Çarşamba , Mayıs 29 2024

Geleceğe Nefes-11 Milyon Fidan!

Tarım ve Orman Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü tarafından başlatılan Geleceğe Nefes-11 Milyon Fidan kampanyası kapsamında Fethiye’de de 600 fidan dikildi. Fethiye’nin Eldirek Mahallesi’nde saat 11.11’de tüm Türkiye’de olduğu gibi Fethiye’de de 600 adet fidan toprakla buluşturuldu. Fethiye Kaymakamı Eyüp Fırat, ‘Biz gelecek nesillere, çocuklarımıza yeşil bir memleket bırakmak istiyoruz. Bunun için buradayız, ülke genelinde aynı anda milyonlarca fidan dikiliyor’ ifadelerini kullandı.

Fethiye’de de geleceğe nefes 11 milyon fidan kampanyasında 600 fidan toprakla buluşturuldu. Fethiye’nin Eldirek Mahallesi’nde saat 11.11’de gerçekleştirilen fidan dikim etkinliği pandemi tedbirleri altında gerçekleştirildi. Fidan dikim etkinliğine Fethiye Kaymakamı Eyüp Fırat, Fethiye Cumhuriyet Başsavcısı Kurtça Eker, Fethiye İlçe Emniyet Müdürü İsmail Ayan, Fethiye Orman İşletme Müdürü Tayfun Kazakoğlu, Ak Parti Fethiye İlçe Başkanı Turgay Öztürk, Fethiye ASMK Meslek Yüksekokulu Müdürü Fahri Yiğit, Fethiye Tarım-Orman Müdürü Şaban Sarıkaya ile diğer ilgililer katıldı.

Saygı duruşunda bulunulup, İstiklal Marşı’mızın söylenmesinin ardından, Kovid-19 tedbirleri alınarak geniş bir alana 500 adet Okaliptüs, 100 adet Erguvan fidanları dikildi. Güzel, güneşli bir havada yapılan fidan dikim çalışmasına Kır Tur işletmesi de destek verdi.

Fethiye Orman İşletme Müdürü Tayfun Kazakoğlu, yaptığı bilgilendirmede, “Ormanlarımız büyük öneme sahip. Ormanlarımızı korumak, sürdürülebilirliğini sağlamak için uğraşıyoruz. 11 Kasım Ağaçlandırma Bayramı olarak kabul edilmiştir. Bilindiği gibi bu sene de 81 il ve 922 ilçede saat 11,11’de fidan dikimi yapıyoruz. Bugün burada 600 tane fidan dikeceğiz. Bunlardan 100 tanesi Erguvan, 500 tanesi de sahile uygun olması açısından Okaliptüs olacak” şeklinde konuştu.

Fethiye Kaymakamı Eyüp Fırat ise,“Tüm Türkiye’de farkındalık oluşturmak için bugün burada fidan dikiyoruz. Biz gelecek nesillere, çocuklarımıza yeşil bir memleket bırakmak istiyoruz. Bunun için buradayız. Elbirliği ile fidanlarımızı dikeceğiz, hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.

SEYDİKEMER’DE FİDANLAR TOPRAKLA BULUŞTU

Seydikemer Belediye Başkanı Yakup Otgöz, 11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü kapsamında fidanları toprakla buluşturdu. Başkan Otgöz, ‘Her ağaç bir nefes demektir. Çocuklarımıza daha iyi bir dünya bırakmak için ormanlarımızı korumalıyız’ ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayesinde Tarım ve Orman Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü koordinasyonunda 11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü kapsamında Türkiye’nin 81 ili ve 922 ilçesinde olduğu gibi Seydikemer ilçesinde de geleceğe nefes olabilmek için fidanlar toprakla buluştu.

Seydikemer Merkez Atatürk Ortaokulu bahçesinde yapılan ağaçlandırma etkinliğine; Seydikemer Belediye Başkanı Yakup Otgöz, Seydikemer İlçe Milli Eğitim Müdürü Ferah San, Seydikemer İlçe Gençlik ve Spor Müdürü Ramazan Girgin, Seydikemer Orman İşletme personeli, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Ağaç dikim etkinliğinde Başkan Otgöz, öğrencilerle birlikte ağaçları toprakla buruşturup daha sonra can suyu verdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından ilan edilen Milli Ağaçlandırma Günü kapsamında tüm şehirlerde milyonlarca fidanın toprakla buluştuğunu belirten Seydikemer Belediye Başkanı Yakup Otgöz; “Seydikemer’de de bu etkinliğe destek oluyoruz. Geleceğimiz için ağaçlandırma çalışmalarına destek oluyoruz. Dünyamız, iklim değişikliği tehdidiyle karşı karşıyayken bunun etkilerini tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yaşıyoruz. Her ağaç bir nefes demektir. Geleceğimiz çocuklarımıza daha iyi bir dünya bırakmak için ormanlarımızı korumalıyız” dedi.

FİDANLAR TOPRAKLA BULUŞTU

Geçen yıl 11 Kasım saat 11.11’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı ve himayesinde başlatılan ‘Milli Ağaçlandırma Günü’ kapsamında bu yıl Türkiye genelinde aynı saatte eş zamanlı ağaç dikimi törenleri düzenlendi.

Geçen yıl 11 Kasım saat 11.11’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı ve himayesinde başlatılan ‘Milli Ağaçlandırma Günü’ kapsamında bu yıl Türkiye genelinde aynı saatte eş zamanlı ağaç dikimi törenleri düzenlendi.

Yüzde 68’i ormanlarla kaplı Muğla’da Vali Orhan Tavlı’nın katılımı ile Menteşe Düzeyn mevkiinde gerçekleştirilen ağaç dikme töreninde fidanlar toprak ile buluştu. Covid-19 tedbirleri kapsamında sınırlı sayıda davetlinin katıldığı törende kurumlara ait hazırlanan fidanlar ayrı ayrı toprakla buluştu. Muğla’nın 13 ilçesinde toplam 10 bin 650 fidan dikimi yapılırken, tören alanında Muğla Orman Bölge Müdürlüğü fidanlıklarında üretilen fidanlar da katılımcılara dağıtıldı.

17 YILDA 41 MİLYON FİDAN DİKİLDİ

Muğla Orman Bölge Müdürü Yasin Yaprak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan himayesinde başlatılan ‘11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü’ kapsamında geçen yıl ülke genelinde 13 milyon fidanın toprak ile buluşturulduğunu söyledi. Yaprak, “Ülkemizde ağaç sevgisini geliştirmek, toplumun tüm kesimlerinde çevreye olan duyarlılığa katkı sağlamak, geleceğe ve dünyaya nefes olmak amacıyla Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları ve himayelerinde 11 Kasım Dünya ağaçlandırma Günü olarak ilan edilmiştir. Bu yıl da en şiar ve aynı şevk ile Covid-19 salgın tedbirleri çerçevesinde ülkemize ve dünyaya nefes olmak amacıyla burada toplandık. Muğla genelindeki 13 ilçemizde Bin 350 vatandaşımızın katılımı ile 10 bin 650 adet fidanı toprak ile buluşturmuş olacağız. Muğla ilimizin yüzde 68’i ormanlarla kaplıdır. Orman varlığımızın zenginliğinin yanında, son 17 yılda 98 bin 895 hektar alanda 41 milyon adet fidan toprakla buluşturuldu” dedi.

“ORMANLARI KORUMAK VE GELECEK NESİLLERE AKTARMAK HEPİMİZİN GÖREVİ”

Vali Orhan Tavlı, “Bugün tüm Türkiye’de eş zamanlı gerçekleştirilecek olan fidan dikme etkinliğinde biz de Muğla olarak 13 ilçemizde 10 bin 650 adet fidanı toprak ile buluşturacağız. İnsan yaşamı için vazgeçilmez canlı hayatı için büyük öneme haiz ormanlarımız bizim en değerli doğal kaynaklarımızdır. Gelecek nesillere doğal miras olarak bırakacağımız, doğamıza ve ekonomiye büyük katkıları olan ormanlarımızı korumak, geliştirmek, ağaç dikerek yeni orman alanları oluşturmak ve gelecek nesillere erken yaşlarda ağaç ve orman sevgisini aşılamak hepimizin sorumluluğudur. Sayın Cumhurbaşkanımızın 11 Kasım gününü ‘Milli Ağaçlandırma Günü’ ilan etmesi ile birlikte bu anlamlı gün kapsamında her yıl dikilecek fidanlar orman sahamızın ve ağaç servetimizin daha da artmasına önemli katkılar sağlayacak, yeşilin her tonu ile toprağa hayat, canlılara nefes olacak ve geleceğe en büyük miras olarak kalacaktır” dedi.

Konuşmaların ardından Menteşe’nin Düzeyn mevki orman deposu karşısındaki alanda ağaç dikme töreni gerçekleştirildi.

About egegazetesi

Check Also

Seydikemer “Bi Dünya Çocuk” İle Şenlenecek

İlçemiz Seydikemer Esnaflarından Murat YAYA’nın kardeşinin açmış olduğu “ Özel Seydikemer Bi Dünya Çocuk Kreş …