Perşembe , Ekim 6 2022
Anasayfa / Anasayfa / Ukraynalılar Putin’e Ateş Püskürdü

Ukraynalılar Putin’e Ateş Püskürdü

Fethiye’de yaşayan Ukraynalılar ülkelerine saldıran Rusya’ya “ Topraklarımızdan çıkın gidin” tepkisinde bulundular.Fethiye Belediyesi Özer Olgun Kültür Merkezi anfi bölümünde bir araya gelen 300’ü aşkın Ukraynalı, ellerinde Putin’i hedef alan afişlerle “ Ülkemizden çıkıp gidin.” Şeklinde tepki eylemi gerçekleştirdi.

Rusya’nın – Ukrayna’ya saldırısının 6. Gününde Fethiye’de ki Ukraynalılar bir araya gelerek, Rusya lideri Putin’e tepki eylemi gerçekleştirdi. Ellerinde Ukrayna ve Türk Bayraklarıyla Fethiye Belediyesi Özer Olgun Kültür Merkezi anfi bölümünü dolduran Fethiye’de ki yerleşik Ukraynalılar, Putin’i hedef alan afişlerle tepkilerini gösterdi. 7’den 70’e sık sık “Topraklarımızdan çık git Putin” şeklinde slogan atan Ukraynalılar arasında Atatürk’e benzerliği ile pek çok etkinliğe katılan Nejdet Bardak’ta katılıp Ukraynalılar ile İstiklal Marşımızı söyledi. Putin’e tepki eyleminde Ukrayna ulusal marşı da hep birlikte söylenirken, bazı yerleşik Ukraynalıların gözyaşlarını tutamadıkları görüldü.  Yerleşik Ukraynalılar adına Türk vatandaşlığına geçen Melek Bardak basın açıklamasını okurken, aynı basın açıklamasını Türkçe olarak Nejdet Bardak okudu.

“ Çıkın Gidin ve Terk Edin”

Bardak; “ Dünya’nın da takip etmekte olan ve 6. Güne girmiş Ukrayna’ya müdahalede bulunan Rusya devlet başkanı Putin’e sesleniyoruz. Özgürce yaşamakta olan Ukrayna halkına karşı ve ülkemize yapmış olduğunuz tüm dünya tarafından kabul görmeyen Rusya ordusu ile bu kanunsuz ve akıl almaz müdahaleyi derhal durdurmanızı şiddetle istemekteyiz. Biz Ukrayna halkı ve ana vatanımız olan Ukrayna topraklarımızda binlerce yıldan beridir yaşamaktayız. Ukraynalılar olarak Rus halkı ile bugünlere kadar hiçbir sorunumuz olmadığı gibi birlikte kardeşçe yaşıyorduk. Hatta erkeklerimiz ve kadınlarımız sizlerin erkekleri ve kadınlarıyla evlenip iki ülke arasında aileler oluşturduk. Hem ekonomik, hem sosyal ve kültürel, tarihsel birlikteliğimizin siz Putin asla bu takdir edilecek ebediyete kadar intikal edecek bağlarımızı koparmaya, topraklarımıza ordumuzla müdahale etmeye asla hakkınız yoktur. Siz Putin, ne yapmak istiyorsunuz?. Dünya insanlarının düzenini ve mutluluğunu mu bozmak istiyorsunuz. Siz diyorsunuz ki, bu Ülke toprakları kayıtsız şartsız benimdir. Bu ülke topraklarımızdan çıkın gidin ve terk edin. Biz Ukrayna milleti binlerce yıldan bu yana Sılav’ız, Kazak’ız, Kıpçak’ız ülke topraklarımızda huzurlu ve mutlu bir şekilde yaşamaktayız. Tüm dünya haklarının da kabul etmediği bu anlamsız ve kanunsuz müdahaleyi Ukrayna halkı olarak derhal ve şiddetle durdurmanızı ve ordularınızı karargâhlarına derhal çekmenizi istiyoruz. Bir gün gelecek sizde yaşlanacak ve öleceksiniz. Bırakın bu Ukrayna halkı Rusya halkı ve dünya insanları huzur ve mutlu bir şekilde yaşasınlar. Geri dönüş yapmaz iseniz tüm dünya insanları sizi lanetlemeye devam edecektir. Dünya insanlarına sesleniyoruz. Birlik ve beraberlik içinde bu müdahalenin durdurulması için desteklerinizi bekliyoruz “ ifadelerini kullandı.

About egegazetesi

Check Also

Karayiğit “Yeni Uygulama Ziraat Odalarını Devre Dışı Bırakıyor”

1 Ekim tarihi itibari ile Çiftçi Kayıt Belgesi (ÇKS) başvurularının e- Devlet üzerinden yapılmaya başlaması …