Salı , Ağustos 9 2022
Anasayfa / Anasayfa / Fethiye Güç Birliği Akredite Edildi
DCIM100GOPROG0116065.JPG

Fethiye Güç Birliği Akredite Edildi

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası’nın iştiraki Fethiye Güç Birliği Tanıtım ve Ticaret Limited Şirketi (FGB), Tandem Yamaç Paraşütü Mesleki Yeterlilik Belgelendirme Merkezi olma yolunda kararlılıkla ilerliyor. Denetimden başarıyla geçen FGB, Türk Akreditasyon Kurumu tarafından akredite edildi. Akreditasyon belgesini teslim alan FTSO Yönetim Kurulu Başkanı ve FGB Müdürler Kurulu Başkanı Osman Çıralı, “FGB, tandem yamaç paraşütü mesleğini yapanların ve aday olanların, gerekli mesleki bilgi, beceri ve yetkinliğe sahip olduklarını tarafsız, adil ve güvenilir bir şekilde belgelendirerek, ulusal ve uluslararası düzeyde bir belgelendirme merkezi olma yolunda önemli bir adım attı.” dedi.

Mesleki Yeterlilik Kurumu bünyesinde; 19UY0400-5 Tandem Yamaç Paraşütü Pilotluğu Meslek Standardı kapsamında Türk Akreditasyon Kurumu’nun TSE ISO/IEC 17024 Belgelendirme denetiminden başarıyla geçen FGB, 22 Haziran 2021 tarihi itibarıyla akredite edildi. Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından Temmuz ayı içerisinde denetlenecek olan FGB, bu süreci de başarıyla tamamlamasının ardından Tandem Yamaç Paraşütü Mesleki Yeterlilik Belgesi vermeye yetkili kuruluş olacak.

BELGESİ OLMAYAN BABADAĞ’DAN TİCARİ UÇUŞ YAPAMAYACAK

FGB mesleki yeterlilik sınav ve belgelendirme merkezi olarak Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından yetkilendirilmesinin ardından tandem yamaç paraşütü pilotluğu mesleğini gerek Fethiye özelinde gerekse Türkiye genelinde yapan ve sayıları 450’yi aşan pilot mesleki yeterlilik belgesi ile çalışabilecek.

FGB’nin Türk Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) tarafından gerçekleştirilen denetim sonucunda almaya hak kazandığı akreditasyon belgesini teslim alan FTSO Yönetim Kurulu Başkanı ve FGB Müdürler Kurulu Başkanı Osman Çıralı, “FGB, tandem yamaç paraşütü mesleğini yapanların ve aday olanların, gerekli mesleki bilgi, beceri ve yetkinliğe sahip olduklarını tarafsız, adil ve güvenilir bir şekilde belgelendirerek, sektöre katkı veren, ekonomik ve teknik açıdan sürdürülebilirliğini sağlayan ulusal ve uluslararası düzeyde bir belgelendirme merkezi olma yolunda önemli bir adım attı.” diye konuştu.

Kısa bir süre sonra Tandem Yamaç Paraşütü Mesleki Yeterlilik Belgesi olmayan pilotların Babadağ’dan ticari uçuş gerçekleştiremeyeceğini vurgulayan Osman Çıralı, “Dünyada ilk olan bu uygulamanın tüm Türkiye’ye yayılmasını hedefliyoruz.” dedi.

About egegazetesi

Check Also

Belediye Personeli Karadere Plajını Temizledi

Seydikemer Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü Ekipleri Karadere Plajında temizlik çalışması yaptı. Seydikemer Belediyesi Temizlik İşleri …