncelerle Çanakkale Zaferi’nin gururunu bizlere yaşatan ebedi başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarına bayraklaşan kutsal vatan topraklarının bütünlüğü, asil milletimizin egemenlik ve bağımsızlığı için canlarını feda eden aziz şehitlerimizi ve ebediyete intikal eden gazilerimizi rahmet ve minnetle, kahraman gazilerimizi şehit ve gazilerimizin değerli ailelerini saygı ve şükranla anıyorum. Ruhları şad olsun” ifadelerini kullandı.

ŞEHİTLER DERNEĞİ’NE GEÇİLDİ
Garnizon Komutanı Personel Binbaşı Sedat Karabay’ın konuşmasının ardından Özel Hatem öğrencileri tarafından şiirler okundu. Tören konuşmaların ardından Fethiye Kaymakamı Eyüp Fırat’ın anıt şeref defterini imzaladı. Kaymakam Eyüp Fırat yaptığı konuşmada, “Çok kıymetli şehit yakınları ve aziz gazilerimiz. Vatanın bölünmezliği, devletin bağımsızlığı, milletimizin birlik ve beraberliği için canına hiçe sayarak, düşmanla boğuşan siz değerli büyüklerimize minnettarız. Aziz vatanımızda şehit ve gazilerimizin önünde saygıyla eğiliyoruz. Allah siz değerli büyükleri başımızdan eksik etmesin” dedi. Törenin sona ermesinin ardından Fethiye Muharip Gaziler ve Şehit Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneğini ziyaret eden tören heyeti, gazilerle sohbet etti.

About egegazetesi

Check Also

Seydikemer “Bi Dünya Çocuk” İle Şenlenecek

İlçemiz Seydikemer Esnaflarından Murat YAYA’nın kardeşinin açmış olduğu “ Özel Seydikemer Bi Dünya Çocuk Kreş …