Çarşamba , Mayıs 29 2024

Ahilik Haftası Kutlanıyor

Türk kültürünün en önemli unsurlarından birisi olan, esnaflar arasında birlik ve beraberliğin yanı sıra, dayanışmayı ön plana alan 32. Ahilik Kültür Haftası ve Esnaf Bayramı kutlama etkinlikleri başladı. Ahilik Haftası kutlama etkinlikleri kapsamında, Esnaf Odaları Birliği Başkanı Şükrü Ayyıldız ile yönetim ve denetim kurulu, Muğla Ticaret ve Sanayi Odası (MUTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Ercan, Ticaret İl Müdürü Mehmet Demirtaş, Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Azim Çetin ve beraberindekiler Muğla Valisi Esengül Civelek’i Makamında ziyaret etti.

Ahilik Haftası etkinlikleri nedeniyle kendisini ziyaret eden heyete teşekkür eden Vali Civelek, Ahilik Haftasının hayırlı uğurlu olması temennisinde bulundu, esnaflara bol kazançlı günler diledi.

Ziyarette Muğla Esnaf Odaları Birliği Başkanı Şükrü Ayyıldız, Vali Civelek’e  ahilik haftasında yapılacak olan etkinlikler hakkında bilgi verdi.

Ziyaretlerinden ardından Ahilik Haftası nedeniyle etkinlik düzenlendi.

Kurşunlu Meydanında düzenlenen törene Vali Esengül Civelek,  Muğla Büyükşehir Belediye Başkan Dr. Osman Gürün, Vali Yardımcıları Fethi Özdemir, Turgut Çelenkoğlu, Ayhan Yazgan, Menteşe Kaymakamı Caner Yıldız, İl Emniyet Müdürü Hakan Çetinkaya, Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, Muğla Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Ercan, Ticaret İl Müdürü Mehmet Demirtaş, Muğla Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Şükrü Ayyıldız ile esnaf ve vatandaşlar katıldı.

Menteşe ilçesindeki Kurşunlu Meydanı’nda Muğla Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliğinin ev sahipliğindeki törende, meslek ustaları tarafından berberlik, ayakkabı tamirciliği, terzilik, dokumacılık, kuaförlük ve yorgancılık gibi geleneksel mesleklerin gösterisi yapıldı.

Ahilik Kültür Haftası ve Esnaf Bayramını kutlayarak konuşmasına başlayan Vali Civelek, Ahilik Haftasının, Ahilik Kültürünün temel yapı taşları olan sevgi, saygı, hayırseverlik, yardımlaşma, doğruluk, dürüstlük, güvenilirlik gibi değerlerin korunması ve yaygınlaştırılmasına vesile olmasını diliyor, ülkemize ve tüm insanlığa hayır ve bereketler getirmesini temenni ediyorum.” Dedi.

Ahiliğin toplumsal yaşamda herkesi birbiri ile yakınlaştıran, kaynaştıran ve dayanışma kurulmasını sağlayan bir olgu olduğunu belirten Vali Civelek, “Ahilik bin yıldır tarihimizde bizlere özgü bir gelenektir. Bugün ticari yaşamımızda yer alan haksız rekabet, ticaret ahlakı, meslek ahlakı, tüketicin korunması, üretimde kalite, kalite standartları, hizmette mükemmellik ve müşteri memnuniyeti gibi ifadeler Ahilik teşkilatı çatısı altında oluşturulmuştur. Geçmişte olduğu gibi bugün de iş dünyamızın değerli temsilcileri, esnaflarımız, sanatkârlarımız ve tüccarlarımız ahilik inancıyla birlik beraberlik ilkesinde ve ahiliğin ruhuna uygun olarak üretimleriyle, çalışmalarıyla ülkemiz ekonomisinin gelişmesine, ilerlemesine, güçlenmesine katkı sağlamaktadırlar. Aydınlık ülke geleceğimiz ve güçlü Türkiye’miz için Ahilik Kültürünü yaşatmalıyız, gelecek nesillere aktarmalıyız.” Diye konuştu.

Konuşmaların ardından Muğla Valisi Esengül Civelek ve Muğla Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Şükrü Ayyıldız tarafından 1987 yılından bu yana Demir Doğrama işletmecisi olarak esnaflığını sürdüren Galip Çırakoğlu’na yılın Ahisi ödülünü takdim edildi.

About egegazetesi

Check Also

Seydikemer “Bi Dünya Çocuk” İle Şenlenecek

İlçemiz Seydikemer Esnaflarından Murat YAYA’nın kardeşinin açmış olduğu “ Özel Seydikemer Bi Dünya Çocuk Kreş …