Cuma , Haziran 9 2023

Turizmciler Aşı Takvimine Alındı

Muğla Odalarının başarılı girişimiyle turizm personeli öncelikli aşı takvimine alındı. Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası, Bodrum Ticaret Odası ve Marmaris Ticaret Odası’nın turizm sektörü çalışanlarının aşılama takviminde öncelikli olmasına ilişkin ortak girişimleri ve lobicilik faaliyetleri olumlu sonuç verdi. Kültür ve Turizm Bakanlığı “Turizm Personeli Aşılama Kayıt Sisteminin” hayata geçirildiğini açıkladı. Turizm sektörü çalışanları için aşı kayıtları alınmaya başlandı.

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası, Bodrum Ticaret Odası ve Marmaris Ticaret Odası ortaklaşa hareket ederek 2021 yaz sezonu öncesinde turizm sektöründe çalışanların aşılama takviminde öncelik tanınmasını talep etmişti.

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Osman Çıralı, Bodrum Ticaret Odası Yönetim Kurul Başkanı Mahmut S. Kocadon ve Marmaris Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı S. Mutlu Ayhan konuyla ilgili yaptıkları ortak açıklama şöyle:

“Bölgemizde başlayan 2021 yılı turizm rezervasyonlarında, yurtdışından gelecek misafirlerimiz hizmet alacakları turizm işletmelerinde görev yapan personelin aşı olup olmadığını sormaktadır. Bu yönde ciddi bir talebin olduğunu gördük. Ocak ayında TOBB, Turizm Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı ile yapılan yazışmalarda sektörün öncelikli aşılama kapsamına alınmasını talep ettik. Bakanlığımızın da desteği ile güvenli turizm programı kapsamında turizm sektör çalışanlarının öncelikli olarak aşılanması için turizm personeli aşılama kayıt sistemine girişlerin yapılarak sektörümüzün bu yönde başta yabancı ziyaretçilere güvenli hizmetin sunulması yönünde tüm önlemlerin alarak pandeminin etkilerinin azaltılması beklenmektedir. Üyelerimizden gelen talep ve beklentiler doğrultusunda Odalar olarak yaptığımız çalışmalar ve lobicilik faaliyetleri sonuç verdi ve Kültür ve Turizm Bakanlığı ‘Turizm Personeli Aşılama Kayıt Sistemi’nin hayata geçirildiği açıkladı. Turizm sektörü ve üyelerimiz adına çağrımızın olumlu yanıt bulması memnuniyet vericidir.

YANILTICI BİLGİ BELGE GİREN İŞLETMENİN BELGESİ İPTAL EDİLECEK

Aşılama sistemi öncelikli olarak açık olan tesislerde görev yapan personelden başlayacaktır. Daha sonra açılış tarihi esas alınarak diğer tesisler de kademeli olarak sürece dahil edilecektir. Bu çerçevede tesis yetkilisi tarafından personelin zamanında aşı programına dahil edilmelerine ilişkin sürecin titizlikle takip edilmesi ve personelin bu konuyla ilgili olarak bilgilendirilmesi gerekmektedir. E-nabız sistemi üzerinde aşı sırası gelen personelin de randevusunu zamanında alması da önem arz etmektedir.

İşletmenize dair yukarıda belirtilen tüm bilgilerin doğru ve eksiksiz bir şekilde sisteme girilmesi işletmenizin sorumluluğundadır. İşletmelerin; yeni personel alımı, personelin işten ayrılması/çıkarılması durumlarında TGA’ya anında bildirimde bulunarak sistemdeki bilgileri güncellemeleri zorunludur. Yanıltıcı bilgi/belge giren tesislerin Güvenli Turizm Sertifikasyon Belgesi iptal edilecektir.”

Aşılama takvimi detayları

Turizm sezonunun açılmasını takiben ülkemizdeki turizm hizmetlerinin yıl boyunca kesintisiz bir şekilde açık kalmasını sağlamak amacıyla, ilk etapta;

  • Güvenli Turizm Sertifikalı ve Bakanlık Belgeli Konaklama Tesisleri (Açık olanlar)
  • Güvenli Turizm Sertifikalı ve Diğer Belgeli Konaklama Tesisleri (Açık olanlar)
  • Güvenli Turizm Sertifikalı ve Bakanlık Belgeli Yeme-İçme Tesisleri (Açık olanlar)
  • Seyahat Acenteleri
  • Turizm Taşıma Belgeli ve Güvenli Turizm Sertifikalı Araçlar (her araç için iki şoför)
  • Profesyonel Tur Rehberleri (Eylemli)
  • Güvenli Turizm Sertifikalı Deniz Turizmi Tesisleri (Açık olanlar)
  • Güvenli Turizm Sertifikalı Temalı Parklar (Açık olanlar)

olmak üzere, aşı programına alınması konusunda çalışmalara başlanmıştır.

Güvenli Turizm Sertifikasyon Programı ile de entegre edilmiş olan bu sistemde işletmelere özel bir veri giriş sistemi oluşturulmuştur. Sisteme veri girişi için her tesis bir tesis yetkilisi belirleyecektir. Bu doğrultuda her tesis için bir kullanıcı atanmış olacaktır. Sisteme girildiğinde öncelikle tesisin açık olup olmadığına dair bilginin girilmesi; açık olmayan tesislerin ise açılacağı tarihin sisteme girilmesi gerekmektedir. Tesis yetkilisi tarafından aşağıda belirtilen bilgilerin sisteme girilmesi gerekmektedir.

Tesislerin bilgi girişlerini yapacağı uygulama linki;

https://turizmpersoneli.tga.gov.tr/

Turizm Personeli Kayıt Sistemine;

https://turizmpersoneli.tga.gov.tr/   linkinden ulaşabilir.

About egegazetesi

Check Also

CANKURTARAN EĞİTİMİNE KATILAN 12 KİŞİ BELGE ALDI

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası (FTSO) tarafından bu yıl 3’üncüsü gerçekleştirilen Bronz (havuz) Cankurtaran Eğitimi …