Pazar , Haziran 23 2024

KARTAL, DOĞAYA BAŞARILI ŞEKİLDE BIRAKILDI

Bazı vatandaşlar ile Milli Parklar Şefliği’nin bulduğu yavru ve yaralı hayvanları tedavi ve rehabilite eden Veteriner Hekim Tülin Özcan, 4 aylık yaralı yavru kartalı bir ay kadar bakımını sağladıktan sonra bulunduğu doğaya götürüp uçmasını sağladı. Yavru kartal Fethiye’nin Faralya Mahallesi Kabak Koyu’nda süzülüp kayalıklara doğru uçarken, izleyenler çığlıklar attı.

Yırtıcıların iyilik meleği Veteriner Hekim Tülin Özcan, tedavi ve rehabilite ettiği 5 aylık kartalı Orman Muhafaza Memuru Zekeriya Tat’ın eşliğinde bulunduğu yerde doğaya bıraktı. Yaralı yavru kartalı bir ay boyunca tedavi edip uçmasını da sağlayan Tülin Özcan, Milli Parklar Fethiye Doğayı Koruma Şefliği Orman Muhafaza Memuru Zekeriya Tat eşliğinde ”Vahşi Pençe” ismini verdiği kartalı kafese yerleştirdi. Bir ayda iyileşen ve uçmayı öğrenen kartal kafese rahatlıkla alınırken, Faralya Mahallesi Kabak Koyu’na götürülen kartal buradaki vatandaşlar ile birlikte muhteşem doğaya bırakıldı. Bu sırada çığlıklar atılırken çevredeki tavuklar kartalı fark edince seslerini çıkarmaya başladı. Kabak Koyu’nda gökyüzünde süzülen 5 aylık ”Vahşi Pençe” isimli kartal, önce bir ağaca kondu ardından gökyüzünde uçarak doğada olmanın keyfini çıkardı.

Bir ayağı sakat leyleği ameliyat edip tek ayakla hayata bağlanmasını sağlayan Tülin Özcan, yavru baykuşların yakalandığı rahatsızlık sonucu ölmeleri sonrası büyük üzüntü duydu. Minyatür puhu kuşunun hayatta kalması için büyük çaba sarf ettiğini de söyleyen Tülin Özcan; ”Üç silahşörler yakalandığı hastalıktan kurtulamadı. Arka arkaya iki gün arayla onları maalesef kaybettim. Raporlarını Milli Parklar Fethiye Doğayı Koruma Şefliği’ne vermek üzere hazırladım. Ve şimdi kartalın durumu çok iyi. Uçma hareketlerini çok güzel yapıyor. Kendini kaldırdığı gibi yükseklere de uçabiliyor. Dolayısı ile kartalı salmayı deneyeceğiz. Eğer düşerse tekrar alıp geleceğiz” dedi. Özcan; ”Çünkü henüz daha 5 aylık oldu. Aldığımızda 4 aylıktı. Leylek ise artık yumuşak iniş yapabiliyor ve bacağı ters dönmüyor. İki kez bacağı ekleminden dışarı doğru fırladı. Dolayısıyla leyleğimiz ve şimdilik puhu kuşumuz kalacak ” ifadelerini kullandı.

DOĞAYA KAZANDIRMA HEYECANI

Milli Parklar Fethiye Doğayı Koruma Şefliği Orman Muhafaza memurlarından Zekeriya Tat ise Veteriner Hekim’e teşekkür ederek; ” Yavru çelimsizdi, yaralıydı. Tülin hanımın sayesinde bu hale geldi. Kendimizde doğacı olduğumuz için doğaya kazandırmada heyecanımız var. Yırtıcı hayvanlara çok iyi baktı, tedavi ve rehabilite etti.” dedi.

 

 

About egegazetesi

Check Also

TURMEPA Fethiye Kıyı ve Deniz Merkezi Bölgenin Deniz Eğitim Üssü Olmaya Devam Ediyor

DenizTemiz Derneği/ TURMEPA’nın Fethiye’ye 2006 yılında kazandırdığı Kıyı ve Deniz Merkezi, Fethiye Belediyesi iş birliğiyle …