Cuma , Haziran 21 2024

Karadeniz’in 12 farklı ilinden lezzet ve kültürleri Fethiye’de ziyaretçileriyle buluştu.

Fethiye’de 10-15 Ağustos arası Ziraat Bankası arkasına kurulan “Karadeniz Uşakları” Geleneksel Kültürler Etkinliği çerçevesinde açılacak stantlarda satış yapılıyor.  Trabzon, Giresun, Ordu, Gümüşhane, Artvin, Kastamonu gibi yöresel ürün İl stantlarında, yalnızca yöresel ürün alışverişi yapılmıyor. Halkın özlem duyduğu memleket özlemi, farklı kültürlere merak ve geleneksel kavramlar ön plana çıkarılıyor.  Karadeniz’in özel laz böreği, kuymağı, pazı sarması, Trabzon ekmekleri, eski kaşarı, eritmelik peyniri, mıhlamalık peyniri, tereyağı, pestili, köme gibi birçok orijinal lezzetler Fethiye’de ziyaretçileri ile bira araya geliyor. Ayrıca etkinlik boyunca Bay Muhteşem Fethiyeli çocuklara etkinlik alanında sürpriz etkinlikler gerçekleştiriyor.

Trabzon Beşikdüzülü Yunus Emre Aydın, “Karadeniz Uşakları” Geleneksel Kültürler Etkinliği hakkında verdiği bilgide şunları söyledi: “Burada Karadeniz’in sadece fıkralardan ibaret olmadığını anlatıyoruz. Karadeniz’i her yönüyle kültürüyle, gelenek görenekleriyle de tanıtıyoruz. Buraya Karadeniz’den bir sürü ürünle geldik. Vatandaşlar büyük ilgi gösteriyor. Yabancı turistler stantlarımıza gelip bizden bilgi alıyorlar. Turistler Fethiye’ye gelip Karadeniz’i görebiliyorlar.”

About egegazetesi

Check Also

TURMEPA Fethiye Kıyı ve Deniz Merkezi Bölgenin Deniz Eğitim Üssü Olmaya Devam Ediyor

DenizTemiz Derneği/ TURMEPA’nın Fethiye’ye 2006 yılında kazandırdığı Kıyı ve Deniz Merkezi, Fethiye Belediyesi iş birliğiyle …