Pazar , Ağustos 7 2022
Anasayfa / Anasayfa / Yurt Sorununa Kaymakam Sahip Çıktı

Yurt Sorununa Kaymakam Sahip Çıktı

Yurt Sorununa Kaymakam Sahip Çıktı

Yüzyüze eğitimin başlaması nedeniyle Üniversite ve Meslek Yüksekokulları’da eğitim öğretime geçerken, Türkiye’nin hemen her bölgesinde ortaya çıkan yurt sorunu Fethiye’de de ortaya çıktı. Fethiye’deki fakülte ve meslek yüksekokullarını kazanan öğrenciler, ev kiralarının yüksek olması yapımı devam eden yurdun inşaatının bitmemesi nedeniyle zor durumda kaldılar. Fethiye’deki yurt sorununu ortadan kaldırılabilmesi için Fethiye Kaymakamı Eyüp Fırat, ilçedeki kamu idarecileri, belediye ve oda başkanlarıyla bir toplantı yaparak, soruna çözüm arıyor. Fethiye’de Kredi Yurtlar Kurumuna bağlı 850 kız, 400 erkek kapasiteli yurdun yapımı devam ederken, bu yurdun 2022 yılı şubat ayında tamamlanması bekleniyor.

Kaymakam Eyüp Fırat, Fethiye Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof Dr Fahri Yiğit, sağlık hizmetleri meslek yüksekokulu müdürü Doç Dr Bilgin Şenel, İşletme Fakültesi Genel Sekreteri Gürcan Kara’yı kabul ederek Fethiye’deki yurt sorunları hakkında bilgi aldı.

Fethiye’de Kredi Yurtlar Kurumuna bağlı 850 kız, 400 erkek kapasiteli yurdun yapımı devam ederken, bu yurdun 2022 yılı şubat ayında tamamlanması bekleniyor. İşletme Fakültesi yanında inşaatı süren yurdun tamamlanması için, Fethiye Kaymakamı Eyüp Fırat yetkililerle görüşürken 110 dönüm arazi üzerindeki yurdun daha erken hizmete girmesi için, çaba gösteriyor.

Fethiye’de mevcut Kredi Yurtlar Kurumu’na ait 200’ü kız 100’ü erkek öğrenci yurdu bulunuyor. İlçede sağlık bilimleri fakültesi, Fethiye Meslek Yüksekokulu, İşletme Fakültesi, Ziraat Fakültesi ve Seydikemer Uygulamalı Meslek Yüksekokulu’nda toplam 5 bine yakın öğrencinin bulunduğu öğrenildi.

Fethiye’deki özel yurt ve pansiyonlarında oldukça yetersiz kaldığı ifade edilirken, pandemiyle birlikte uzun süre yüzyüze eğitimde yapılmayınca öğrencilerin barınma sorunu yeni başlayan bu dönemde artarak ortaya çıktı. Fethiye’deki ev kiralarının da İki bin, iki bin beşyüz TL’ye çıktığı ifade edilirken, bu fiyatları yüksek bulan öğrencilerin okullarını ya dondurdukları yada kayıt yaptırmadıkları ifade ediliyor. Fethiye Kaymakamı Eyüp Fırat ilçedeki yurt sorununun inşaatı devam eden yurdun yapılıncaya kadar giderilebilmesi için ilçedeki misafirhane, açılmayan turistik tesisler, Öğretmenevi ve bazı konaklama tesislerinin öğrenciler için, hazır hale getirilebilmesi adına geniş kapsamlı bir toplantı düzenlemeyi kararlaştırdı.

Kaymakam Eyüp Fırat başkanlığında yapılacak bu toplantıya Fethiye Belediyesi, fakülte ve meslek yüksekokulları yetkilileri, daire amirleri, oda başkanları ve diğer yetkililerin katılması bekleniyor.

About egegazetesi

Check Also

Kabak Koyu yolu yapıldı

Fethiye Belediyesi, Dünyaca Ünlü Kabak Koyu’na inen yolda hem genişletme hem de parke çalışması yaptı. …