Pazartesi , Temmuz 22 2024

Bağ Bozumu Festivaline Yoğun İlgi

Fethiye Belediyesi ve Yeşilüzümlü Muhtarlığı işbirliğinde yapılan 2. Yeşilüzümlü Bağ Bozumu Festivali başladı. Halk oyunları gösterileri, yöresel stantlar eşliğinde yapılan açılış töreninde Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca değerlendirmelerde bulundu.

Belediye kent orkestrasının mahalle içindeki mini konserinin ardından açılış konuşmaları gerçekleştirildi. Yeşilüzümlü Muhtarı Erkan Arıcan yaptığı açıklamada, “Bu tip organizasyonların düzenlenme sebebi unutulmaya yüz tutmuş değerlerimize olan bağcılık mesleğini canlandırmak, güzel Yeşilüzümlü’müzü tanıtmak ve bir nebze olsun halkımızı ekonomik olarak rahatlatmaktır. Bu tarz organizasyonların coşkuyla, heyecanla geçmesi için Yeşilüzümlü halkı elinden geleni yapmaktadır. Organizasyonumuz başlamadan önce maalesef Fethiye Emniyet Müdürlüğü ve yerel basın tarafından gölgelenmeye çalışılmıştır. Yıllardır Fethiye halkı tarafından severek tüketilen ve bu zamana kadar kimseye zararı dokunmamış ve kültürümüzün bir parçası olan birkaç şişe şarap yüzünden Yeşilüzümlü halkı kaçakçı muamelesi görmüş ve bu durum bizleri üzmüştür. Yalnız bu tatsız durum bile festivalimize gölge düşürmesine izin vermeyeceğiz ve festivalimizi ilk günkü coşkuyla yapacağız” diye konuştu.

YEŞİLÜZÜMLÜ’YE DENEME SERASI YAPILACAK

Muğla Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Daire Başkanı Buket Kallem ise, Yeşilüzümlü’de Muğla Büyükşehir Belediyesi olarak gerçekleştirmek istedikleri projeyi anlattı. Kallem; “Yeşilüzümlü’de bağcılıkla ilgili belediyemize ait alanda deneme serası oluşturuyoruz. Burada 60’a yakın bağ çeşidini yetiştireceğiz. Vatandaşlarımıza göstereceğiz. Bu konuda kooperatifimizi destekleyeceğiz. Fethiye Belediyesi ile bu projeyi birlikte yürüteceğiz” dedi. Kallem, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’e, bu tür projelere verdiği önemden dolayı teşekkür etti.

KARACA, “BÜYÜKŞEHİR, BÖLGEMİZDE HİZMETİN ÖNCÜSÜDÜR”

Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca ise, “Muğla Büyükşehir Belediyesi bölgemizde hizmetin öncüsü olmaya devam ediyor. Bizim iki kardeş belediye olarak çok güzel hizmetler yapacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın. Biz hem büyükşehir hem iktidar hem de ilçemizdeki kurumlarla birlikte hizmet etmek zorundayız” dedi.

KARACA, “KÖRFEZİMİZLE İLGİLİ MÜJDELİ HABERİ ALDIK”

Fethiye körfeziyle ilgili gelişmeler hakkında da açıklamalarda bulunan Karaca, “Tabiat Varlıkları Koruma Kurumu Genel Müdürlüğü, daire başkanları ve birçok akademisyenlerle birlikte üç-dört saatlik bir toplantı gerçekleştirdik. Fethiye’de aylardır körfezdeki kirlilikle ilgili ciddi bir sıkıntı var. Biz göreve geldiğimiz günden beri ama bakanlık nezdinde ama büyükşehir ve ilçe belediyesi olarak birçok akademisyenle çalıştay düzenleyerek, bu sorunu çözmek için uğraşıyoruz. Biraz önce müjdeli bir haber aldık. Körfez için, stratejik plan için 290 milyon TL’lik bir talep yazısı bakanlık tarafından yazılmıştır. Bu yıl içinde körfezin temizliği başlayacak. Bu 5 yıllık süre içerisinde sizlere tertemiz bir körfez sunmak istiyoruz. Umarım Fethiye körfezinde hep birlikte yüzeriz” dedi.

KARACA, “ÖNEMLİ HİZMETLER YAPTIK”

5,5 ayda önemli hizmetler ve etkinlikler yaptıklarını söyleyen Karaca, “Büyük ve önemli etkinlik ile festivaller yapıyoruz. Bazı arkadaşlarımız yorulduk başkanım diyor ama biz yorulmadık. 5 yıl boyunca bu festivaller devam edecek. Üzümlü gerçekten farklı önem arz eden bölgelerden bir tanesidir. Sadece Üzümlü’de yaşayan insanlar değil, başka ülkelerden Üzümlü’ye yerleşmek için Belediyemize sürekli vatandaşlar geliyor. Bizler buraya özel hizmetler yapmak zorundayız. Sadece sosyal aktiviteler yeterli değil. Daha önce Mart ayında burada temeli atılmış, bizim dönemimizde bitirmiş olduğumuz Üzümlü Sosyal Tesisimiz var. İlerleyen günlerde buranın hep birlikte açılışını gerçekleştireceğiz. İmarla ilgili ciddi sorunları çözmek istiyoruz. Muhtarımızın talepleri doğrultusunda yapılacak tüm hizmetleri yapmak istiyoruz. 5 ay boyunca, Göcek’imizin Kapalı Pazar Yeri’ni bitirdik. Üzümlü Sosyal Tesisi’ni bitirdik. Bozyer Sosyal Tesisi bitmek üzere. İnlice halk plajımızı açtık. Halk evimizi hizmete açtık. Önümüzdeki günlerde kendi elektriğini üreten Pazar yerlerini sizlerin hizmetine sunacağız. Down kafeyi bir ay sonra hizmete açacağız. Çocuk İzleme Merkezi, Yüz Yaş Evleri yapacağız. Sosyal belediyecilik adına yapılması gereken ne varsa yapacağız” diye konuştu.

Bu yıl 2.’si düzenlenen Yeşilüzümlü Bağ Bozumu Festivali’nin, 2. gününde de çeşitli etkinler gerçekleşti. Birbirinden farklı yarışmaların yapıldığı festivalde, vatandaşların da katılımıyla üzüm sıkımı etkinliği gerçekleştirildi.

Getirilen üzüm sıkım aletinin üstüne tek tek çıkan vatandaşlar, Yeşil Üzümlü köyünde yetişen üzümlerin sıkımını gerçekleştirirken, izleyenler bol bol fotoğraf çekti. Üzüm sıkımı etkinliğinin ardından Dağların Sultanları Efeler grubunun folklor gösterisi büyük beğeni topladı. Fethiye Kent Orkestrası’nın konserinin ardından, Fethiye Belediyesi sanatçısı Adem Kazan sahne aldı.

Programın son günü olan Pazar ise; saat 17.00’de YEŞDER tarafından halk oyunları, saat 18.00’de ise Gonca Oğuzhan konseri yapıldı. Saat 20.00’de ise Ali Tunç, birbirinden güzel şarkılarını festivale gelen katılımcılar için okudu. Yöresel ürün stantlarının da yer alacağı festival programında; birbirinden sürpriz etkinlikler de yer aldı.

About egegazetesi

Check Also

METE VE OTGÖZ, “STATLARI MODERNİZE EDİYORUZ”

AK Parti Muğla Milletvekilleri Kadem Mete ve Yakup Otgöz, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın …