Pazartesi , Temmuz 22 2024

Deprem Haftası Tatbikatı Yapıldı

Fethiye Anadolu İmam Hatip Lisesinde 1-7 Mart Deprem Haftası dolayısıyla arama-kurtarma, deprem, yangın, nükleer, biyolojik ve kimyasal silahlara karşı tatbikat yapıldı.

Öğrencilere sivil savunma bilinci kazandırmak, afet ve deprem anlarında nasıl tedbirler alınması gerektiği ve tahliye durumları hakkında deneyim kazanmalarını sağlamak amacıyla Fethiye Anadolu İmam Hatip Lisesinde deprem tatbikatı yapıldı. Tatbikat başarılı bir şekilde sonuçlandı.

Fethiye Anadolu İmam Hatip Lisesindeki tatbikat öncesi öğrencilere deprem ve yangın anında nasıl davranmaları gerektiği anlatıldı. Daha sonra çalan alarm sesiyle sınıfta sıraların altına giren öğrenciler, deprem pozisyonu aldı. İkinci alarm sesiyle öğrenciler okulu tahliye ederek, bahçedeki güvenli alana geçti.

Senaryo gereği sınıfta mahsur kalan bir grup öğrenci, Muğla Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı Fethiye Grup Amirliği ekiplerince çelik halatlarla sedye ve sepet kullanılarak pencereden tahliye edildi, yaralılar ambulanslarla hastaneye götürüldü. İtfaiye ekipleri ise mahsur kalan 2 öğrenciyi pencereden itfaiye aracının sepetine alarak kurtardı. İtfaiye ve 112 Acil Servis ekiplerinin katıldığı tatbikat başarılı şekilde tamamlandı.

Tatbikat hakkında bilgi veren Fethiye Anadolu İmam Hatip Lisesi müdürü Demirhan Yılmaz, “Okulumuz Sivil Savunma Kulübü Danışman Öğretmeni İlhan Gök ve kulüp öğrencileri, Muğla Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı Fethiye Grup Amirliği ekipleri ile işbirliği içerisinde okulumuzda Sivil Savunma, Arama-Kurtarma, Deprem, Yangın, Nükleer, Biyolojik ve Kimyasal Silahlara karşı büyük bir tatbikat gerçekleştirdiler. Bu itibarla bu eylem planı bize gösterdi ki; her türlü olumsuzluk ve afetlere karşı okulumuz personeli, öğrenci ve öğretmenlerimiz duruma hazırlıklılar. Fethiye İtfaiye Teşkilatımızın çalışanlarına ve okulumuz Sivil Savunma Kulübüne teşekkür ederiz” dedi.

About egegazetesi

Check Also

METE VE OTGÖZ, “STATLARI MODERNİZE EDİYORUZ”

AK Parti Muğla Milletvekilleri Kadem Mete ve Yakup Otgöz, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın …