Pazar , Haziran 23 2024

Babadağı İhalesindeki Milyonlar Kimin Çıkarına

Ticaret Odasının yapmış Olduğu  ihalenin  zararın belgesini  Aydınlıkta yayınlandı.

Babadağı İhalesindeki Milyonlar Kimin Çıkarına

           Babadağ’daki teleferik ihalesinde Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası’nın zarara uğratılmasıyla ilgili somut belgeler ortaya çıktı. İki yıldır aralıksız yazıyoruz ama her şey kılıfına uyduruluyor. Odanın Babadağı ile yaptığı ihalenin oda menfaatlerine  uygun olmadığı  yazmıştık. Aydınlıkta yüzümüzü karartılar.  Bu kez de Aydınlık dergisi 18 Ekim 2017 günü bu olaya geniş yer vererek  bizi doğruladı.  Derginin yazına hiçbir ekleme yapmadan aynen yayınlıyoruz.

Fethiye’nin Babadağ bölgesine teleferik sistemi kurulmasıyla ilgili ihaleye yönelik eleştirileri doğrulayan belgeler ortaya çıktı. Dünyaca ünlü yamaç paraşütü merkezi Babadağ’a teleferik kurulmasını içeren ve Fethiyelilerin çeyrek asırlık hayali olan projeyle Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası’nın (FTSO) zarara uğratıldığını gösteren belgelere Aydınlık Ege ulaştı. FTSO’nun şirketi Güç Birliği A.Ş.’nin 2015-16 yıllarında teleferik alanında dünyada söz sahibi olan şirketlerden aldığı fiyat teklifleri, 3 Nisan’da yapılan ihaleyle odanın zarara uğratıldığı eleştirilerini doğruluyor. Teleferik yapımı konusunda dünya devi olan Avusturyalı Doppelmayr Seilbahnen GmbH ve İtalyan Leitner Ropeways şirketlerinden alınan teklifler, FTSO yönetimi tarafından açıklanan 30 milyon dolarlık ihale bedelinin üçte biri seviyesinde kaldı. 3 Nisan 2017 tarihinde düzenlenen ihaleyi Kırtur Turizm İnşaat Taahhüt Sanayi ve Limited Şirketi, yıllık 2 milyon 250 bin TL kira ve yüzde 12,5 kâr payı bedeliyle ile almıştı.

ODANIN ŞİRKETİ İSTEDİ

Belgelerin hikayesine kısaca göz atmakta fayda var. Odanın Orman Bakanlığı’ndan devraldığı Babadağ’ı işletmek ve teleferik projesini ihaleye çıkartmak için kurduğu Güç Birliği A.Ş. yönetimi, çeşitli şirketlerden fiyat teklifleri istedi. 2015 yılı başlarında alınan fiyatlar, projenin maliyeti ve ihale bedelinin belirlenmesi açısından önem taşıyordu. Firmalar, Güç Birliği Şirketi’ne teleferik projesi için ayrıntılı maliyet hesapları içeren fiyat teklifleri gönderdi. Verilen teklifler üzerinden pazarlık payı bulunduğu da öğrenildi. Bu teklifler, odanın teleferik ihalesi ile zarara uğratıldığı eleştirilerini doğrular nitelikte.

DOPPELMAYR TEKLİFİ

Güç Birliği A.Ş.’nin teklif aldığı şirketlerden ilki dünyaca ünlü Avusturyalı teleferik şirketi Doppelmayr Seilbahnen GmbH. 1893 yılından bu yana 114 yıldır teleferik alanında faaliyet gösteren ve dünyanın 35 ülkesinde teleferik inşa eden tecrübeli bir şirket. Doppelmayr Seilbahnen GmbH’nın Güç Birliği şirketine teleferik ihalesi için gönderdiği teklif, 7 milyon 800 bin Avro. Bugünkü kurla 33 milyon 462 bin TL yapıyor. Proje bedeli olarak açıklanan 30 milyon dolar ise 108 milyon 900 bin TL’ye denk geliyor. Arada üç kat fark var.

LEITNER TEKLİFİ

Babadağ’daki teleferik için Güç Birliği şirketine fiyat teklifi gönderen bir diğer firma ise Leitner Ropeways. Bu şirketin teklifi 10 Şubat 2015 tarihli. Kısa hat ara istasyonsuz, kısa hat ara istasyonlu, uzun hat ara istasyonsuz ve uzun hat ara istasyonlu olarak dört farklı teklif veren şirketin fiyatları ise 7 milyon 800 bin Avro ile 10 milyon 550 bin Avro arasında değişiyor. Firmanın en yüksek teklifi bile, Skywalk tanıtım toplantısında açıklanan 30 milyon dolarlık proje bedelinin yarısına ancak ulaşıyor. Leitner Ropeways, 1888 yılından bu yana teleferik inşa eden bir İtalyan şirketi. Leitner şirketi, Bursa Uludağ’daki dünyanın en uzun teleferik hattını inşa etmişti.

 

ZARAR DOĞUYOR

Bu iki fiyat teklifi, teleferik projesinde Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası’nın zarara uğratıldığı eleştirilerini tartışmasız bir şekilde doğruluyor. İhale öncesinde Babadağ’dan Güç Birliği şirketinin elde ettiği yıllık gelir 3,5-4 milyon TL arasındaydı. Bu gelirin eğitim ve ilçenin tanıtılmasına harcanıyordu. Ancak ihale şartnamesiyle, Babadağ’ın gelirleri, tesis ihalesi yapılır yapılmaz Kırtur şirketine devredildi. DSİ’de düzenlenen tanıtım toplantısında ihale bedelinin kamuoyuna gerçekdışı bir şekilde 30 milyon dolar olarak açıklanması, kira bedelinin de düşük tutulmasına yol açtı.

Aydınlık Ege’nin haberinden bu yana Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası yönetimi, sessizliğini koruyor.

TAHSİS İPTAL EDİLEBİLİR

Teleferik Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve Leitner Türkiye Temsilcisi İlker Cumbul, Skywalk Fethiye projesinin her an iptal edilebileceğini söyledi. Sürecin uzadığını ve somut bir çalışma başlatılmadığını vurgulayan Cumbul, sürecin sıkıntılar doğurabileceğini kaydetti. Aydınlık Ege’ye konuşan Cumbul, Skywalk Fethiye ihale sürecinde gördükleri sıkıntılar nedeniyle ihaleye katılmaktan vazgeçtiklerini anlattı. “30 milyon dolar değerinde proje” açıklamalarını şişirme olarak gördüklerini anlatan Cumbul, “12 milyon TL bedelle teleferik ve telesiyeji teslim etmeye hazırız” dedi.

Teleferik Holding Yönetim Kurulu Başkanı İlker Cumbul.

YETERLİLİK VURGUSU

Cumbul, ihaleye katılan şirketlerde mesleki yeterlilik şartının aranması gerektiğine işaret ederek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Konserle temel atma töreni yapıyorlar. Bunlar göstermelik hareketler. İhalede mesleki yeterlilik şartı yok. İhale süreci ve sonrasında idare yeterli ihtimamı göstermedi. 6-7 ayda bitirilecek bir tesis burası. İhaleden bu yana 7 ay olmuş. Şimdiye kadar bitmesi veya en azından direklerin ortaya çıkmış olması lazımdı. Ama yapılan hiçbir şey yok.”

İlker Cumbul, “Orada Fethiye için bir değer oluşmuş. O değeri oluşturan atlama okulları. Bence atlama okulları bir araya gelip burayı alabilirdi. Bu aynı zamanda Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin de yapabileceği bir işti” ifadelerini kullandı.

58 PROJE YAPTI

Teleferik Holding, Bursa’daki dünyanın en büyük teleferik tesisinin yanı sıra, Ankara Yenimahalle, Alanya, Sivas, Denizli, Ordu, Ordu Çambaşı, Gaziantep ve Bergama’nın da aralarında olduğu 58 teleferik, telesiyej ve teleski projesine imza attı. Türkiye’nin yanı sıra İran, Azerbaycan ve Kuzey Irak’ta da teleferik projeleri bulunuyor. Şirket aynı zamanda Leitner Ropeways’ın Türkiye temsilciliği olarak da faaliyet gösteriyor.

About egegazetesi

Check Also

TURMEPA Fethiye Kıyı ve Deniz Merkezi Bölgenin Deniz Eğitim Üssü Olmaya Devam Ediyor

DenizTemiz Derneği/ TURMEPA’nın Fethiye’ye 2006 yılında kazandırdığı Kıyı ve Deniz Merkezi, Fethiye Belediyesi iş birliğiyle …