Cumartesi , Aralık 3 2022

Ekolojik Plaj Hizmete Açıldı

Fethiye Belediyesi tarafından yapılan Karaot Halk Plajı’nın açılışı, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Sanatçı Onur Akın katılımlarıyla açıldı. Tamamen doğal ürünler kullanılarak yapılan ve projesinde caretta carettaların yuvalanma alanlarına zarar vermeden çizilen Karaot Plajı’nda, tüm ürünlerin ahşap ile yapıldığı görüldü.

Açılış törenine Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Milletvekili Süleyman Girgin, eski Milletvekilleri Sami Gökmen, Cumhur Yaka, CHP İl Başkanı Adem Zeybekoğlu, Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca, CHP İlçe Başkanı Mehmet Demir, İyi Parti Fethiye İlçe Başkanı Fatih  Çoban, İyi Parti Seydikemer İlçe Başkanı Sevgi Nurten Güler, İyi Parti Marmaris İlçe Başkanı Ali Toksoy, İyi Parti Dalaman İlçe Başkanı Bahadır Bakırcı, İyi Parti Köyceğiz İlçe Başkanı Mehmet Durmuş, İyi Parti Muğla İl Başkan Yardımcısı Yunus Önder, Muğla İyi Parti Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Halil Faik Bozkurt, İyi Parti Seydikemer Belediyesi Grup Başkanı Uğur Karadon, diğer siyasi parti temsilcileri, meclis üyeleri, STK temsilcileri, muhtarlar, çok sayıda vatandaş katılım sağladı.

GÖZLEMEVİ HİZMET VERMEYE BAŞLADI
Tamamen ahşap malzemeler kullanılarak yapılan plajın, ihale edilmeden, tamamen belediye ekipleriyle tarafından yapıldığı öğrenildi. Bu kapsamda Caretta Carattaların yuvalanma alanları, endemik bitkilerin korunması gibi birçok konuya dikkat eden Fethiye Belediyesi, halk plajını açmadan önce çalışmalarını da bu doğrultuda hazırladı. Açılışta caretta caretta ve bölgenin çevresel anlamda zarar görmemesi için Gözlemevi’nin plajda hazır vaziyette hizmet verdiği görüldü. Kafeterya, duş ve lavabo alanı, şezlong ve şemsiye ile peyzaj düzenlemesiyle Karaot Halk Plajı, vatandaşlara hizmet vermeye başladı.

UYGUN FİYATLAR DİKKAT ÇEKTİ
Açılışta hizmet vermeye başlayan Karaot kafeteryasının İnlice Plajı’ndaki gibi uygun fiyatlar ile hizmet verdiği görüldü. Aynı zamanda Bakanlık tarafından korona virüs ile ilgili belirlenen geneldeki tüm kuralların plajın çeşitli alanlarında dikildiği dikkatlerden kaçmadı.

“YANIKLAR HALKI ADINA TEŞEKKÜR EDİYORUM”
Açılış töreninde ilk konuşmayı Yanıklar Muhtarı Mehmet Argıç yaptı. Argıç, “Karaot Halk Plajımızı mahallemize kazandırmak için elimizden geleni yaptık. Başta Fethiye Belediye Başkanımız Alim Karaca olmak üzere, yapımında emeği geçen işçi arkadaşlarımıza, şube müdürlerine özverili çalışmalarından dolayı çok teşekkür ederim. Bize destek veren mahalle muhtarlarımıza da ayrıca teşekkür ederim hayırlı uğurlu olsun” dedi.

KARACA, “ÇEVRECİLİĞİMDEN KİMSENİN ŞÜPHESİ OLMASIN”
Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca, “Siz değerli halkımız yanımızda olduğu sürece, çok güzel işlere imza atacağız. Seçimden önce verdiğimiz sözleri bir bir yerine getiriyoruz. Biliyorsunuz ki 163 bin nüfuslu Fethiyemiz’de halkımızın kullanım alanında olacak olan halk plajları birileri tarafından Fethiye dışından birçok insana ihale edilerek, paralı hale getirilmişti. Biz size söz vermiştik. Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Dr. Osman Gürün ile birlikte Down Kafemizin, 100 Yaş Evimizin son hallerini inceledik. Pandemiden dolayı açılışları önümüzdeki günlere kaldı. 1 yıl içinde sizlerle birlikte 10-15 projeyi hayata geçirerek hizmetinize sunacağız. Beraber yürümekten büyük keyif aldığım Muğla Büyükşehir Belediye Başkanımız ve ekibiyle birlikte Fethiye’mizin geleceğini şekillendireceğiz. Eşgüdümlü bir şekilde Fethiye tarihinin en büyük yatırımlarını Sayın Osman Gürünle birlikte başlattık. Devamı da önümüzdeki yıllarda gelecek. Cumhuriyet tarihinin en büyük altyapı yatırımlarını Muğla Büyükşehir Belediyemizle birlikte hayata geçireceğiz. Hiçbir siyasi ayrım yapmadan, 41 mahallemize eşit hizmet yaparak bütün yurttaşlarımızın gönlüne girmek istiyoruz. Açmış olduğumuz bu tesisler proje aşamasında bize destek veren, fikirleriyle birlikte bize güç veren bütün odalarımıza, kent konseyimize ve çalışma arkadaşlarımıza çok teşekkür ederim. Normalde 2,5 milyona mal olacak bu tesisi yüzde yüze yakın onarımını yapımını kendi personelimizle yaparak, 550 bin liraya mal ettik. 40 derece sıcağın altında bu tesisi yapan emekçi arkadaşlarımıza teşekkür ederim. Burada benim ne kadar çevreci olduğumu bilenler vardır. Yapım aşamasında çok üzüldüm. Bu gördüğünüz tesis Türkiye’de tek. Yüzde yüzü ahşapla yapıldı ve caretta carettaların korunması için gözlem evi yaptık. Çevreciliğimden kimsenin şüphesi olmasın. Benim iki evladım var. Birinin adı ‘Doğa’ birinin adı ise ‘Deniz’. Fethiye’de ranta karşı doğanın korunması için çalışacağız. Değerli sanatçımız Onur Akın bugün burada. Nasıl seçimlerden önce seçim müziğimi 1 lira para almadan yapmıştı. Bugün de bize destek olmak için yine burada. Güçlü adımlarla yürüyoruz. Sizler yanımızda olduğunuz sürece yapacak olduğumuz hizmetler ve gönül bağıyla birlikte önümüzdeki seçimleri çok güçlü bir şekilde atlatacağız. Katkısı olan ve bizimle birlikte bu açılışta yer alan herkese çok teşekkür ederim. Hayırlı olsun” dedi.

GİRGİN, “İŞTE HALKÇI BELEDİYECİLİK”
Milletvekili Süleyman Girgin ise, “Pandemi döneminde halkçı belediyeciliğin önemine tanık olduk. Bu süreçte millet ittifakı ile birlikte CHP’li Belediye Başkanlarımıza başta Büyükşehir Belediye Başkanımız Dr. Osman Gürün olmak üzere bu süreçte gösterdikleri halkçı anlayıştan dolayı teşekkür ederim. Halkçı belediyecilik kentin o kentteki insanlarla birlikte yönetildiğinin bilincinde hareket etmektir. Halkçı belediyecilik ‘Ben bu ülkeyi bir şirket gibi yönetmek istiyorum diyerek değil, belediyeyi halkçı bir anlayışla yönetmek’ demektir. Engellisiyle yaşlısıyla genciyle kadınıyla belediyenin yerel hizmetlerini sosyal anlayışla halkın huzuruna sunmak demektir. Muğla yapılan hizmetlerle bir kültür şehrine dönüyor. Fethiye’ye ve Muğla’ya yapılan hizmetlerden dolayı başta Muğla Büyükşehir Belediye Başkanımız Dr. Osman Gürün ve Fethiye Belediye Başkanımız Alim Karaca olmak üzere emeği geçen herkese çok teşekkür ederim” dedi.

GÜRÜN, “ÖLÜDENİZ’İN ALT YAPI SORUNU ORTADAN KALKIYOR”
Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün ise, “Karaot Halk Plajı Başkanımız Alim Karaca tarafından ihaleye girilerek alınmasaydı burada ne yapılırdı ve hizmet almanın bedeli ne olurdu diye düşünmemiz gerekiyor. Bütün kıyılarımızı adeta herkese peşkeş çekmek, Gökova körfezini parsel parsel satmak üzere her türlü planları yaptılar. Olması gereken plajların yerel yönetimlerde olması, halkımızın uygun şartlarda buralardan yararlanması gerekiyordu. Ama maalesef Muçev adlı kuruluşla Muğla kıyılarını satmaya hazır vaziyetteler. Bu görülmüş bir olay değil. Bunu yaparken fütursuzca davranıyorlar. Adeta batan geminin malları gibi adrese teslim yapmak istiyorlar. Galiba zamanları az kaldı. Hepimiz yerel seçimlerden sonra bu iş olacak ve gerçekten Türkiye’nin her yerinde çiçekler açabilecek dedik. O maneviyatla önümüzdeki günlerde yapılacak seçimlere hazır vaziyetteyiz. Türkiye bunu hak etmiyor. Demokratik ülkede yaşanılır şeyler yaşamıyoruz. Sistemin bütün elemanları başta hukuk olmak üzere olması gerektiği gibi çalışmıyor. Bu sürdürülebilir değil. Erken veya zamanında yapılacak ilk seçimde Türkiye büyük bir nefes alacak ve Mustafa Kemal Atatürk’ün bize çizmiş olduğu muasır medeniyetler seviyesine çıkmak için raydan çıkan treni raya koyup hedefe doğru yürüyeceğiz. Bizi ne kadar ayrıştırmak ne kadar ötekileştirmek isterlerse istesinler, inadına berber olmamız gerekiyor. Bizim bir sloganımız var. ‘Birlikte aileyiz, birlikte Muğla’yız’ bunu şu şekilde genişletebiliriz; ‘Birlikte aileyiz, birlikte Türkiye’yiz.’ Her şeye rağmen hizmet üreten ve Mustafa Kemal Atatürk’ün yolunda giden belediye başkanlarımızı görüyorum. Bu iş olacak. Muğla’yı yönetenler nasıl yapıyorsa, aynı anlayışla ülkeyi de yönetebilirler diye içimizi rahatlatmamız gerekiyor. Fethiye’de yılların biriktiği problemler var. Ölüdeniz’in arıtma ve kanalizasyonunu yaptık. Ölüdeniz sadece bizim değil, dünya mirası ve korunması gerekiyor. Yıllardır söylenen ama yapılamayan Ovacık-Hisarönü kanalizasyon çalışmalarına başladık. Fethiye Arıtma Tesisi’nin de kapasitesini iki katına çıkarıp, daha çağdaş hale getirip arıtma suyundan yeşil alanların sulanmasını sağlayacağız. Bu yatırımlar basit yatırımlar değil, yüksek yatırımlar. Hala kanalizasyon kanalı olmayan yerler var. Bütün Fethiye’yi kanalizasyona bağlayacağız. Down Kafe, 100 Yaş Evi gibi sosyal amaçlı çalışmalarımız da var. Ama aramıza Covid-19 girdi. Biz sizleri aldatmayacağız. Yapamayacağımız şeyleri yapacağız demeyeceğiz. Sizlere eşit mesafede hizmet etmeye devam edeceğiz” dedi. Gürün konuşmasının ardından ve Karaca’nın elini kaldırdı ve tebrik etti.  Konuşmaların ardından Karaot Halk Plajı’nın açılışı gerçekleşti. Açılışta sanatçı Onur Akın sahne aldı. Akın en sevilen türkülerini katılımlar için okudu.

About egegazetesi

Check Also

BANU AVAR “YENİ DÜNYA DÜZENİNİ” ANLATTI Fethiye Yerel Tohumlar Derneği, Fethiye Ziraat Odası ve Fethiye …