Cuma , Aralık 9 2022

Ahilik Haftası Kutlandı

 17-23 Eylül Ahilik Haftası kutlamaları kapsamında Muğla Ticaret ve Sanayi Odası (MUTSO) Başkanı Mustafa Ercan, Muğla Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Koop. Başkanı Azim Çetin, İl Ticaret Müdürü Mehmet Demirtaş ve esnaflar Muğla Vali Vekili Fethi Özdemir’i makamında ziyaret etti.

Valilik makamına ziyarete gelen heyet tarafından ahilik haftası nedeniyle yapacakları etkinlikler hakkında Vali Vekili Fethi Özdemir’e bilgi verildi.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Vali Vekili Fethi Özdemir tüm esnaf ve sanatkârın ahilik haftasını kutladı.

Vali Vekili Özdemir, daha sonra Kurşunlu Meydanı’nda Ahilik Haftası nedeniyle düzenlenen törene katıldı.

Törene Vali Vekili Fethi Özdemir’in yanı sıra Muğla Milletvekili Yelda Gökcan, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Vekili Cumhur Çoban, Menteşe Kaymakamı Caner Yıldız,   Menteşe Belediye Başkanı Vekili Leyla Ersöz, Muğla Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Ercan, daire müdürleri, sivil toplum kuruluşu başkanları ve vatandaşlar katıldı.

Vali Vekili Özdemir, ahiliğin ticareti ahlak ile buluşturan bir hayat düsturu olduğunu ve ahiliğin milli şuuru ve gücünü dayanışmasından alan yapısı ile dünyada benzeri bulunmayan bir kültür ve medeniyet hazinesi olduğunu belirtti.

Ahiliğin aynı toplumda bulunan insanları kaynaştıran, yaklaştıran ve dost edindiren ve dayanışma kurulmasını sağlayan bir olgu olduğu ifade eden Vali Vekili Fethi Özdemir, “Ahilik kültürünü ve bu değerleri önemsememiz, yaşamamız ve yaşatmamız lazımdır.  Millî birlik ve beraberliğimizin her zaman en büyük teminatlarından birisi olan ahilik kültürü ticareti düzenleyen ve bu alanlarda faaliyet gösteren tüm kurum ve kuruluşlar için önemli bir rehber niteğindedir ”dedi.

Vali Vekili Özdemir “17-23 Eylül tarihleri arasında kutladığımız ahilik haftası ile ahilik kültürümüz yeniden tazelenecek, ticaret hayatımızın temelinde yer alan bu kültür ve kardeşlik birlik, beraberlik ve dayanışma duygularımız yeniden pekişecektir. Bu vesile 2018 yılı ahilik etkinliklerinin birlik, beraberlik, kardeşliğimize; ülkemiz ve tüm insanlığa güzellikler getirmesini diliyorum.” diye konuştu.

Vali Vekili Fethi Özdemir, yılın Ahisi seçilen kuaför Özcan Dayan’a Ahilik kaftanı giydirerek plaket verdi. Daha sonra kutlama komitesi tarafından yılın en iyi ve örnek esnafı seçilen esnaflara ödül ve plaketleri protokol üyeleri tarafından verildi.

Daha sonra Vali Vekili Fethi Özdemir ve protokol üyeleri el sanatlarından oluşan sergiyi gezdi.

AHİLİK NEDİR?

Esnaflar için bir dayanışma teşkilatı olan Ahilik, Hacı Bektaş-ı Veli’nin tavsiyesi doğrultusunda Ahi Evran tarafından kurulmuştur.

Orta Asya’dan Anadolu’ya göç eden Türkler göçebe bir hayat yaşıyorlardı. Bu nedenle yerleşik düzendeki ekonomik ve sosyal yaşam o kadar hareketli olmuyordu. Ayrıca Anadolu’da o dönemde yerleşik şehirlerde yaşayan Rum ve Ermeni halk ve tüccarlar vardı. Dolayısıyla göçebe bir hayat yaşan Türk boylarının diğer tüccarlarla baş edebilmesi mümkün gözükmüyordu.

Ayrıca Anadolu’nun İslamlaşması için büyük kentlerde de bir takım faaliyet sürdürmek gerekliydi. Ahiliğin ortaya çıkışı ve geniş bir teşkilatlanmaya gitmesinin ardında siyasi, sosyal ve ekonomik nedenlerin olduğunu söyleyebiliriz. Bu nedenlerden dolayı göçebe Türkmenlerin Müslümanlığa geçişine hız kazandırmak ve Anadolu’yu Türk ve Müslüman yurdu haline dönüştürmek için Hacı Bektaş-ı Veli’nin tavsiyesi üzerine Ahi Evran tarafından Ahi teşkilatı kuruldu. Ahiler için teşkilatın kurucusu Ahi Evran, Ahi Baba’dır.

Araştırmalara göre Ahiliğin tam olarak nerede kurulduğu bilinmemektedir. Ahiliğin ilk olarak Kırşehir’de kurulduğunu ileri süren araştırmacılar olduğu gibi, Bağdat’ta ‘üstad’ denilen kişilerden ders alan Ahi Evran’ın Araplardaki Fütüvvet Teşkilatı’ndan etkilendiğini ve bunun üzerine 1205’te Kayseri’ye gelerek Ahilik Teşkilatını kurduğunu söyleyenler de vardır.

Ahilik Orta Asya’dan Anadolu’ya öden Türklerin sanat, ticaret ve ekonomi gibi birçok meslek dalında yetişmelerine, gelişmelerine bunun yanında da ahlaki açısından eğitimlerine olanak sağlayan bir örgüttür. Ahilik Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde ekonomik ve ahlaki yönden iyi bir insan yetiştirme prensibini kendisine ilke edinen bir teşkilatlanmadır.

Ahiliğin günümüz esnaf odalarına benzediğini söyleyebiliriz. Kendisine özel kuralları bulanan bu teşkilat ahlaklı olmanın, birlikte yaşamanın, kardeş olmanın ve yardımseverlik gibi diğer tüm iyiliklerin cem olduğu yani birleştiği bir sistemdir.

Selçukluların Anadolu üzerinde hakimiyetleri döneminde Ahilik ekonomik faaliyetleriyle birlikte askeri ve siyasi faaliyetlerde de bulunmuştur. Osmanlı Beyliği’nin kuruluşunda ve giderek güçlenmesinde Bektaşilerin ve Yeniçerilerin etkisi olduğu gibi Ahilik teşkilatının da büyük bir rolü vardır. Tarihçiler ilk Osmanlı padişahlarının ve vezirlerinin çoğunun Ahi Teşkilatına mensup olduklarını belirtirler.

About egegazetesi

Check Also

SEYDİKEMER BELEDİYESİ ARALIK AYI MECLİS TOPLANTISI YAPILDI

Seydikemer Belediyesi Aralık Ayı Meclis Toplantısı, Seydikemer Belediye Başkanı Yakup Otgöz başkanlığında gerçekleşti. Toplantıda Seydikemer …