Cuma , Temmuz 1 2022
Anasayfa / Anasayfa / Kuzu Göbeği 90 İle 120 TL’den Satılıyor

Kuzu Göbeği 90 İle 120 TL’den Satılıyor

Baharla birlikte pazarlarda tezgahlar bahar sebze ve meyveleri ile dolmaya başladı. Fethiye’de yüksek rakımlı dağların eteklerinden toplanan kuzu göbeği mantarı, kilosu 90 ile 120 TL arasında satılıyor. Fethiye’de Salı pazarında adeta gramla satılan kuzu göbeği mantarına ilgi yoğun olurken, vatandaşların 250 gramını 30 TL’den kapıştıkları da öğrenildi.

Fethiye’de Salı pazarının şampiyonu kuzu göbeği oldu. Fethiye ve Seydikemer’in yüksek yerlerinden toplanan kuzu göbeği mantarı, kilosu 90 ile 120 TL arasından satıldı. Büyük ilgi gören ancak vatandaşların gramla satın aldığı kuzu göbeği mantarı, pazarın en yüksek fiyatlı satılan ürünü oldu. Kuzu göbeği mantarı tezgahları süslerken, satıcılar kuzu göbeğinin çok değerli ve gıdalı besin maddesi olduğunu da söylediler. Seydikemer İlçesi’nden Ali Karabulut kuzu göbeğinin Seydikemer’in rutubet ve nem alan başta Bayır ve Ören ile Bağlıağaç Mahallelerinin yüksek kesimlerinden toplandığını söyledi. Köylüden 70 TL’den satın aldığı kuzu göbeğini pazarda kilosu 90 TL’den sattığını, fiyatının yüksek olmasının az bulunmasından kaynaklandığını belirtti. Uzmanların kuzu göbeğinin bir kere bile yenilmesiyle 1 yıl boyunca vücutta önemli faydalar sağladığını söyleyen Karabulut, ”Bu mantar türü tamamen doğal ortamlarda yetişmektedir. Bazı hastalar için alan kişiler var. Ankara ve İstanbul’a gönderiyorlar. Çorbasından sotesine ve yumurtalı kavurmasına kadar değişik şekillerde pişirilebiliyor” dedi.

Kuzu göbeği mantarı satan pazarcılardan bazıları da ”Yüksek yerlerde güçlükle bulunduğu için fiyatı yüksek. Vatandaşlar daha çok gramla paketler halinde alıyor” diye konuştular.

Kuzu göbeğini inceleyen vatandaşlar ise ”Fiyatı yüksek. Alsak gramla alacağız. Altın fiyatı ile aynı şekilde. Bu yüzden sadece seyrettik” diye konuştular.

Salı günleri kurulan Fethiye Semt pazarında fiyatı en yüksek sebze taze fasulye oldu. Kilosu 13 ile 15 TL’den satılan taze fasulye de adeta seyirlik oldu. Vatandaşlar taze fasulyeyi de yarım kilo olarak almayı tercih ederlerken, yerli sarımsak 10 TL ile dikkat çekti. Bahar sebzeleri tezgahları süslerken, çağla-badem kilosu 12 TL’den, yeşil biber 4-5 TL, bezelye 5 TL, patlıcan 2,5-3 TL, bakla 2,5-3 TL, ıspanak 3,5-4 TL, salkım domates 3, çeri domates 4 TL, kabak 2 TL, enginar tane 2,5 TL, karnabahar 5, lahana 3 TL’den satıldı. Meyve fiyatları da geçen haftaki gibi hemen hemen aynıydı. Elma 2,5 TL, yerli çilek kilosu 10, portakal 2, mandalina 2,5 TL, kivi 3, ayva 4 TL’den satıldı. Fethiye Sabit Pazarcılar ve Manavlar Odası Başkanı Adem Hıra, ”Bahar ile birlikte pazarda bolluk yaşanacak beklentisindeyiz. Ancak şu anda fiyatlar yeni çıkan meyve ve sebzeler için yüksektir. Çilek 10, çağla 12, turfanda fasulye 15 TL’den satılmaktadır. Nisan ayının 15’nden itibaren sebze ve meyvede hem bolluk olacak hem de fiyatlar en asgariye düşecektir” ifadelerini kullandı.

About egegazetesi

Check Also

Fethiyespor Transfer Çalışmalarına Başladı

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) 2’nci ligde mücadele edecek olan Fethiyespor Teknik Direktör Mesut Toros ile …