Pazar , Temmuz 21 2024

Karma Resim Sergisi Beğenildi

Ortopedi Uzmanı Dr. Osman Kurtuluş ile ev hanımı olan eşi Sema Kurtuluş ve emekli öğretmen Mine Akça’nın Fethiye Belediyesi Kültür Merkezi salonunda beğeniye sunduğu karma resim sergisi izleyenlerden tam not aldı. Fethiye’de doktor ve eşi ile emekli öğretmenin birlikte gerçekleştirdiği karma resim sergisine yoğun ilgi oldu. Birbirinden güzel göz kamaştıran resimlerin yer aldığı serginin açılışını Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca yaptı.

Yoğun bir ilginin olduğu yağlı boya, guaj ve seramik eserlerin yer aldığı 86 eserin bulunduğu resimler adeta göz kamaştırdı. Boş vakitlerini değerlendirmek amacıyla yeteneklerini tuvale aktaran emekli öğretmen Mine Akça ile Dr. Osman Kurtuluş ve eşi Sema Kurtuluş yoğun ilginin olduğu serginin açılışında davetlilerle yakından ilgilendiler. Açılışını Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca’nın yaptığı serginin açılış törenine başkan yardımcısı Oğuz Bolelli, İlçe Emniyet Müdürü Cemil Emre Süel, Fethiyespor başkanı Esat Bakırcı, Heykel sanatçısı Dilara Akay ile sivil toplum kuruluşları başkan ve üyeleri ile çok sayıda davetli katıldı. Resimleri yakından izleyen Heykel sanatçısı Dilara Akay “Dostlarım Kurtuluş ailesi karı-koca olarak bu sergiyi açmışlar. Bende merak uyandırdı. Çünkü ikisi de başka meslekleri olan insanlar acaba sanatı nasıl yapmışlar diye. Resimleri etkileyici buldum. Yağlı boya başlı başına tekniği gelişmesi gereken bir konu. Sema hanım ilk başlarda soyutlarla başlamış. Zaman içerisinde hem soyutu, hem de gerçekçiliği karıştırmış. Osman Bey’de çok değerli bir doktorumuz. Ve insan anatomisini çok iyi biliyor. Onun da inceliğini resimlerinde de görüyorsunuz. Fotografik bir gerçekçilik yakalamış. Dileğim bunun herkese bulaştırılması çünkü sanat hepimizin içinde vardır. Göcek- Dalaman sınırında hem stüdyomu hem de heykellerimi daimi sergilediğim bir alanım var. Ben toplumsal alanlarda kamusal alanlarda heykelin sanatın dönüştürücü gücüne çok inanıyorum. Fethiye’de de bir sergi talebi gelirse açarım” dedi.

Resim yapmaya Fethiye Halk Eğitim Merkezinin açtığı kurslara katılarak başladığını söyleyen Sema Kurtuluş 13 yıldır resim yaptığını daha çok modern tarzı benimsediğini söyledi. Sema Kurtuluş “Biraz dışa vurumcu oluyor. Bazen manzara resmi de yapmak hoşuma gidiyor. Gerçi canım ne istiyorsa o an onu yapıyorum. Eşimle birlikte bir sergi açmayı istiyordum. Daha sonra Mine ablada ‘açalım mı?’ deyince açtık. 7 Mart’ta kapatacağız. Benim 12 resmim var. Eşim Osman’ın 7 tane, Mine ablanın da epey çok var sayamadım. Resim yapmaya da devam edeceğim. Resim yapmak insanı bütün kötü duygularından arındırıyor. Adeta terapi gibi. Güzel vakit geçiriyorsunuz. Daha sonra yaptığınız güzel olunca mutlu oluyorsunuz” ifadelerini kullandı.

Dr. Osman Kurtuluş’da çocukluğundan beri resim yaptığını belirterek işler yoğun olunca ara verdiğini yağlı boyanın bir terapi olduğunu ifade etti. Kurtuluş “Buradakilerin çoğu 2002 yılında yaptığım resimler. Karakalem yapıyorum, yat, kırılan kemiklerin resimlerini de yapmayı çok severim. Yağlı boya bir terapi. Güzel hava alan bir ortamda yapılırsa insanı çok rahatlatıyor. Gördüğünüz objeyi oraya yansıtmak güzel oluyor. Yeteneği ve isteği varsa yapmalarını insanlara tavsiye ediyorum. Güzel bir sergi oldu. Gelen herkese de teşekkür ediyorum” dedi.

Emekli öğretmen Mine Akça ise 2. Sergisini açtığını anlatarak serginin hafta sonuna kadar açık olduğunu ifade etti. Akça “İstanbul’dan geleli 5 sene oldu. İstanbul’da Kadıköy Halk Eğitim Merkezinin giyim öğretmenliğini yaptım. Emekli olduktan sonra resim, seramiğe merak saldım. 5 sene İstanbul’da resimler yaptım. 5 senedir de burada devam ettiriyorum. Bu benim 2. sergim. Şu anda burada 26-27 tane resmim var. Cumartesi gününe kadar da açığız. Ben natürmort çalışmayı çok seviyorum. Sulu boya, guaj, seramik de çalışıyorum” diye konuştu.

About egegazetesi

Check Also

METE VE OTGÖZ, “STATLARI MODERNİZE EDİYORUZ”

AK Parti Muğla Milletvekilleri Kadem Mete ve Yakup Otgöz, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın …