Cuma , Ocak 15 2021
Anasayfa / Anasayfa / Fizibilite Çalışması Yapılacak

Fizibilite Çalışması Yapılacak

1979 yılında Çin’in Pekin şehrinde kurulan otoyollar, demiryolları, köprüler, limanlar ve tüneller gibi küresel inşaat mühendisliği ve inşaat projelerine imza atan China Road and Bridge Corporation (CRBC) şirketi Türkiye Şubesi Genel Müdürü Li Juguang, Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca ve ilgili birim amirleriyle bir araya geldi.

Fethiye’ye yapılması planlanan hafif raylı sistem için ön görüşme toplantısında CRBC şirketi yetkilileri dünyanın dört bir yanında gerçekleştirdikleri proje hakkında bilgiler aktardılar. Türkiye’de İzmir Büyükşehir Belediyesi ile işbirliği içerisinde olduklarını da söyleyen yetkililer, Fethiye için düşünülen hafif raylı sistem projesi için fizibilite çalışması yapacaklarını, belediye daire amirleriyle de görüşerek çalışmayı proje bazında hazırlamak istediklerini ifade ettiler.

China Road and Bridge Corporation Genel Müdürü Li Juguang, “Alt yapı çalışmaları ve hafif raylı sistem için ön görüşme için buradayız. Fethiye’de olmaktan çok mutluyuz. İlk defa Fethiye’ye geliyoruz. Fizibilite çalışması için görüşmeler yapıyoruz” dedi.

Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca ise, Fethiye’ye daha önce deprem konusunda Yoshinori Moriwaki’yi önceden Fethiye’de ağırladıklarını ve önemli bilgiler aldıklarını söyledi. Seçimlerden önce halka söyledikleri bir hafif raylı sistem projesini için görüşmeler yaptıklarını belirten Karaca, “Göreve geldiğim süreç boyunca uzman arkadaşlarımızın görüşlerini almaya devam ediyoruz. Deprem konusunda da Japonya’dan bir uzman sunum için gelmişti. Seçim sürecinde halkımıza bir projemizi aktarmıştık. Finans ve uygun koşulların oluştuğu zaman hafif raylı sistem projesini hayata geçirmek istiyoruz. Bu konuda Türkiye’nin ve dünyanın dört bir yanında yatırımları olan firmanın temsilcileri ile toplantı gerçekleştirdik. Bu yönde ülkemizde yaptıkları çalışmalar da var… Önümüzdeki günlerde de bilgi alışverişine devam edeceğiz. Bölgemizde fizibilite çalışmaları yapılacak. Pandemiden dolayı ciddi bir gelir kaybımız oldu. Yap-işlet-devret modeli ile yapılırsa hem UKOME hem de Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı işbirliğinde bu hizmeti ilçemize kazandırmak istiyoruz. Finans konusunda anlaşabilirsek, en kısa zamanda çalışmaya başlamayı düşünebiliriz. Bölge koşullarına uygun olduğu ve finans ile ilgili sorunları çözdükten sonra böyle bir projeyi gerçekleştirmek istediğimizi söylemiştik. Uzman mühendis arkadaşlar tarafından görüşmelerimiz sürüyor. Konusuna hakim bir firma ile görüşüyoruz. Dünyada birçok yatırımları var. Bu süreçte fizibilite çalışmaları sürecek. Pandemiden dolayı ciddi bir gelir kaybımız var. Biz en azından yap-işlet-devret modeliyle yapılabilinirse, UKOME ve Ulaştırma Bakanlığı işbirliğinde bu güzel projeyi hayata geçirmek isteriz” dedi.

About egegazetesi

Check Also

Toplantı Online Gerçekleştirildi

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası (FTSO) tarafından sekretaryası yürütülen Fethiye Turizm Konseyi toplantısı, online video …