Salı , Temmuz 23 2024

Servis Aracılarına Sıkı Denetim

2019-2020 Eğitim ve Öğretim döneminin başlamasıyla birlikte okul servis denetimlerini arttıran Muğla İl Emniyet Müdürlüğü tarafından alınan güvenlik tedbirleri ile ilgili açıklamada bulunuldu. Dalaman’daki okul servisi kazasından sonra okul servislerine ve sürücülerine yönelik il genelinde denetimler arttırıldı. Yapılan yazılı açıklamada; geçtiğimiz hafta Pazartesi ve Salı günü gerçekleşen uygulamalarda toplam 773 okul servisi denetlendi. Denetlemelerin devam edeceğini ifade eden Muğla İl Emniyet Müdürlüğü; 34 araç sürücüne cezai işlem yapıldığı ve 6 okul servis aracının da trafikten men edildiğini belirtildi.

Muğla İl Emniyet Müdürlüğü tarafından yapılan yazılı açıklamada “2019-2020 Eğitim ve Öğretim döneminin başlaması nedeniyle, yaşanacak olan trafik yoğunluğu da dikkate alınarak, okul çağındaki çocuklarımızın, huzur ve güven içerisinde yolculuk yapmalarını sağlamak, denetim faaliyetleri yoluyla algılanan yakalanma riski duygusunu arttırmak ve servis sürücülerinin dikkat ve hassasiyetlerini en üst düzeyde tutarak bu araçların karşılaşabileceği trafik kazalarını önlemek amacıyla; Sorumluluk alanlarımızda yer alan tüm okullar önünde, ekip ve personel görevlendirmeleri yapılmıştır.

“TRAFİK EĞİTİCİLERİ TARAFINDAN EĞİTİM FAALİYETLERİNE BAŞLANILMIŞTIR”

Bunun yanı sıra eğitim öğretim dönemi ile birlikte artan araç ve servis yoğunluğu dikkate alınarak, trafik yoğunluğunun bulunduğu kavşaklarda büro personellerinin görevlendirilmesi yapılmıştır. Okulların açılması ile birlikte başlayan eğitim faaliyetlerimiz kapsamında ise; İlimiz merkezinde görev yapan 375, ilimiz genelinde ise toplam 3.159 öğretmenimize, mesleki çalışma programı çerçevesinde trafik eğitimi konulu, bilgilendirme faaliyetleri gerçekleştirilmiştir. Okullarına bisiklet veya motosiklet ile gelip giden öğrencilerimize yönelik olarak, bisiklet ve motosiklet kullanımı konulu eğitim faaliyetlerine başlanılmıştır. Taşımalı eğitimlerde kullanılan taşıtlar dahil tüm okul servis araçları, şoförleri ve rehber personeline yönelik trafik güvenliği farkındalığının arttırılması amacıyla, trafik eğiticileri tarafından eğitim faaliyetlerine başlanılmıştır. Milli Eğitim Müdürlükleriyle iş birliği içerisinde, gönüllü öğretmen, öğrenci ve velilerden oluşturulacak olan, okul geçidi görevlisi eğitimlerine başlanılmıştır. Çocuklar için trafik eğitimi (Trafik Dedektifleri) projesi kapsamında, 2019/2020 eğitim öğretim yılı boyunca trafik güvenliği konusunda, öğrencilere uygulamalı ve teorik dersler verilmesi konusunda, Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde gerekli çalışmalara başlanılmıştır.

“340 OKUL SERVİS ARACI VE SÜRÜCÜSÜ DENETLENDİ”

09/13 Eylül 2019 tarihleri arasında planlanan, okul servis araçlarına yönelik denetimler kapsamında; 09 Eylül 2019 Pazartesi günü, İlimiz genelinde 473 Okul servis aracı ve sürücüsü denetlenmiş, bunlardan eksikliği tespit edilen 31 araç sürücüsüne, 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanununun ilgili maddelerinden cezai işlemler uygulanarak, 6 okul servis aracı trafikten men edilmiştir. 10 Eylül 2019 Salı günü yapılan denetimlerde ise 340 Okul servis aracı ve sürücüsü denetlenmiş olup, 3 Okul servis araç sürücüsüne cezai işlemler uygulanmıştır. Eğitim ve öğretim sezonu boyunca, çocuklarımızın huzur ve güven içinde eğitimlerini sürdürmesi için tüm tedbirler alınmıştır” denildi.

About egegazetesi

Check Also

METE VE OTGÖZ, “STATLARI MODERNİZE EDİYORUZ”

AK Parti Muğla Milletvekilleri Kadem Mete ve Yakup Otgöz, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın …