Salı , Temmuz 23 2024

İSTİFASININ GEREKÇELERİNİ BELİRTTİ…

FTSO Başkan Yardımcılığından istifa eden Burhanettin Tuna, neden görevinden istifa ettiği konusunda bir basın açıklaması yaparak, çağrıcı açıklamalarda bulundu. FTSO’daki görevinden vicdanının sesini dinleyerek istifa ettiğini söyleyen Tuna, Babadağ Güç Birliği Şirketinin hesaplarının denetlendirilmediği ve kara kutu gibi gizli tutulduğunu söyledi.

İki hafta önce ani bir kararla Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcılığı görevinden istifa eden Burhanettin Tuna, görevinden neden istifa ettiği konusunda kamuoyunun merak içerisinde olduğunu söyleyerek bir basın açıklaması yaptı. İstifa ettiği günden bu yana gece gündüz halkın nenden istifa ettiği konusunda sorular sorduğunu söyleyen Tuna, şimdilik FTSO Başkanlığı için adaylığını söz konusu olmadığını söyledi.

 

“ÖNETİMDEKİ OLUMSUZLUKLAR ESKİ HİZMET BİNASINI YIKIMI İLE BAŞLADI”

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odasının yönetimi ve meclisinde yaşanan sıkıntıların FTSO’ya ait eski hizmet binasının yıkımı ile başladığını söyleyen Burhanettin tuna, “Yaklaşık 15 gün önce kendi isteğim ile Fethiye Ticaret ve Sanayi Odasındaki görevlerimden istifa ettim. Fethiye halkı ve oda üyelerimiz tarafından on beş gündür gece ve gündüz telefonlarım hiç susmuyor. Neden istifa ettiğim konuların ardındaki gerçekleri herkes bilmek istiyor.Bu sebepten dolayı Fethiye kamuoyunu ve üyelerimizi bilgilendirmek için bu açıklamaları yapmak gereksinimi duydum. Üç dönemdir Fethiye Ticaret ve Sanayi Odasında seçilerek görev yapıyoruz. Bundan önceki iki dönem Fethiye için hayırlı hizmetleri yaptığımıza inanıyorum. Son seçimde bizim grup 20-10 sonuçla yani iki farkla seçimi kazandık. Seçimden sonra yönetim kurulumumuzu oluşturduk ve çalışmalarımıza başladık. Fakat biz çalışmalara başlar başlamaz Fethiye Ticaret ve Sanayi Odasının eski hizmet binasının yıkımı gündeme geldi. Oda başkanı hiç kimseye haber vermeden hafta sonu yani Cuma günü hafriyatçı arkadaşı binayı yıkması için talimatı veriyor. Yıkım gerçekleştikten sonra yani pazartesi günü boş kağıtlar doldurulup, göstermelik teklif alınıyor ve iş gereğine uygun hale getiriliyor. Fakat yıkım işine Cuma günü başlandı, her ne hikmet ise teklif ise Pazartesi günü alınıyor. Bu binanın yıkımı için oda bütçesinden 22 bin TL para çıktı. Aynı dönemde ben 22 metrelik yol güzergahında ben üç tane binamı yıktırdım ve müteahhit arkadaş benden bir kuruş para talep etmedi. Bizim odanın binasının yıkımında da haberimiz olsaydı, bu yıkımı da ücretsiz veya daha az masrafla yıktırırdık. Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası yönetiminde başlayan çatlaklar bu konu ile başladı. Akabinde yine yıkılan binanın yerine yapılan yeni binanın yapımı da hiç kimseye sorulmadan pazarlıksız başlandı.Arkadaşların itirazı üzerine inşaat başladıktan sonra teklif alındı” ifadelerini kullandı.

“GÜÇ BİRLİĞİNİN HESAPLARINİ GİZLİ TUTUYORLAR”

Babadağ Güç Birliği hesaplarının hiç kimse tarafından denetlendirilmediğini ve gizli kara kutu gibi tutulduğunu da belirten Burhanettin Tuna, “Babadağ Güç Birliği Şirketi odanın iktisadi kuruluşudur. Yani odanın yan kuruluşudur. Şirketi odanın başkanı temsil eder. Şirket kurulduğu esnalarda ilk başlarda oda başkanı temsil ediyordu. Fakat mecliste ve yönetimdeki arkadaşlar  “tek başına kararda sıkıntı olur, en az üç kişi olsun” diye teklifte bulundular. Mevcut oda başkanı da başkan yardımcıları ile Güç Birliği Şirketini temsil etmeyi düşündü. Bende Ölüdeniz Turizm Geliştirme Kooperatifinin de üyemiz olduğunu hatırlatarak, bir üyenin kooperatiften, meclisi temsilen de başkanın şirketi yönetmesi teklifinde bulundum. Benim teklifimde olduğu gibi üç başkanla çalışmaya başlandı. Fakat bu arada Babadağ’ın pisti ve kafeteryasını işleten müdürlerde zaman zaman sık sık değişiyor. O günlerde Ahmet isminde yeni bir müdür aldık. O müdür özel şahsi harcamalarını odanın kasasına yazıyor, iş avansı diye içerden para çekiyor ve yaz tatili bittiği anda da orada kalan alkollü içecekleri tutanak haline getirerek odaya veya güç birliğine teslim etmeyerek, oda yönetim kurulu üyesi olan bir arkadaşımızın iş yerine bırakıyor. Ve bunlar odada duyulunca sıkıntı yarattı. Bazı arkadaşlar neden böyle olduğu hakkında mecliste bu konuları gündeme getirdiler. Daha sonra da oda başkanı meclis başkanı ve kooperatif başkanı ile bu işin yürümeyeceğini, ve o başkanların istifa ederek görevlerinden ayrılmalarını, yeniden yönetim kurulu oluşturulması gerektiğini  söyleyerek, şimdiki mevcut 5 kişiden oluşan yönetim kurulunu oluşturdu. Fakat bu arada Babadağ’ın imar planı da usulsüz olarak Fethiye Çevre Şehircilik Plancılığı yapan bir arkadaşımıza teklif usulü verildi. Daha sonra usul yerine getirilmesi için dışarıdan teklifler alınarak, boş kağıtlara imza attırılarak prosedür yerine getirilmiş oldu. Ve bu konuda savcılığa intikal etti. Bildiğim kadarı ile de savcılık tarafından araştırmalar devam ediyor.

Şuanda Babadağ Güç Birliğini 5 müdür idare ediyor. Bu müdürler yönetim kurulundaki her olumsuz olaya “Evet” oyu veren arkadaşlardır. Biz 4 kişi “Hayır” diyoruz, o müdürlerde “Evet” oyu veriyorlar. Bu müdürler İsviçre’ye teleferik projelerini incelemeye gittiler. Tabiki 5 müdürün inceleme için gitmesi gayet normal. Ama müdürlerin yanında 6. Kişi olarak bir yönetim kurulu arkadaşımız da götürülmüş. Tabi bu arkadaşımızın da götürülmesi akıllara soru işareti getiriyor. O arkadaş kimin parası ile oraya götürüldü? Biz muhalif olan üç arkadaşa gidelim demediler ve bunun yanında onların gittiklerini biz daha sonra öğrendik.Güç Birliği Şirketinin ödemeleri denetime kapalı. Harcamaları mecliste denetlendirmiyorlar.İnceleme komisyonumuz odanın harcamalarını usulüne göre inceliyor, ne yazık ki güç birliğinin hesaplarını denetlendirmiyorlar. Yani orası kapalı bir kutu gibi” dedi.

“VİCDANIM EL VERMEDİĞİ İÇİN İSTİFA ETTİM”

Oda yönetimi tarafından yapılan bir çok usulsüzlüklere karşı vicdanım el vermediği için görevlerimden istifa ettim diyen Tuna, “Fethiye Ticaret ve Sanayi Odasındaki görevimden bir müddet istifa etmemek için direndim. Fakat istifa dilekçemde de belirttiğim gibi muhalefet şerhi koymaktan ileri gidemiyordum. Devamlı muhalefet şerhi koya koya tıkanmaya başladım. Bunlardan en önemlisi bizim odada basın yayın bölümünde çalışan iki tane bayan çalışanımız vardı. Şuan da yine bir tanesi çalışmakta. Basın yayın bölümünde çalışan iki arkadaşımızın “Biz yapabiliriz” demelerine rağmen basın yayın giderlerinden bir gazeteciye her ay 3 bin liranın üzerinde rakam ödeniyor. Bu ödemeyi şuanda yine de ödemekteler. Bu para odanın hesabından çıkmıyorsa bile Güç Birliği Şirketinin kasasından çıkıyor. Basın yayın bölümünde çıkan arkadaşlarımız biz bu dergiyi çıkarırız demelerine rağmen bu arkadaşa her ay bu para ödeniyor.beni en çok yaralayan konuların başında bu geliyor. Bir diğer konu ise, Fethiye Ticaret ve Sanayi Odasında çalışan iki personelimiz hem odadan, hem de  güç birliğinden yüklü miktarda maaş alıyorlar. Bu çalışanlardan bir tanesi Fethiye Kaymakamımızın almış olduğu maaşın iki katını almaktadır Yine bir başka personelimiz de odamızdan emekli oldu. Emekli olan arkadaş lise mezunu. Lise mezunu olmasını kesinlikle küçümsemiyorum. Bu arkadaşımız emekli olduktan sonra odadan yaklaşık 105 ile 109 bin TL arasında emekli ikramiyesi aldı. Hiç bir devlet memuru, daire amiri de dahil bu kadar yüksek rakamda emekli ikramiyesi ile emekli olmamıştır. Ama bizim odanın özel tüzüğü gereği bu rakamı aldı.  Emekli olduktan sonra bu arkadaş iki tane askeri ücretli personelin çalışacağı fiyata şuan yine odada çalışmaya devam ediyor. Biz bu arkadaşın yerine genç iki tane personel alalım, hem de iş istihdamı sağmamış oluruz dedik. Onlarda bize “hayır” arkadaşım “biz çoğunluktayız”, “Bizim dediğimiz olacak” diyorlar ve oda bütçesine ciddi bir külfet getiriyorlar” diye konuştu.

MAKAM ARACINA ODANIN İHTİYACI YOK

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odasına alınan makam arabasına odanın ihtiyacının olmadığını söyleyen Burhanettin Tuna, “O araç alınırken, ne oda meclisine, ne de oda yönetim kuruluna sorulmadan alınan bir araç değil. Detaylı bir şekilde kimseye bilgi verilmedi. Fethiye Ticaret ve Sanayi Odasının bu araca ihtiyacı yok. Zaten oda da mevcutta iki tane araç var. Bu aracın bir tanesini personel kullanıyor, diğeri ise makam aracı olarak kullanılmaktaydı. 2016 yılı ekonomik açıdan çok sıkıntılı geçti. 2017 yılının ise nasıl geçeceğini bilmiyoruz. Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası bir üyesinden sadece 250 TL’sini alamadı diye mahkemeye veriyor ve haciz yoluyla o parayı tahsil etmiştir. O alınan aracın maliyeti kasko ve sigortasıyla birlikte 230 Bin TL’yi bulmaktadır. Kesinlikle ve kesinlikle bu araca ihtiyaç yoktu. Eğer odanın parası var ise Fethiye’de halkın da yararlanabileceği bir şekilde kullanılsın. Fethiye Esnaf ve Sanatkarlar Odasının bugün çıraklık eğitim merkezi var. Ama Fethiye Ticaret ve Sanayi Odasının maalesef bunun gibi ve buna benzer ciddi bir eğitim kurumu yok. Meclisimizde zaman zaman gündeme gelmesine rağmen hala daha bir çalışma başlatılmadı” diye konuştu.

“ODA ŞOFÖRÜNE KENDİ KİŞİSEL İŞLERİNİ YAPTIRMIŞLAR”

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odasında özellikle son zamanlarda çok ciddi personel değişikliği yapıldı. Küçük kişisel sebeplerden dolayı personelin işten çıkarılması için yönetim kuruluna teklifte bulunuyorlar. Oda yönetimi de işten çıkartılmak istenen personelin savunmasını almadan , onu dinlemeden oy çokluğu veya oy birliğiyle personel çıkardık. Bunlardan bir tanesi de odanın şoförüdür. Uzunca yıllardan bu yana odada şoförlük yapan saygılı, dürüst ve güvenilir bir arkadaş, benimde gitmediğim bir yönetim toplantısında olağan üstü gündemle işten çıkartıldı. Daha sonra öğrendiğimize göre yönetim kurulunda bulunan bir arkadaşımız, bu şoför arkadaşımızı kendi şoförü gibi kullanıyormuş. Kendi şahsi işlerini yaptırıyormuş. Bunlarda dışarıda duyulmaya başlanınca şoför arkadaşımıza fatura kesildi ve işten çıkartıldı. O çocuğun ekmeği ile oynadılar. Böyle hareketler oldukça fazla oldu” ifadelerini kullandı.

 

“ŞİMDİLİK ADAYLIK DÜŞÜNMÜYORUM”

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı için aday olmayı düşünmediğini söyleyen Tuna, “Benim gündemimde öyle bir şey yok. Gündelik hayatta yüzlerce kişi bana aday olmam konusunda görüşlerini bildiriyorlar. İstifa ettin madem gel aday ol diyorlar. Ama şimdilik ben adaylığı düşünmüyorum” dedi.

About egegazetesi

Check Also

METE VE OTGÖZ, “STATLARI MODERNİZE EDİYORUZ”

AK Parti Muğla Milletvekilleri Kadem Mete ve Yakup Otgöz, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın …