Cumartesi , Temmuz 20 2024

EL EMEĞİ GÖZ NURU FESTİVALİ’NDE FETHİYE STANDI

Şile Belediyesi tarafından bu sene 30.su düzenlenen Uluslararası Şile Bezi Kültür ve Sanat Festivali, 9 ülke 21 şehir ve 37 yabancı 40 yerli katılımcıyla kapılarını ziyarete açtı.

Şile Limanı’nında düzenlenen açılış törenine AK Parti İstanbul Milletvekili Osman Poyraz, Şile Kaymakamı Salih Yüce, Şile Belediye Başkanı Can Tabakoğlu, Uluslararası Festivaller Birliği Başkanı Atilla İpek ve hemşerilerimiz katıldı.

24 Temmuz’da sona eren 30’uncu Uluslararası Şile Bezi Kültür ve Sanat Festivali için Şile Limanı’na özel stantlar kuruldu. Başta Şile Bezi olmak üzere Türkiye’nin dört bir yanında gelen 40 yerli ve 9 farklı ülkeden gelen 37 yabancı katılımcı alanda açtıkları stantlarda kendi el ve sanat ürünlerini sergiledi.

Şile Belediye Başkanı  Can Tabakoğlu, açılışta festivalin düzenlenmesine destek veren isim ve kuruluşlara hediye takdim ederek kurdelenin kesilmesiyle festivalin açılışını gerçekleştirdiler. Açılış kurdelesinin kesilmesiyle birlikte patlatılan volkan maytaplar görsel bir şölen oluşturdu.

SAZ USTASI YUSUF AYKURT’TA FESTİVALDE

Yok olmaya yüz tutmuş müzik aletlerinin tanımı için festivallere katılan Yusuf Aykurt İstanbul başta olmak üzere bu yıl 30. Şile El Sanatları Festivaline katılarak Ege bölgesinin müzik aletlerini tanıttı.

7 gün süren festivalde sunucu Selin Dilmen, Şile Belediye Başkanı Can Tabakoğlu özel olarak Yusuf Aykurt’un standına ziyarette bulundular.  Şile Belediye Başkanı Can Tabakoğlu tarafından Yusuf Aykurt’a plaket takdim edildi.

Gazetemiz muhabirine konuşan Yusuf Aykurt; “Yok olmaya yüz tutmuş müzik aletlerinin tanımı için festivallere katılıyorum.  İstanbul başta olmak üzere bu yıl 30. Şile El Sanatları Festivaline katıldım. Bu festivale gelmemin amacı yok olmaya yüz tutmuş müzik aletlerini herkesin görmesidir.  Mesela örnek verecek olursam Tırnak kemane’yi şuan sadece ben yapıyorum, kullanan da sadece TRT sanatçısı Bayram Salman’dır. Keşke bizden başka yapan ve kullanan yeni genç nesiller olsa. Ama yeni nesilden artık yeni sanatçılar çıkmıyor. Buraya geliş amacımdan biride yeni genç nesilden bir kişiye dahi olsa bu çalgıları sevdirmek.  Ancak bu festivallere katılmak oldukça külfetli oluyor. Kendi çabalarımla katılmaya çalışıyorum. Umarım bir sanatseverimiz bana destek olur ve bu unutulmaya yüz tutmuş eserlerimizi olabildiğince çok yerlere tanıtırız. Bu festival sonrası Büyükçekmece 18. El Sanatları festivaline katılacağım. Burada da yine el emeği göz nuru eserlerimi tanıtacağım” dedi.

COĞRAFİ PATENTLİ ‘ŞİLE BEZİ’

30’uncu Uluslararası Şile Bezi Kültür ve Sanat Festivali ile ilgili konuşan Belediye Başkanı Can Tabakoğlu, “Şile Bezi’nin marka olma hikayesi bundan yaklaşık 50 yıl önceye dayanır. 1970’lerde Şile Bezi, Türkiye’nin ikinci ihracat ürünü olabilme potansiyelini yakalamış. Şile kadınının butik üreticiliğin sentetik ihtiva etmeyen tekstil dönemlerinde ciddi bir ekonomi tanımını teşkil etmiş. Tabi globalleşen dünya entegre tekstil, sanayileşme Şile Bezi’nin piyasadaki varlığını sekteye uğratmış. Biz bugün tekrar bir farkındalığın mensubiyetinde geleneksel metotlarla coğrafi işarete namzet bir ürün olarak Şile Bezi’nin coğrafi işaretini aldık. Elde dokunan geleneksel metotlarla unda, bakır kazanlarda kaynatılan denizde yıkanılan ve kumda kurutulan bir Şile Bezi’nin vasfını tescilledik” dedi.

1985’TEN GÜNÜMÜZE ŞİLE BEZİ FESTİVALİ

Tescillenen Şile Bezi’ni birçok ülkeye ihraç ettiklerini söyleyen Başkan Tabakoğlu, “Bu tescille şuanda Fransa’ya, Amerika’ya, Japonya’ya, Almanya’ya ihracata başladık. Şile Bezi El Sanatları Merkezi’mizde Şile kadınının emeği ile dokuyoruz. Modacılarla çalışıyoruz. Çok güzel ürünler elde ediyoruz. Defilelerimizde erkek giyiminden kadın giyimine ayakkabıdan çantaya moda alanında Şile Bezi çeşitliliğini yakalıyoruz. Bizim marka değerimiz Şile Bezi. Turizm değerimiz Şile Bezi. Uluslararası pazarımız Şile Bezi. Şile Bezi’ni yaşatan en önemli değerimiz de Şile turizmi. Şile’nin ekolojik, doğal tabi değerleri. Tüm bu değerlerle beraber sürdürülebilir bir ekonomi tanımının da paydasında yer alıyoruz. 1985 yılından bu yana Şile Bezi Festivalimizi icra ediyoruz” açıklamasında bulundu.

About egegazetesi

Check Also

METE VE OTGÖZ, “STATLARI MODERNİZE EDİYORUZ”

AK Parti Muğla Milletvekilleri Kadem Mete ve Yakup Otgöz, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın …