Pazar , Mayıs 26 2024

Fethiye’de ilk kez LYS yapıldı

Üniversiteye girişin ikinci ayağı olan Lisans yerleştirme sınavı ilk kez Fethiye’de de yapıldı. İlk kez Fethiye’de de yapılan sınav sorunsuz geçti. Fethiye’deki sınava yaklaşık 9 bin kişi katılıyor. Cumartesi günü sosyal bilimler bölümü ile başlayan sınav, Pazar günü de Matematik ile devam etti. İki saat 15 dakika süren sınavın Fethiye’de yapılması adaylar ve velileri tarafından taktirle karşılandı. Her iki sınav öncesi ve sonrası yine bildik görüntüler oluştu. 9:45 kuralına uymayan öğrenciler bir kaç dakika ile yine sınavı kaçırdılar.

Fethiye’deki sınavlar şehir içindeki bazı liseler ile meslek yüksekokulunun yanı sıra İşletme Fakültesi ve okullar kampüsündeki tüm liselerde yapıldı. Geniş güvenlik önlemlerinin alındığı sınava adaylar polis ve jandarma tarafından aranarak alındılar. Yine bildik görüntüler oluştu. Aramalar sırasında pek çok öğrenci küpe, saat, cep telefonu ile gelince içeriye alınmadılar. Küpe, saat ve cep telefonlarını yakınları ve emanete bırakan adaylar arandıktan sonra sınava alındılar. İlk sınavda yaşanan 9:45 uyarısına uymayan yine adaylar çıktı. Saat tam 9:46’da sınav salonlarının kapıları kapatılınca bu saatten sonra gelen adaylar sınava giremediler. Büyük üzüntü yaşadılar. Sınav salonları dışında saatlerce çocuklarını bekleyen ailelerde heyecan içindeydi. Bazı anneler çocuklarının sınavda başarılı olması için Yasin-i Şerif ve dualar okudu. İşletme Fakültesi yerine Meslek Yüksek Okuluna gelen bazı adaylar ise sınav koordinatörü Prof. Dr. Erdoğan Gavcar’ın duyarlılığı sayesinde araçlarla İşletme Fakültesine gönderildi. Sınava giren adaylar çok heyecanlı olduklarını söylerlerken sınavın Fethiye’de yapılması bizler için çok iyi oldu. Bir gün önceden Muğla’ya gitmek zorunda kalmadık. Sınavın Fethiye’de yapılmasını sağlayanlara teşekkür ederiz” dediler. Sınav Koordinatörü İşletme Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Erdoğan Gavcar, “Sınava Fethiye’de yaklaşık 9 bin öğrenci giriyor. Muğla’ya bir gün önceden gidip otel aramaktan ve zorluk yaşamaktan kurtuluyorlar. Fethiye’de bugün başladığımız 2 gün süren sınav sorunsuz geçti. Bütün öğrencilere başarılar dilerim” diye konuştu.

LYS Sosyal Bilimler sınavına katılan adaylardan kimisi sınav sorularının zor olduğunu söylerlerken, kimi adaylarda oldukça kolay olduğunu söyledi. Adayların çoğunluğu “Çalışan için sınav zor değildi” diye konuştular. Bazı adaylarda sorular oldukça kolaydı, diğer sınavlarda önemli Şimdi o sınavlara bakacağız” dediler.

Fethiye’deki LYS’den sonra adaylar sınavda kullandıkları kalem ve silgileri okul çıkışında ihtiyaç sahibi okullar için bıraktılar. Geçen yıllarda olduğu gibi AKUT (Arama Kurtarma Derneği) Fethiye ekipleri bu yıl LYS’deki adayların kullandığı kalemleri yine ihtiyaç sahibi okul öğrencileri için topladı. Her okul çıkışında okul görevlileri bu konuda adayları uyarınca adaylarda kalem ve silgileri AKUT’un bu sosyal projesi için bıraktılar.

About egegazetesi

Check Also

Seydikemer “Bi Dünya Çocuk” İle Şenlenecek

İlçemiz Seydikemer Esnaflarından Murat YAYA’nın kardeşinin açmış olduğu “ Özel Seydikemer Bi Dünya Çocuk Kreş …