Cuma , Eylül 29 2023

Babadağ Teleferik Projesinin Tanıtım Toplantısı

Babadağ Teleferik Projesinin Tanıtım Toplantısı

Fethiye’de turizm sektörünün önünü açacak olan Babadağ teleferik projesinin tanıtım toplantısı yoğun katılımla gerçekleşti.

Fethiye’de turizm sektörünü 12 aya yayacak olan  Babadağ Teleferik projesini gerçekleştirmek için  5 yıldır büyük mücadele veren  Fethiye Ticaret ve Sanayi Odasının düzenlemiş olduğu Babadağ teleferik projesi tanıtım etkinliğine;  Muğla Valisi Amir Çiçek, Fethiye Kaymakamı Ekrem Çalık ve Fethiye Protokolü üyeleri,  Muğla Büyük Şehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün,  Muğla Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Bülent Karakuş, Muğla Gazeteciler Cemiyeti başkanı Süleyman Akbulut, Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı, CHP Muğla Milletvekili  Ömer Süha Aldan, CHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir, MHP Muğla milletvekili Mehmet Erdoğan, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahsur Harmandar ve akademisyenler, siyasi partilerin ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile resmi ve kamu kurum yöneticileri katıldılar.

Fethiye DSİ.  Sosyal  Tesislerinde düzenlenen tanıtım toplantısında; FTSO yönetim kurulu başkanı Akif Arıcan, Muğla Büyük Şehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, MHP Muğla Milletvekili Mehmet Erdoğan, CHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir, CHP Muğla milletvekili Ömer Süha Aldan ve en son olarak da Muğla Valisi Amir Çiçek birer konuşma yaptılar.

“6 YIL BOYUNCA, FETHİYE’NİN, MUĞLA’MIZ VE ÜLKEMİZ ADINA ÜSTLENDİĞİMİZ BU SORUMLULUĞUN HAKKINI VEREBİLMEK İÇİN, GECE GÜNDÜZ ÇALIŞTIK”

Tanıtım toplantısının açılış konuşmasını yapan FTSO Yönetim Kurulu Başkanı Akif Arıcan; “Odamız 2011 yılında, Fethiye’nin bir hayali olan Babadağ Teleferik Projesini gerçekleştirmek üzere bir sorumluluk aldı. 6 yıl boyunca, Fethiye’nin, Muğla’mız ve ülkemiz adına üstlendiğimiz bu sorumluluğun hakkını verebilmek için, gece gündüz çalıştık. Çalışmalarımız nihayet sonuca vardı. İlçemizin ekonomisini 3T olarak adlandırdığımız turizm, tarım ve ticarete dayanıyor. Eşsiz doğal ve tarihi güzelliğe sahip olmamıza rağmen turizmde maalesef 6 aylık bir sezona sahibiz. Bu uzun vadede bizi geleceğe taşıyacak bir turizm anlayışı değil. Oda yönetimi olarak göreve geldiğimiz günden bu güne, turizmden aldığımız payı yükseltecek, emeğimizin ve yatırımlarımızın karşılığını alabildiğiniz bir turizm anlayışını bölgemize kazandıracak çalışmalar üzerinde durduk. Burada gördüğüm en önemli sorun, bu güzellikler üstüne aklımızı, emeğimizi ve sermayemizi koyarak, bir ekonomik değer haline dönüştürememek.

“BU SÜREÇTE 3 GENEL, 1 YEREL SEÇİM GEÇİRDİK. İKİ TANE ORMAN GENEL MÜDÜRÜ, ÜÇ TANE DE ÖÇK BAŞKANI DEĞİŞTİ”                                                                                                                                       Teleferik projesine girmekteki temel gayemiz, Babadağ’ın güzelliğini somut bir proje ile bir turizm değeri haline getirmek ve ilçemiz ekonomisine kazandırmaktır. 211 yılının Temmuz ayında aldığımız bu projenin izinlerini 2016 yılının sonunda tamamlayabildik. Bu süreçte 3 genel, 1 yerel seçim geçirdik. iki tane Orman Genel Müdürü, üç tane de ÖÇK başkanı değişti. Böyle büyük projelerin izinleri ülkemizde maalesef kolay alınmıyor. Dileğimiz bu süreçlerin daha kolay bir şekilde aşılması. Yaklaşık 70 milyon lira tutarındaki projemizin imar planının hazırlanması, projelendirilmesi ve ihale aşamasına gelmesinde başta kendi ekibim olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Projenin ihalesini 3 Nisan’da yapacağız. Bu projenin finansmanının yapık işi karşılığı kiralama yöntemi şeklinde olmasını uygun gördük. Odamızın şirketi vasıtasıyla böyle büyük bir projeyi yapmak ve işletmenin uzun vadeli olamayacağını değerlendirdik. Ülkemizde kamuya bağlı şirketlerde maalesef

About egegazetesi

Check Also

Ak Parti’den Birlik Beraberlik Buluşması

Seydikemer Belediye Başkanı B. Önder Akdenizli, Seydikemer Belediyesi AK Partili Meclis Üyeleri ile bir araya …