Cumartesi , Temmuz 20 2024

5.1’lik Deprem Panik Yarattı

Akdeniz’de 5.1 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Depremin merkez üssünün Fethiye’ye 58 kilometre mesafede olduğu belirtilirken, tüm Ege kıyılarında hissedilen deprem sonrası panik yaşandı. Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD) internet sitesinde yer alan bilgiye göre, saat 07.44’de Rodos Adası’nın kuzey doğusu açıklarında 5.1 büyüklüğünde yer sarsıntısı kaydedildi. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Entitüsü’nün aktardığı son dakika bilgisine göre, Akdeniz’de 5.1 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Fethiye ilçesi açıklarında saat 7.44’te gerçekleşen deprem kısa süreli paniğe neden oldu.

DEPREM KIYI EGE’DE VE AKDENİZ BÖLGESİNDE HİSSEDİLDİ

Deniz yüzeyinin yaklaşık 8,7 kilometre derinliğindeki depremin merkez üssünün Muğla’nın Fethiye ilçesine 58 kilometre mesafede olduğu belirlendi. Deprem, Muğla’nın Dalaman, Fethiye, Ortaca ve Köyceğiz ilçelerinin yanı sıra Antalya ve Burdur’da da hissedildi. Öte yandan Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü ise depremin büyüklüğünü 5.1 olarak açıkladı.

CAN VE MAL KAYBI YOK

NTV canlı yayınına bağlanan Dalaman Belediye Başkanı Muhammet Karakuş, “Belirgin şekilde hissettik ama şu anda Dalaman’da bir sıkıntımız yok. Can ve mal kaybımız yok” dedi.  Karakuş, okulların tatil olması gibi bir durumun olmadığını söyledi.

FETHİYE’DE KISA SÜRELİ PANİK YAŞANDI

5.1 büyüklüğündeki depreme ilişkin konuşan Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca ilçede hasar olmadığını fakat deprem sebebiyle kısa süreli panik yaşandığını belirtti. Karaca ilçedeki okullarda eğitime ara verilmeyeceğini de sözlerine ekledi.

PROF. DR. SÖZBİLİR FAY HATTI HAKKINDA BİLGİ VERDİ

Dokuz Eylül Üniversitesi Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi (DAUM) Müdürü Prof. Dr. Hasan Sözbilir, Akdeniz’de meydana gelen 5.1 büyüklüğündeki depremin olduğu fayla ilgili bilgi verdi. Sözbilir, “Muğla’nın 100 kilometre güneyinde olan deprem, Pliny-Strabo fay zonu olarak bilinen ve Afrika levhasının yırtıldığı zona karşılık gelen makaslama fayı üzerinde gelişti. Bu fay kabuksal ölçekli büyük bir doğrultu atımlı fay zonu olup, Anadolu karasında Fethiye-Burdur hattı boyunca geniş bir fay zonunun oluşumuna neden olmuştur. Bu bölgede fayların birbirini tetiklemesi olasıdır” dedi.

About egegazetesi

Check Also

METE VE OTGÖZ, “STATLARI MODERNİZE EDİYORUZ”

AK Parti Muğla Milletvekilleri Kadem Mete ve Yakup Otgöz, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın …