Pazar , Temmuz 21 2024

Fethiye’de 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Kutlandı

Fethiye’de kadın sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının verilmesinin 83’üncü yıl dönümünü törenle kutladı. 5 Aralık Dünya Kadın Hakları gününde Fethiye’deki kadınlar, Atatürk’ün Türk kadınına verdiği seçme ve seçilme hakkını coşkuyla kutladı. Beşkaza Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasıyla başlayan törende sivil toplum kuruluşları adına Türk Kadınlar Birliği Fethiye Şube Başkanı Zeynep Tuncel, günün anlam ve önemini dair konuşma yaptı.

Türk kadınlarının seçme ve seçilme hakkına Fransa, İtalya, İsviçre, Japonya’daki kadınlardan önce verildiğinin altını çizen Tuncel; “Atatürk devrimi, Türk kadınını her alanda ‘eşit birey’ haline getirmişti. Dünyanın birçok ülkesini kadınlar yönetiyor. Demokrasiyi özümseyen ülkelerde kadın ağırlığı hızla artıyor. 1934’te dünyanın çok ilerisinde olan, dünya kadınlarının gıptayla izlediği Türkiye cumhuriyeti, 2017’de dünyanın aksi istikametinde gidiyor. 100 yıl önce köle pazarında 3-5 akçeye satılan kadınları, köle pazarından alıp meclise sokan cumhurbaşkanına ‘Atatürk’ denir.” Diye konuştu.

Türkiye parlamentosunda kadın milletvekili oranı bakımından 128 ülke arasında 96’ncı sırada olduğuna dikkati çeken Tuncel; “Yüksek Seçim Kurulu verilerine göre 2014 yılı mahalli idareler ve genel seçim sonucu verilerine göre yine kadınlar istedikleri yere gelememiştir. Kadın milletvekili 76, erkek milletvekili 467’dir. Bu sayıda meclisin yüzde 14’ünü oluşturmaktadır.

Türk kadını olarak tarihten gelen mücadele gücümüz önümüze konan duvarları aşacak güçtedir. Yeter ki inancımızı kaybetmeyelim. Ortak bir irade sergileyerek tüm partilerin kadın adaylara daha fazla temsil hakkı vereceklerini umuyoruz” ifadelerini kullandı.

About egegazetesi

Check Also

METE VE OTGÖZ, “STATLARI MODERNİZE EDİYORUZ”

AK Parti Muğla Milletvekilleri Kadem Mete ve Yakup Otgöz, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın …