Cumartesi , Aralık 3 2022

Kahraman kimdir?

 

 

Geçen hafta bu köşede Meclis Başkanının “Che denen eşkıya benim gencimin yakasında, göğsünde olamaz olmamalı!” demesi üzerine Che Guevara hakkında “Eşkıya kimdir?” başlıklı bir yazı kaleme almıştım. Bu hafta da Meclis Başkanı Kahraman’ın  geçmişine bakıp eşkıyanın kim olduğunu sorusunun yanıtını siz okurlara bırakacağımı belirtmiştim.

 

İsmail Kahraman;

 

“Türkiye’de bir İslâm Devleti ve hilâfet rejimi kurmak, Türk Milleti’ni dini esaslara dayanan bir hukuk düzenine sokmak isteyen ve bunun için gizli ve açık çalışan mistik hezeyan halindeki bir avuç meczûb, ruh hastası veya dini, kazanç metası haline getirmiş kimseler, saf ve cahil yurttaşın en temiz varlığını, itikadını, imanı­nı geçim vasıtası yapmış olan bezirganlar -o bezirganlar ki, dinin emrettiğini yerine getirmezler, yasak ettiklerini gizli gizli yaparlar ve fakat dindar görünürler- evet bunlar ve bir takım hurafeleri dini esaslar gibi göstermeye kalkan ve bu suretle halkı uyuşturan kökü dışardaki yurt düşmanları daima hüsrana uğrayacaklardır.” diyen Yargıtay Başkanı İmran Öktem’in cenaze namazı kılınamaz diye kampanya düzenleyen, Ankara Maltepe Camisi’nde yapılan cenaze töreni basan kıble niyetine 6’ncı filoya dönerek namaz kılan

 

İstanbul Boğazına 16 Şubat 1969 tarihinde demirleyen  ABD’nin 6’ncı Filo’sunu protesto etmek için valilik izni alarak Taksim’e yürüyen gençlere karşı düzenledikleri “Bayrağa saygı” mitingde “komünistlere” karşı savaş açtığını ilan eden, tekbir getirerek yurtsever Ali Turgut Aytaç ve Duran Erdoğan’ı bıçaklayarak öldüren

 

katil Milli Türk Talebe Birliği (MTTB)’nin o dönemki genel başkanıdır.

 

 “Kahraman İnşaat” adlı şirketinin projeleri nedeniyle 17 Mayıs 1997 tarihli Milliyet gazetesinin “Emlak kralı Bakan” başlıklı haberine konu olan ve 1996-1997 yılları arasında 54’üncü Refah-Yol Hükümetinin “bekara ev yok” diyen Kültür Bakanıdır.

 

1996 yılında Taksim’de çok sayıda kilise olduğunu ancak cami olmadığını iddia ederek “İnşallah Taksimimiz bu ayıptan kurtulacaktır” açıklaması yapan, İstanbul 1 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu Başkanı Semavi Eyice’yi görevden alarak bugün İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı olan Kadir Topbaş’ı bu göreve getiren bir bakandır.

 

İsmail Kahraman,

 

Taksim’e cami projesi ile yetinmeyen, Bodrum Şapel, Trabzon Ayasofya, Kayseri Etnoğrafya müzelerinin acilen boşatılarak bu müzeleri cami yapmak isteyen,

AKP tarafından çürümeye terk edilen Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen törenlere içki yasağı getiren,

Cumhurbaşkanının daha geçen yıl Küba’da Che Guevara önünde poz verdiğini unutan AKP’lilerin ağabeyidir.

 

Bir defa daha belirteyim: Sadece ülkemizde değil, dünyanın hemen her yerinde güçlü bir başkaldırı ve devrimin sembolü olan Che Guevara’nın ismi herkesin ağzına yakışmaz. Tıpkı meclis başkanının ağzına yakışmadığı gibi.

 

Şimdi soruyorum:

Geçen hafta bu köşede yayımlanan “Eşkıya kimdir?” başlıklı yazımda özelliklerini sıralamaya çalıştığım dünya gençliğinin kahramanı Che Guevara eşkıya mıdır? Ya da İsmail Kahraman bir kahraman mıdır?

Ne dersiniz?

About Abdullah Taşçıoğlu

Check Also

BANU AVAR “YENİ DÜNYA DÜZENİNİ” ANLATTI Fethiye Yerel Tohumlar Derneği, Fethiye Ziraat Odası ve Fethiye …