Cuma , Eylül 29 2023

“FETHİYE’YE ÜNİVERSİTE YAKIŞIR”

Fethiye-Seydikemer Meslek Kuruluşları Güç Birliği Platformu, Fethiye’ye üniversite kurulması için imza kampanyası başlattı. İlk imzalar platform üyesi meslek kuruluşlarının yöneticileri tarafından atılırken kampanyanın sloganı olarak 16 Mart 2017 tarihinde Fethiye’ye gelen Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi’nin “Fethiye’ye üniversite yakışır” sözü olarak belirlendi.

 

Fethiye-Seydikemer Meslek Kuruluşları Güç Birliği Platformu Haziran ayı olağan toplantısı 9 Haziran Cuma günü FTSO binası Meğri Salonunda yapıldı. Toplantıda platform üyelerince, Fethiye’de kurulmuş olan 3 fakültenin üniversiteye dönüşmesi için imza kampanyası başlatıldı. İmza kampanyası için hazırlanan bildiri, platformun dönem başkanı Mimarlar Odası Fethiye Temsilcisi Gökhan Güngör tarafından okundu. Platformun basın açıklamasında şu ifadeler yer aldı: “Fethiye ve Seydikemer Meslek Kuruluşları Güç Birliği Platformu” bölgemizdeki 19 meslek kuruluşunun temsilcilerinden oluşmaktadır. Platformumuz bölgemizin sosyal, ekonomik, kültürel sorunlarına duyarlılık göstermekte, bunları gündeme taşımakta ve çözümüne yönelik takibini yürütmektedir.”

“Kuruluşunun üçüncü yılını dolduran Fethiye ve Seydikemer Meslek Kuruluşları Güç Birliği Platformu’nun bugüne kadarki en önemli gündem maddelerinden birisi, Fethiye’ye üniversite kazandırılması olmuştur.  Fethiye ve Seydikemer’de Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’ne bağlı fakültelerin açılması konusunda Fethiyeli olan rektörümüz Prof. Dr. Mansur Harmandar ile Fethiye İşletme Fakültesi Dekanı Prof Dr. Erdoğan Gavcar büyük destek vermiştir. Kendilerine teşekkürlerimizi bu vesile ile ifade etmek isteriz. Ayrıca, Fethiye İşletme Fakültesi’nin yer tahsisinden bu yana, sürecin bu noktaya getirilmesi konusunda ilçemize katkılarını esirgemeyen Muğla Milletvekillerimiz Sayın Hasan Özyer’e, Sayın Nihat Öztürk’e, Sayın Ömer Suha Aldan’a, Sayın Nurettin Demir’e, Sayın Akın Üstündağ’a ve Sayın Mehmet Erdoğan’a teşekkür ederiz. Fethiyeliler olarak bizler de bu konuda gereken iradeyi gösterdiğimize inanıyoruz. İşletme Fakültesi’nin bir bloğunun yapımı Fethiye Yüksek Öğretim Kurumları Yaptırma ve Yaşatma Derneği tarafından, Fethiyelilerin bağış ve yardımları ile inşa edilirken bir bloğunun yapımı da Fethiye Belediyemiz tarafından üstlenilmiştir. Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sayın Akif Arıcan’a ve Belediye Başkanımız Sayın Behçet Saatcı’ya da eğitim kenti olma yolundaki katkılarından dolayı teşekkürlerimizi sunarız.”

“Fethiye kampüsü, Muğla’nın ikinci büyük kampüsü olma yolunda ilerliyor”

“İlçemiz, şu anda 110 akademik personele ve 3600 yüksek öğrenim öğrencisine ev sahipliği yapmaktadır. 2017 yılında faaliyet geçen Fethiye İşletme Fakültesi Yerleşkesi, bölgede, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi merkez kampüsünden sonraki en büyük kampüs olma yolunda hızla ilerlemektedir.”

3 fakülte şartı tamam

“İlçemizde İşletme Fakültesi’nin yanında, Ziraat ve Sağlık Bilimleri Fakülteleri de bulunmaktadır. Dolayısıyla, Yüksek Öğretim Kurumları mevzuatı gereğince üniversite kurulması için en az üç fakülte olma şartı yerine getirilmiştir. Fethiye ve Seydikemer, uzun zamandır üniversite hayali kurmaktadır. Çünkü Bölgemiz; coğrafyası, sosyal, ekonomik, kültürel ve demografik özellikleri ile ülkemizin ve dünyanın en özel yerlerinden birisidir. Yaşamak için yurt içinden ve yurt dışından insanların tercih ettiği bir bölgedir. Dolayısıyla öğrencilerin ve akademik personelin de tercih edeceği bir bölge olduğuna hiç şüphe yoktur.”

 

Üniversite yerleşkesi hazır

“Fethiye Üniversitesi için Fethiye İşletme Fakültesi Yerleşkesi hazırdır. Üniversite için şehrimiz alt yapı ve üst yapı nitelikleri ile yeterlidir.  Fethiye’deki meslek kuruluşları olarak bizler de şehrimizin üniversite şehri olmasını arzu ediyoruz.  Bu konudaki isteğimizi ve irademizi başlattığımız imza kampanyası ile ortaya koyuyoruz.  Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekçi’nin de ifade ettiği gibi “FETHİYE’YE ÜNİVERSİTE YAKIŞIR” diyoruz. Fethiye Üniversitesi konusunda başlattığımız imza kampanyasına tüm Fethiyeli ve Seydikemerli hemşehrilerimizin, sivil toplum kuruluşlarının ve yöneticilerimizin destek vereceğine inanıyoruz. Bu vesileyle, 14 Haziran 2017 Çarşamba günü saat 15.00’te FETHİYE’YE ÜNİVERSİTE YAKIŞIR demek için tüm Fethiyeli ve Fethiye sevdalılarını Beşkaza Meydanı’na, 15 Haziran 2017 Perşembe günü saat 15.00’te ise Seydikemer Meydanına Seydikemerli hemşehrilerimizi kampanyamıza katılmaya davet ediyoruz.  Şimdiden kampanyamıza destek verecek tüm kamu kurum ve kuruluşları ile vatandaşlarımıza teşekkür ederiz.”

 

Arıcan’dan Oda üyelerine teşekkür

FTSO Yönetim Kurulu Başkanı Akif Arıcan da konuşmasında Fethiye İşletme Fakültesinin bir bloğunun yapımına destek veren FTSO üyelerine ve Dekan Gavcar’a teşekkür etti. Arıcan şu sözleri kaydetti: “Öncelikle Erdoğan Gavcar hocamıza teşekkür ediyorum. Fethiye Yükseköğrenim Yaptırma, Yaşatma ve Destekleme Derneği Başkanlığını yürütüyor. Birlikte Fethiye Ticaret ve Sanayi Odasının 70 üyesini ziyaret ettik. 2 milyona yakın destek alarak bir bloğu yaptık. Bu çalışmayı hocamla beraber yaptık. Eşinden, işinden zaman ayırdı, yüreğini ortaya koydu. Emeği geçen, katkıda bulunan, Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası üyesi olan olmayan herkese öncelikle teşekkür ederim. Ayrıca FTSO’da bu bloğun yapımında 700 Bin TL katkısı oldu. Çok az bir miktarı kaldı. İnşallah önümüzdeki günlerde halkımızın desteği, devletimizin desteği ile bitireceğiz. Ekonomi Bakanımızın yine Odamızın bir organizasyonunda ‘Fethiye’ye üniversite yakışır’ sözü ile Fethiye ve Seydikemer’ halkımızın katkıları ile yürütüp üniversite kazandırmanın mutluluğunu her birlikte yaşayacağız.”

 

Gavcar: Fethiye ve Seydikemer’e hayırlı olsun

Fethiye İşletme Fakültesi Dekanı Prof.Dr.Erdoğan Gavcar da “Böyle bir günde böyle bir ayda başlatmış olduğumuz bu iş Fethiyemize, Seydikemerimize hayırlı olsun. Yaklaşık olarak 5 yıldır burada görev yapıyorum. Hep şunu söylemişimdir: Fethiye her zaman daha iyilerine layık. Fethiyemize üniversite yakışır.” dedi. Gavcar, LYS’nin Fethiye’de yapılacağı bilgisini de katılımcılarla paylaştı. Gavcar, “İlçemizde ilk defa bu sınavlar yapılıyor. Yaklaşık 9 bin öğrencimiz artık Fethiye’de kendi bölgesinde sınava girebilecek. Artık Muğla veya uzak yerlere gitme, otel arama sıkıntımız yok. Hem bu üniversite kurulması çalışmasının hayırlı olmasını hem de sınava girecek öğrencilerimize başarılar diliyorum.” ifadelerini kaydetti.

 

Platform üyeleri, imza kampanyasına destek vermeleri talebini iletmek için Fethiye Kaymakamı Ekrem Çalık, Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı ve Seydikemer Belediye Başkanı Yakup Otgöz’ü de ziyaret edecek. İlçe merkezlerinde stantlar kurularak vatandaşlardan imza kampanyasına destek vermeleri talep edilecek.

About egegazetesi

Check Also

Ak Parti’den Birlik Beraberlik Buluşması

Seydikemer Belediye Başkanı B. Önder Akdenizli, Seydikemer Belediyesi AK Partili Meclis Üyeleri ile bir araya …