Pazar , Haziran 16 2024

Çıralı İlk Müjdeyi Verdi

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odasının Osman Çıralı önderliğinde oluşan yeni Yönetim Kurulu 9 Nisan Pazartesi günü ilk toplantısını yaptı. Toplantıda başkan yardımcıları ve sayman üye belirlendi.

Üyelerin merakla beklediği TOBB Nefes Kredisi de görüşülerek gerekli işlemlerin başlatılması yönünde karar alındı.

 

1 Nisan 2018 Pazar günü yapılan FTSO Meslek Komitesi ve Meclis Üyesi Seçimleri’nin ardından 6 Nisan Cuma günü Yönetim Kurulu seçimi yapılarak Yönetim Kurulu Başkanı ve üyeleri, meclis üyelerinin oyları ile seçildi. Osman Çıralı’nın Yönetim Kurulu Başkanı olarak belirlendiği seçim sonrasında, FTSO’nun yeni Yönetim Kurulu 9 Nisan Pazartesi günü ilk toplantısını yaptı. Toplantıda Kemal Hıra ve Mete Ay’ın Yönetim Kurulu Başkanı Yardımcısı, İbrahim Erdem’in de sayman üye olmasına oy birliği ile karar verildi. Yönetim Kurulu Üyeleri Ramazan Dim, Halil İbrahim Öztürk, Fatih Tufan, Şevket Süreyya Gürol, Emre Başaran ve 7 Nisan Cumartesi günü yapılan seçimlerde FTSO Meclis Başkanı seçilen Mustafa Büyükteke de Yönetim Kurulu toplantısına katıldı.

 

Toplantıda ele alınan gündem maddeleri arasında Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından geliştirilen Nefes Kredisi de vardı. Oda üyelerinin merakla beklediği karar Yönetim Kurulunda kabul edilerek üyelerin kredi kullanabilmesi için gerek çalışmalar başlatıldı.

 

Yönetim Kurulu Başkanı Osman Çıralı, “Seçimlerimizin ardından ilk yönetim kurulu toplantımızı yaptık. Tüm üyelerimize, Fethiyemize, Seydikemerimize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Yönetim içerisindeki başkan yardımcılarımızın ve sayman üyemizi istişare ederek, kimseyi kırmadan fikir birliği ile yaptık. Ekip arkadaşlarıma yeni görevlerinde başarılar diliyorum. Meclis başkanımızı da her toplantımıza davet edeceğiz. Meclis Başkanımızı ve meclisimizi Yönetim Kurulu çalışmaları hakkında bilgilendireceğiz. Meclisimizle uyum içerisinde çalışacağız.” dedi.

 

FTSO üyelerinin merakla beklediği Nefes Kredisi hakkında da açıklama yapan Osman Çıralı, “Seçildiğimiz gün de söylemiştik, ilk icraatımız KOBİ Nefes Kredisi olacak demiştik. Seçimler nedeniyle yönetim kurulu toplanamadığı için bu konuda bir ilerleme sağlayamamıştık. İlk toplantımızda bu konuyu da ele aldık. Gerekli çalışmaları başlattık. İhtiyacı olan tüm üyelerimize hayırlı olmasını dileriz.” ifadelerine yer verdi.

 

Nefes Kredisi hangi imkânları sunuyor?

Düşük faiz ve oranlarıyla geçtiğimiz sene can suyu olan “TOBB Nefes Kredisi” projesi yeniden başlıyor. TOBB öncülüğünde, Odamız katkısıyla gerçekleştirilecek Nefes Kredisi aylık 0,99 faiz oranı ve 18 ay vade imkânı ile başladı. Projenin teminatı, TOBB ile Odamız tarafından sağlanacak. FTSO üyelerinin “KOBİ Nefes Kredisi“nden yararlanmaları için toplam 15.000.000 TL. kredi imkanı sunuldu.

“Nefes Kredisi”nden yararlanma koşulları neler?

  • FTSO üyeleri Ziraat Bankası, Vakıf Bank, Halk Bankası ve Denizbank Şubeleri üzerinden söz konusu kredi başvurusunda bulunulabilecektir.
  • Kredinin aylık faizi brüt %0,99, yıllık faiz oranı %8,50 olarak uygulanacak.
  • Kredinin alt limiti 50.000 TL. üst limiti (grup şirketler dahil) 100.000 TL. olacak.
  • Kredinin vadesi 18 ay olarak belirlenmiştir. İlk 6 ay anapara ödemesiz (sadece kredinin faizi ödenecek), takip eden 12 ay eşit taksitli olmak üzere 18 ayda ödenecek.
  • Krediye başvurmak için, FTSO üyelerinin Odadan “TOBB Nefes Kredisi Başvurusu içindir” ibaresi yer alan faaliyet belgesi alması gerekiyor.
  • Bankalar FTSO üyelerinin başvurusunu alacak, KGF (Kredi Garanti Fonu) ile birlikte kredi uygunluğunu değerlendirerek kredi miktarını belirleyecek.
  • Bankaların TOBB Nefes Kredisi için alacağı masraf kefalet oranının %0,03’ü (onbinde üç) ile sınırlı olacak. Örneğin 10.000 TL kredi için bankalarca alınacak masraf 30 TL. olacak. FTSO üyeleri düşük faizin yanı sıra düşük masraftan da yararlanacak.

About egegazetesi

Check Also

TURMEPA Fethiye Kıyı ve Deniz Merkezi Bölgenin Deniz Eğitim Üssü Olmaya Devam Ediyor

DenizTemiz Derneği/ TURMEPA’nın Fethiye’ye 2006 yılında kazandırdığı Kıyı ve Deniz Merkezi, Fethiye Belediyesi iş birliğiyle …