Cuma , Aralık 2 2022

Ailenin Önemi Anlatıldı

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından 2019 Mevlid-i Nebi Haftası’nın ana konusu “Peygamberimiz ve Aile” olarak belirledi. Bu kapsamda Fethiye Müftülüğü tarafından Peygamberimiz ve Aile konulu bir konferans düzenlendi. Karaçulha 15 Temmuz Şehitleri Kuran Kursu Sami Yılmaz Konferans Salonu’nda gerçekleşen programa konuşmacı olarak Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ramazan Muslu katıldı. Muslu, “Biliyoruz ki, Rabbimiz, bizlere aile olmayı emretmiş, vedûd ismi celilinden meveddet gibi katıksız ve karşılıksız bir sevgiyi, varlığının bir delili olarak aileye lütfetmiştir” şeklinde ifadeler kullandı.

Fethiye Kaymakamı Muzaffer Şahiner, Seydikemer Kaymakamı Haktan Gökçekuyu, Muğla Müftüsü İbrahim Öcüt, Fethiye Müftüsü Kamil Oktay, Seydikemer Müftüsü Orhan Turan, Belediye Meclis Üyesi Güray Hilmi Dirlik, din görevlileri ve vatandaşların yer aldığı organizasyonda ilk olarak Tokgöz Camii Müezzin Kayyımı Yakup Mevlüt Yıldız tarafından Kuran-ı Kerim tilaveti yapıldı. Açılış konuşmasını yapan Muğla Müftüsü İbrahim Öcüt, 2019 Mevlid-i Nebi Haftası hakkında bilgiler aktardı. Günün anlam ve önemini belirten Naat-ı Şerif, Sanayi Camii İmam Hatibi Ferhat Taşkın tarafından okunurken; ardından Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan sinevizyon gösterisi izlendi.

Daha sonra Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ramazan Muslu’nun, “Peygamberimiz ve Aile” konulu konferansına geçildi. 2019 yılı Mevlid-i Nebi Haftası için “Peygamberimiz ve Aile” konusunu belirlediklerini belirten Başkan Yardımcısı Muslu, “Biliyoruz ki, Rabbimiz, bizlere aile olmayı emretmiş, vedûd ismi celilinden meveddet gibi katıksız ve karşılıksız bir sevgiyi, varlığının bir delili olarak aileye lütfetmiştir” şeklinde ifadeler kullandı.

Bugün bireysel, sosyal ya da küresel boyutta yaşanan bütün sıkıntıların ya da güzelliklerin aileyle güçlü bir ilişkisinin olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Muslu, “Daha iyi bir hayat için muhtaç olduğumuz temel değerler öncelikle ailede hayat bulacak, oradan topluma ve dünyaya huzur katacaktır. Yüce dinimiz İslam; ailede adaletin, ahlakın, fedakârlığın, sorumluluk bilincinin, istişarenin, karşılıklı yardımlaşma ve anlayışın hâkim kılınmasını; eşlerin birbirine güven duymasını ve bağlılık göstermesini, sevinç, keder, yorgunluk ve sıkıntıların paylaşılmasını istemektedir” diye konuştu.

About egegazetesi

Check Also

BANU AVAR “YENİ DÜNYA DÜZENİNİ” ANLATTI Fethiye Yerel Tohumlar Derneği, Fethiye Ziraat Odası ve Fethiye …