Cuma , Aralık 2 2022

Tutukluluk Halinin Devamı Kararı

Fethiye’ye tatil için gelen ve Kelebekler Vadisi’nde fotoğraf çektirirken kayalıklardan düşerek yaşamını yitiren 7 aylık hamile eşini iterek öldürdüğü iddiasıyla tutuklanan sanığın yargılanmasına devam edildi. Duruşmaya Hayat Sigortası poliçesini doldurduğu iddia edilen Rabia Ç.’de katılıp, konu ile ilgili bilgileri aktardı. Mahkeme heyeti sanık Hakan Aysal’ın tutukluluk halinin devamına karar verdi.

Fethiye Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya, Semra Aysal’ı “tasarlayarak canavarca hisle kasten öldürdüğü” iddiasıyla tutuklanan Hakan Aysal tutuklu bulunduğu Kocaeli 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı. Sanık avukatı Mehmet Buğra Çiçek de, Şiran Asliye Ceza Mahkemesi duruşma salonundan yine SEGBİS ile katılırken, katılan vekillerin Av. Okşan Palabıyıkoğlu ile Aile Çalışma Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü Vekili Av. Sunay Çevik katıldı.

Duruşmada Bir Banka Şubesinde çalışırken, Hayat Sigortası poliçesini doldurduğu iddia edilen Rabia Ç. Tanık olarak dinlendi. Yurt dışından geldiğini söyleyen Rabia Ç. Sanığı olay nedeniyle tanıdığını belirterek; “Biz banka kaynaklı sigortacıyız. Bankanın bize yönlendirdiği kişilere bireysel hayat sigortası yaparız. Sanık bizim bankamıza geldi. Hem kendisine, hem de eşine bireysel emeklilik ve hayat sigortası yaptırmak istediğini söyledi. Sanık yalnız gelmişti. Bizim bankanın tanıdığı kişi olması nedeniyle bankanın da onayı ile hem eşine, hem de kendisine hayat sigortası yaptık. Eşinin neden sigorta yaptırmak için gelmediğini bilmiyorum. Sadece kendisi gelmişti. Portföyümüzdeki bir müşteri olduğu için inisiyatifimizi kullanarak eşi o an orada bulunmasa dahi, hayat sigortasını yaptım. İmzaları Hakan Aysal attı. Eşine ait olan imzaları da Hakan Aysal attı” dedi.

Rabia Ç. Duruşmada; sigorta poliçesinin doldurulması ile ilgili, bilgi de aktararak; “Bizde süreç şöyle içler: Biz imzaları alırız. Genel Müdürlüğe göndeririz. Onaylanırsa sigortalıyı ‘Hoş geldin’ telefonuyla arar, tam olarak hatırlamamakla birlikte biz Hakan Aysal’a bir dilekçe verdik. Bu dilekçeyi eşine imzalatarak bize getirdi. Ancak bu dilekçenin içeriğini bilmiyorum. Bu dilekçe sigorta ile ilgiliydi. Bunu genel müdürlük istemişti. Yanlış hatırlamıyorsam, içerik sigortanın aktif olması ile ilgiliydi. Poliçeyi Hakan Aysal kendisi doldurdu. İmzaları da kendisi attı. Poliçede lehtarı sigortayı yaptıran kişi belirler. Hatırladığım kadarı ile Hakan Aysal ile aramızda lehtar ile ilgili bir konuşma olmadı. Biz poliçeyi genel müdürlüğe gönderdikten sonra, poliçeyi genel müdürlük aktif hale getirir. Sigortalıyı arar, varsa mail adresine bilgi verir. Yani adresine sigorta poliçesini gönderir. Hoş geldin araması yapar. Genel merkezden aranılıp, bilgi verilip verilmediği hususunda bilgi sahibi değilim” ifadelerini kullandı. Tanık Rabia Ç. Bir soru üzerine, “Sigorta poliçesindeki ismimin yazılı olduğu kısımlardaki yazılar bana aittir. Hakan Aysal’ın hayat sigortası lehtar kısmı belirlenirken, vefatı durumunda mirasçılarına lehtar olduğu, Semra Aysal’ın hayat sigortası kapsamında lehtar kısmında sadece eşinin lehtar olduğu ile ilgili bir konuşma yapıp yapmadığımızı aradan çok zaman geçmesi nedeniyle hatırlamıyorum. Sigorta poliçesindeki iletişim bilgilerini Hakan Bey kendisi doldurdu. Hoş geldin aramasının hayat sigortası başvuru formundaki numaraya mı, yoksa bankada kayıtlı numaraya yapılıp yapılmadığını da bilmiyorum” dedi.

“EŞİM YANIMDAYDI”

Tutuklu Sanık Hakan Aysal tanık beyanına bir diyeceğinin olmadığını ifade ederek; “Biz poliçeyi doldururken, eşimde benim yanımaydı. Eşimi hatırlamamasına şaşıyorum. Sigorta poliçesindeki iletişim bilgilerini ben doldurmadım. Tanık olarak dinlenen ve poliçemizi hazırlayan Rabia Ç. Doldurdu. Eşimde doldurmuş olabilir. Benim daha önce müşteri olmam sebebi ile iki poliçeye de benim iletişim bilgilerimi yazmış olabilir. Tahliyemi istiyorum” diye konuştu.

“İDDİALARIMIZ ÖRTÜŞÜYOR”

Katılanlar Vekili Av. Okşan Palabıyıkoğlu, “Tanık beyanları bizim iddialarımızla örtüşmektedir. ATK raporundaki sonuç kısmındaki eksikliklerin giderilmesini talep ediyoruz”  dedi.

“CEZALANDIRICAK DELİL BULUNMAMAKTADIR”

Sanık Avukatı Mehmet Buğra Çiçek dosya kapsamında müvekkilini cezalandıracak hiçbir delil bulunmadığını belirterek; “Tanık beyanda bulunmuştur. Müvekkil her ne kadar sözleşmede kendi numarasını bildirmişse de genel müdürlük hoş geldin aramasında Semra Aysal ile görüşme yapacaktır. Müvekkilin kendi numarasını yazmasının bir anlamı yoktur. Buradaki olay kaza var mı, cinayet var mı?’dır. Biz burada sözleşmeleri inceliyoruz. Müvekkil hakkında akli dengesinin yerinde olup olmadığına ilişkin rapor da alınmıştır. Semra ile Hakan’ı Kelebekler Vadisi’nde gören tanıklarda aralarında herhangi bir sorunun olmadığını gördüklerini, daha önceki duruşmalarda mahkemenizde beyan etmişlerdir. Müvekkil uzun süredir, 12,5 aydır tutukludur. Eksik husus kalmamıştır. Savcının mütalaasını vermesini istiyoruz. Aranan tanık da geldi. Tutukluluğu devam ettirecek ya da cezalandıracak bir tek delil kalmadı. Tahliyesine ve beraatine karar verilmesini istiyoruz” şeklinde konuştu.

Sanık Müdafisi Av. Aydanur Taşdemir de tanığın anlatımlarını hatırlatarak; “Hoş geldin aramasına dikkat çekmek gerekmektedir. Bir erkek tarafından cevap verilmesiyle bir kadın tarafından cevap verilmesini bankanın ayırt edebileceğini düşünüyoruz. Toplanacak delil kalmamıştır. Müvekkilimizin tahliyesine ve beraatine karar verilmesini talep ederiz” dedi.

“TUTUKLULUĞUNA KARAR VERDİ”

Mahkeme heyeti; Sanık Hakan Aysal’ın tutukluluk halinin devamına karar verirken; dosyanın İstanbul Adli Tıp Kurumu’na gönderilerek, poliçelerdeki yazı ve imzaların sanığa ait olup olmadığı hususunda rapor aldırılmasına karar verip, duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

“BEN KAÇMADIM”

Öte yandan; duruşmada tanık olarak dinlenen, Rabia Ç. Bazı gazete ve yayın organlarında açık isminin yazılarak, kaçtığı şeklinde yayınlar yapıldığını belirterek; “Ben kaçmadım. Olayın benimle bir ilgisi yok. Bana tebligat gelmedi. Haberim olur olmaz, yurt dışından gelerek, tanık olarak bilgi verdim” ifadelerini kullandı.

“OLAY NASIL GERÇEKLEŞMİŞTİ”

Semra Aysal, Kelebekler Vadisi’nde 19 Haziran 2018’de fotoğraf çektirirken kayalıklardan düşerek karnındaki 7 aylık bebeğiyle hayatını kaybetmişti. Ölümün şüpheli bulunması üzerine başlatılan soruşturmada, olaydan kısa bir süre önce eşine 400 bin lira değerinde ferdi kaza sigortası yaptırdığı tespit edilen Hakan Aysal gözaltına alınmış, eşini iterek ölümüne neden olduğu iddiasıyla da 21 Kasım 2020’de tutuklanmıştı.

About egegazetesi

Check Also

BANU AVAR “YENİ DÜNYA DÜZENİNİ” ANLATTI Fethiye Yerel Tohumlar Derneği, Fethiye Ziraat Odası ve Fethiye …