Perşembe , Ağustos 18 2022
Anasayfa / Anasayfa / Uluslararası Gençlik Araştırmaları Kongresi, Fethiye’de Başladı

Uluslararası Gençlik Araştırmaları Kongresi, Fethiye’de Başladı

Gençlik Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (MUGAMER) ile Marmaris Turizm Meslek Yüksekokulu işbirliğinde organize edilen ve bu 2. düzenlenen Uluslararası Gençlik Araştırmaları Kongresi Fethiye’de başladı.Gençlik kongresine Türkiye’nin yanı sıra, Mısır, Azerbaycan, Kazakistan, İngiltere, İspanya, Fransa, Almanya ve İzlanda’dan akademisyenler katılıyor.

Kongre açılışına MSKÜ Rektörü Prof.Dr. Mansur Harmandar, Akdeniz Üniversitesi Prof. Dr. Suat Kolukırık, Gençlik ve spor bakanlığı Rehberlik ve Danışmanlık Hizmetleri Daire Başkanı Erkan Şamiloğlu, Fethiye Cumhuriyet Başsavcı Kurce Eker, Fethiye Kaymakamı Muzaffer Şahiner, Fethiye Belediye Başkan yardımcısı Mete Atay, akademisyenler ve davetliler katıldı.

Gençlik ve spor bakanlığı Rehberlik ve Danışmanlık Hizmetleri Daire Başkanı Erkan Şamiloğlu “ Bakanlık olarak bilimsel verileri programa koyarak uygulaması yapacağız. Çoğu ilimizde genç nüfus oranı %50’ye yakın. Genç nüfus ülkemizin lokomotifi bu nedenle hem kaygılandıran hem de umutlandıran bireyler. Gençlik Spor Bakanlığı olarak, ülkemizi gençler üzerinden götürmeye gençler üzerinden kalkındırmaya özen göstereceğiz, zira Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın gençlere verdiği önem herkes tarafından da biliniyor. Seçme ve seçilme yaşının 18’e indirilmesi de yine gençlere verilen önem nedeniyledir. Bakanlık olarak milli ve manevi değerlere sahip çıkan bir gençlik yetiştirme arzusundayız. Geçmişinde ne olduğunu bilen üreten, gençleri hayatın içinde tutan projeler üretiyoruz. Gençlerin sivil topluma katılması, hayata adapte olması konularında sıkıntı yaşanıyor. Gençlerin siyasi arenada söz sahibi olması için gönüllülük faaliyetlerinde bulunmalarına önderlik etmeli onları teşvik etmeliyiz. İnsanların hayatın içine girip emek vermedikleri hiçbir şeyin değerini bilemiyorlar.

Kongre Başkanı Prof. Dr. Suat Kolukırık; Bir toplumu içindeki insanlar inşa ederler. Sahip olduğu değerler, geleceğe bakış açısı, gelecekle ilgili beklentileri, o toplumun geleceğini şekillendirir. Geleceğe ilişkin beklentisi hayali olmayanların üretmesi mümkün değildir. Türkiye üzerinden bakılırsa nüfusun %16,5’inin 14-25 yaş aralığında ve nüfusun önemli bölümünün genç olduğunu gösterir. Bununla birlikte gençliğin yetiştirilmesiyle birçok konuyla karşı karşıyayız. Değişen koşullar içinde gençliği geleceğe hazırlamak son derece önemli. Küresel sisteme içinde gençlerin donatılmışlığı ülkelerin geleceğini şekillendiriyor. Bu perspektiften bakılınca gençliği geleceğe hazırlamak, teknolojik yapı karşısında, Türkiye’nin toplumsal duranlığının aşılması noktasında önem vermek belirleyicidir. Gençliği anlama gerek, özellikleri bilmezsek gençliğin nasıl bir beklenti içinde olduğunu kavrayamazsak öngörüde bulunamıyoruz. Bu nedenle bazı araştırmacılar buna milenyum kuşağı veya Z kuşağı diyor, ama genel anlamda Z kuşağı ile karşı karşıyayız. Türk toplumunu oluşturan Z kuşağının özelliklerini bilmeden gelecek planlaması yapma şansımız yok. Bu kuşak tüketim ve teknoloji içerisinde doğmuştur.

“15-24 Yaş Arasındaki Gençler kendilerini Maceracı Tip Olarak Görüyor”

Sosyolog olarak Kocaeli’nde yaptığımız anketler sonucunda gördük ki 15-24 yaş kuşağına sormuşuz. Kendinizi nasıl tanımlıyorsunuz diye sorduk; Maceracı tip en yüksek oranda çıktı. Çünkü Z kuşağının en önemli özelliği, özgüveni çok yüksek bir gençlik ile karşı karşıyayız. Sosyal ilişkilerde içine kapanık, ortak iş yapmak istemeyen, aklından halinden memnun, teknolojici, macerası bir gençlik var karşımızda.

“Gençler Annelerine Danışıyor”

Herhangi bir konuda kimin fikrini almak ister misiniz? Şeklindeki bir soruya, büyük oranda “Anne” yanıtı vermişler. Anne merkezli bir çocuk var ortada Baba otoriteyi temsil etmesi ve geri planda kalmasından dolayı Anne ile daha yakın ilişki kuruyorlar. Yetişkin olarak kimi örnek alıyorsunuz soruna ise %35’lik bir oranla “kimseyi” şeklinde yanıtı alıyoruz. Son derece özgüvenleri yüksek.

“Gençliğin Bilgi ve Haber Kaynağı İnternet  %67”

Günde ne kadar ir zaman dilimi olarak internet kullanıyorsunuz sorusuna ise 5-8 arasında internet kullanım oranı %67. Gençliğin bilgi kaynağı, haber kaynağı internet veya sosyal medya.

Tütün ve sigara kullanıyor musunuz? ‘a yanıt %48

En çok harcama yapılan sektör giyim %48 kendileri tanıtmak konusunda giyim 1., yeme içme ise 2. sırada. Öğretmenlerin görevlerini özveriyle yapmadıklarına inananların oranı %47 asla diyor, güncel konulardan haberdar olmak isteyenlerin ise oranı %87 kesinlikle diyor.

“Gençler Kitap Okumayı Demode Görüyor”

Kitap okur musunuz diye sormuşuz ve %58’inin kitap okumanın kendilerini geliştirmeyeceğini belirtmişler ve önemli bulmuyorlar. Kitap okumanın da eskidiği bir dönemdeyiz. En çok cep telefonu kullanılıyor. En çok instagram takip ediliyor, gençler kendilerini burada daha iyi anlatabildiklerini belirtiyor. Büyük bir kısmı hafta da iki veya 3 defa paylaşımda bulunduklarını belirtiyorlar.

Spor yapmayan gençlik oranı %44,5, bir spor kültürümüzün olmadığı da ortaya çıkıyor. Müzik en fazla ilgi gören branş ancak yüksek oranda değil %38’lik bir oran. Genel olarak anne ve babanızla ailenizde sorun yaşıyor musunuz? Sorusuna, bırakın sosyal çevresini ailesiyle bile sorun yaşadıklarını belirtenlerin oranı %46, ev ortamının kendisini mutlu etmediğini kaydetmiş ve en önemli neden olarak fikir ayrılıkların olduğunu söylemişler. Gençlerin %12’si psikolojik destek aldıklarını, aile durumlarının iyi olmadığını söyleyemeyeceğimiz bir oran var ortada.

“Gençlerin %74,5 Her şeye Rağmen Gelecekten Umutlu”

Gençlerimizin en büyük sorunu  %47,8 gelecek beklentisi, verdiğimiz üniversite eğitiminin gençleri geleceğe hazırlamada, diplomadan öteye geçirmenin veya bunu çok geniş çaplı olarak ele almanın önemli olduğunu vurgulamak isterim. Bunlara rağmen gençler geleceği nasıl görüyor, umut var mı? Sorusuna ise; %74,5’inin umutlu olduğu olumlu beklentilere sahip. Gençler siyasete karşı çekimserler bu da önemli. Siyasete yatkın mısınız soruna %50’si hayır, %48 evet, diyor. Gençlere koalisyon nedir? Şeklinde bir soru yöneltmişiz bilen nerdeyse yok. Lider olmak isteyenlerin sayısı %61, liderlikten ne anladıkları da belli değil kalan kısım ise kendilerini olağan bir yapı içinde kendilerini görüyor. Türkiye’nin iyiye gittiğini belirtenlerin oranı %58,6. Türkiye’nin en önemli sorunu nedir diye sormuşuz; En önemli sorun olarak “Terör” şeklinde belirtmişler.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr Mansur Harmandar; “Bizim için gençler son derece önemli onlar bizim geleceğimiz. Tarihe bakılırsa gençlerin ne denli önemli olduğu ülkelerin bugünlere ulaşıp ulaşmadığı noktasında görülmekte. Bizler gençlerin ne kadar önemli olduğunu bildiğimiz için Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi olarak gençler üzerinde, gençlik araştırmaları merkezini kurduk. Üniversitemiz de 45 bin öğrencimiz var. Üniversite yıllara onların geleceklerini şekillendirdikleri yıllar. Nasıl bir gençlik lazım bize, Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve dünya üzerindeki nadir devlet adamlarından birisi olarak gençliğe hitabeyi yayınlamış ve gençlerin önemini vurgulamıştır ve hitabe satır satır bilinmelidir. Her evladımızı kendi bölümünde iyi yetiştirmek bizim görevimiz. 360 farklı bölümde eğitim veriyoruz. Tabiî ki gençlerimizin ihtiyaçlarına tam olarak karşılık veremediğimiz içinde üzülüyorum. 45 bin öğrencimizin yanında 5 bin kişilik kredi yurtlar kurumu öğrencimiz var. 10 bini kayıt dondurmak zorunda kalıyor. Sosyolojik olarak araştırmak gerekiyor. Çok farklı nedenler ortaya çıkıyor. Muğla ve ilçelerindeki hayat pahalılığının bunda en büyük faktör olduğu da ortaya çıkıyor. Fethiye bizim için öncelikli ilçemiz, 3 farklı fakültemiz var. İşletme fakültesi bin500 öğrenci, Sağlık Bilimleri Fakültesi Bin öğrenci, Taşyaka’daki MYO ise Bin500, sağlık hizmetleri meslek yüksek okulunda ise ilk kez öğrenci aldık. Ayrıca Seydikemer ilçemizde bir Yüksekokul açtık, çalışmalarımızı sürdürüyoruz.  Gelecek yıl öğrenci alacak. Fethiye geleceği olan bir yer. Üniversite etkinliklerinin çoğunu Fethiye’de gerçekleştiriyoruz. Amacımız üniversite ile bulunduğu yerleşim yerindekilerle kaynaştırmak, birleştirmek. Muğla genelinde 54 farklı kuruluş ile Teknopark’ı kurduk o da gençlerimiz için, biz gençlerimizi sosyal ve kültürel olarak da yetiştirmemiz gerekiyor. Liyakatlı ülkesine milletine bağlı gençler için çalışıyoruz. “dedi.

About egegazetesi

Check Also

Göcek Meydanı’nda Müzikli Akşamlar

Müzikli Fethiye Akşamları Göcek Meydanı’nda sanatçılar Aysun Karasaçlı, Adem Kazan, Ali Tunç ve Mustafa Selçukoğlu …