Pazartesi , Mayıs 20 2024

CHP Fethiye  “Anneler Ölmesin Çocuklar Ağlamasın”

CHP Fethiye Kadın Kolları Başkanı Ayşe Kestep;  10 yaşındaki çocuğunun gözleri önünde öldürülerek Türkiye’yi yasa boğan Emine Bulut ve kadın cinayetleri ile ilgili açıklamada bulundu. Geçtiğimiz Cumartesi günü tüm CHP Kadın Kolları başkanları tarafından eş zamanlı olarak yapılan açıklamada; son zamanlarda artan kadın cinayetlerine tepkide bulunuldu.  Sessiz kalmayacağız diyen CHP’li kadınlar; iyi hal ve tahrik indirimi istemiyoruz, bu zalimlere ve bu zalimleri koruyanlara karşı birlik olacağız. Bu ülkede; Anneler ölmeyecek! Çocuklar ağlamayacak!” dediler.

“2019 YILINDA BU GÜNE KADAR  223 KADIN ÖLDÜRÜLDÜ”

CHP Fethiye Kadın Kolları Başkanı Ayşe Kestep açıklamasında “Ölmek istemiyorum” diyen bir anne, “Anne lütfen ölme” diyen bir evlat.  Bir cümle ne kadar can yakabilirse o kadar yaktı canımızı. Kahrolduk, mahvolduk. Yine bir kadın eski eşi tarafından öldürüldü, hem de çocuğunun gözleri önünde.  “Ölmek istemiyorum” diye feryat eden Emine Bulut eski eşi tarafından öldürüldü. Türkiye’de kadın olmanın ne kadar zor olduğuna her gün onlarca korkunç örnekle tanık oluyoruz. Her gün onlarca kız kardeşimiz erkek şiddetine maruz kalıyor.  Yetmiyor, katilin ceza alması için mücadele etmemiz gerekiyor. Çünkü bu ülkede kadın katili erkeklerin ceza alması için mücadele etmek gerekiyor. Çünkü bu ülkede adalet de erkek. Bilinsin ki; Kimse bu cinayetten kendini aklayamaz; Kadın düşmanı politikalarla her gün karşımıza çıkanlar,Hâkim karşısına jilet gibi takım elbisesiyle çıktığı için Kadın katillerine iyi hal indirimi uygulayanlar, 4 yıldır yürürlükte olan ancak uygulanmayan İstanbul Sözleşmesi’nin gereğini yerine getirmeyenler, Kadınları bu erkek şiddetinden korumaya odaklanmak yerine, “ne yapar ne ederiz de boşanmaları engelleriz” diye meclis komisyonları kuranlar, Boşanmayı tabulaştıranlar, Nafaka hakkına saldıranlar, Yıllar süren mücadelelerle kazandığımız her bir hakkımızı elimizden almaya çalışanlar, Kadınları korumayan, haklarımıza saldıranlar, bu cinayete ortaktır.

“BİZ  İYİ HAL  VE  TAHRİK  İNDİRİMİ İSTEMİYORUZ”

Yetmedi mi artık bu kadar kadının ölmesi?  Yetmedi mi bu kadar çocuğun annesiz kalması? Biz bu ülkenin erkek adaletine dayanamıyoruz. “Bir kişi daha eksilmeyeceğiz” dedikçe onlarca eksiliyoruz.  Dün sadece Emine Bulut’un haykırışını izledik ama 2019’da erkekler tarafından katledilen 223 kadın da ölmek istemiyorum diye haykırdı. Neden kadın cinayetlerine, kadına şiddete son veremiyoruz? Caydırıcı ve uygulanabilir cezalar gelmediği sürece, kadın cinayetlerini önlemek üzere konulan 6284 sayılı koruma kanunu ve İstanbul Sözleşmesi tam olarak uygulanmadığı, katil erkeklere ödül gibi dağıtılan indirimlere bir son verilmediği sürece bitmeyecek. Emine Bulut bir tane değil, bir kerelik değil,  tesadüfi değil.  Üzülürken de öfkelenirken de bunu aklımızda tutmalıyız. Biz iyi hal indirimi istemiyoruz. Tahrik indirimi istemiyoruz. Ölmek istemiyoruz. Bu vahşete karşı sessiz kalmıyoruz! Kalmayacağız! Alışmayacağız, susmayacağız! Bizler kadınlar ölmesin diye mücadele etmeye devam edeceğiz!  Bu zalimlere ve bu zalimleri koruyanlara karşı birlik olacağız. Bu ülkede; Anneler ölmeyecek! Çocuklar ağlamayacak!” dedi.

About egegazetesi

Check Also

“Çok Güzel Bir Proje Yapacağız”

Fethiye Orman İşletme Müdürlüğü sorumluluk alanında bulunan Değirmenbaşı Konaklamasız Orman Parkı’nın işletme ihalesi gerçekleştirildi ve …