Salı , Haziran 28 2022
Anasayfa / Anasayfa / Verilen Cezaya Tepki Gösterdiler

Verilen Cezaya Tepki Gösterdiler

Muğla’da üniversite öğrencisi Pınar Gültekin’in öldürülmesiyle ilgili davada sanık Cemal Metin Avcı, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Sanığın cezası uygulanan haksız tahrik indirimiyle 23 yıla indirildi. Bu karara Kadın Danışma Ve Dayanışma Derneği üyeleri Fethiye Adliyesi öününde bir araya gelerek  tepki gösterdiler.

Üniversite öğrencisi Pınar Gültekin’in katili Cemal Metin Avcı’ya verilen ‘haksız tahrik’ indirimi, Türkiye’yi ayağa kaldırdı. Fethiye’de de Kadın Danışma Ve Dayanışma Derneği üyeleri bir araya gelerek indirim kararına tepki gösterdiler. Fethiye Adliyesi önünde bir araya gelen kadınlar ellerindeki döviz ve pankartlarla kadın cinayetlerinin önüne geçilmesini istediler.

FETHİYE ADALET SARAYI ÖNÜNDE KARARA İSYAN ETTİLER

Karar sonrası Kadın Danışma Ve Dayanışma Derneği Başkanı İrem Bölükbaşı yaptığı açıklamada,’’ Pinar Gültekin öldürüldüğünde nasıl meydanları doldurmuşsak, faile verilen ödül gibi ceza için de biz kadınlar ve lgbti+’lar Türkiye’nin her yerinde yine meydanlardayız. Bu ülkede, bir kadını varile koyup yakan bir katile “haksız tahrik indirimi” uygulandı. Suç delillerini gizleyen suç ortaklarına beraat kararı verildi. Pinar Gültekin’in işkenceyle katledildiği delilerle ispatlandı. Ancak yargı, katil erkeğe verdiği cezayla kadın düşmanı olduğunu bir kez daha ilan etti. Kadın katillerini cesaretlendirmeye devam etti. Erkek Vuruyor, Devlet Koruyor! İstanbul Sözleşmesi haksız tahrik indirimlerine izin vermiyordu. Bir gecede hukuksuz biçimde yok saydılar. Ve bir kadını korkunç biçimde öldüren caniye haksız tahrik indirimi uygulandı.. Canlı canlı yakıldı Pınar! Neyin haksız tahriki bu. Bu kararla yargı öldürün kadınları diyor, canlı canlı yakın! Üstüne de beton dökün.” Az bir cezayla salarız sizi” diyor. Ülkenin tüm kadınlarına düşmansınız. Bu nasıl bir nefrettir. İstanbul Sözleşmesi yaşatır! Pınarı yargılamaktan katilini yargılamaya fırsat bulamayan çürümüş ataerkinin çürümüş aktörlerine karşı mücadelemiz tüm hızıyla devam edecek. Kadın katillerini indirimlerle ödüllendirenlere, sırtını sıvazlayanlara, namus diyenlere karşı sokaklardayız, isyandayız. Pınar ve katlettiğiniz her kadının hesabını soracağız, erkek yargının kökünü kazıyacağız! Erkek adaletin değil gerçek adaletin peşindeyiz.. Koruma, aklama, yargıla! susmuyoruz, korkmuyoruz, ıtaat etmiyoruz!’’ dedi.

About egegazetesi

Check Also

YOL SANAT VE ÜST YAPI İŞLERİ YAPTIRILACAKTIR

Orman İşletme Müdürlüğü-Yatağan Diğer Özel Bütçeli Kuruluşlar Orman Genel Müdürlüğü Tarafından Yatağan Orman İşletme Müdürlüğü, …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.