Cuma , Mayıs 20 2022
Anasayfa / Anasayfa / Türkiye Bağımsız Emekliler Platformu Fethiye’de Toplandı

Türkiye Bağımsız Emekliler Platformu Fethiye’de Toplandı

Türkiye Bağımsız Emekliler Platformu Fethiye’de de örgütlendi. Sendika haline gelebilmek için, Fethiye’de de Türkiye Bağımsız Emekliler platformu oluşturulurken emeklilerin sonunda en yoksul kesim olduğu ifade edildi. Fethiye’de belediye halk evinde bir araya gelen Türkiye Bağımsız Emekliler platformu, Fethiye ve Muğla şube üyeleri ; “Emeklisine değer vermeyen milletler kudretini kaybetmiş demektir. 13 Milyon emeklinin 8 milyonu 3 Bin TL’nin altında maaş almaktadır. “ ifadelerinde bulundular.

“Yoksulluk Sınırı Altında Maaş Alıyoruz”

Türkiye Bağımsız Emekliler platformu Fethiye şubesi yetkililerinden Saadet Dal yaptığı açıklamada, emeklilerin yoksulluk sınırı altında maaş aldığını dile getirdi.  Dal; “ Ülkemize yıllarca hizmet vermiş, emeklilik hakkını kazanmış Ancak Ekonomik. Sosyal kültürel, Demokratik alamayan emeklilerin sesi olmak istiyorum. Amacımız insanca yaşamak. Yurdumuzda on üç bin beş yüz emekli diye bir rakam var. Bu rakamın sekiz milyonun, üç bin liranın altında maaş alıyor. Bu üç bin lira, Kişinin beslenme ihtiyacını karşılamıyor. Bunun elektriği var, suyu var, işte olan yerlerde doğal gazı var, interneti var. Bunları bu vatandaş nasıl ödeyecek? Ev kirası var. Evet barınma ihtiyacı var. Ev kirası var. Bunlardan sonra İşte seyahat. Bunlar zaten hayal. Bu emekli maaşlarıyla hangi birinin altından kalkabiliriz? Sizler bunu başarabiliyor musunuz acaba? Ben şahsen başaramıyorum. Bizler emekliler olarak hak ve taleplerimizi savunmak için buradayız. Tek yürek olmak, tek ses olmak için buradayız. Sesimizi ses verin. Gücümüze güç verin. Geleceği hep birlikte kalalım. Atatürk bir milletin yaşlı vatandaşlarına emeklilerine karşı tutumu o milletin yaşama kudretinin önemli bir kıstasıdır demiştir. Emeklisine değer vermeyen milletler kudretini kaybetmiştir.” dedi.

“Artık Rahat Yaşamak İstiyoruz”

Türkiye Bağımsız Emekliler platformu Fethiye yetkililerinden Fahri Eryılmaz ise emeklilerin sadaka bekler gibi bekletildiğini kaydetti. Eryılmaz; “Sadaka kültürünün, egemen kılındığı günümüzde biz emekliler olarak bunu reddediyoruz. Ve mücadele kültürümüzü geliştirerek hakkımızı yaşama koşullarımızı düzenleyecek şekilde iyileştirecek şekilde elde etmek üzere kullanmak istiyoruz. Bu amaçla Türkiye genelinde bir yapılanmaya ihtiyaç var ve buna talibiz. Yerelden başlayarak bütün ilçelerimiz, illerimiz, bu doğrultuda örgütlenerek, mücadeleye girişmiş bulunuyoruz. Ve dediğimiz gibi biz artık sadakayla, sadaka bekler gibi üç kuruş verilecek diye beklemek istemiyoruz. İşçi sınıfı nasıl, ekonomik adlandırılıyor. Mücadelesiyle elde ediyorsa bir de zamanında işçi sınıfının ve memurlarımızın bir ferdi olarak hayati ürettikten sonra bugün artık rahat yaşamak istiyoruz. Bu bizim hakkımız. Bunu elimizden de kimse alamaz. Ekonomik örgütlenme yeterli olmayacaktır elbette. Demokratik ve siyasi örgütlenmeyle birleştirmek. Üzere ve siyasi mücadelenin de içinde yer alarak bizler her dönemde, her iktidarda hakkımızı sendikamız vasıtasıyla alacağız. Almak zorundayız. “ ifadelerinde bulundu.

“Birlik Olursak Çok Şeyleri Başarırız”

Türkiye Bağımsız Emekliler platformu Fethiye yetkililerinden Gülsen Karaisaoğlu ise platformun sendikalaşma çalışmalarını başladığını söyledi. Karaisoğlu ; “Çok teşekkür ederim. Sizlerle beraber olmak daha çok mutlu etti. Hepimize bekleriz. Hepimiz yoksul sayılırız. Bu toplantının amacı, daha doğrusu ve Muğla temsilcileri ve Türkiye amacı biliyorsunuz sendikalar bölük bölük grup sendikalar var. Küçük küçük platformlar, gruplar var. Bizim tek amacımız emeklileri tek bir sendika altında toplanır. Bunun için çalışıyoruz. Bunun için mücadele ediyoruz. Biz üç beş kişi dışarıya çıksak, bir yere gitsek, protesto etsek coplanırız arkadaşlar. Bunu önlemek için bizim bir sendikamız olması lazım. Sadece emekli. Parti değil. AK Parti, İYİ Parti, diğer partiler, emekliler, EYT’liler, asgari ücretle çalışanlar, hepsini bir çatı altında toplanmalı Bu nasıl olacak? Bizlerin gayretiyle olacak. Çünkü bir sendika kurmak için çok fazla talep olması lazım. Sayımızı çoğaltmamız lazım. Çünkü pek çok arkadaşımdan önceden beri haber verdim. Arkadaşlar bir kısmı gelemiyorlar. Gelmediler. Neden gelmiyorlar? Korkuyorlar arkadaşlar. Soruyorlar ne var? Bir şey olur mu? Herhangi bir şey olur mu? Aman başımıza bir şey gelir mi? Öyle bir korku içinde ki herkes, diyorum ki korkmayın. Korkmayın. Korkunun eceline faydası yok. Ben korkarsam sen korkarsan, Kim ayağa kaldıracak bu ülkeyi? Onun için o kadar otuz bir emekli eşleriyle beraber. Eğer biz birlik olursak çok şeyleri başarırız arkadaşlar. Ve ben sizleri güveniyorum. Herkes arkadaşlarını bizim platformumuza üye olmaya davet etsin. Burada Muğla Platformu’nda en kalabalık yemek katıldım. Yoksa başka ilçelerde olsaydı oraya gitmek zorunda kalırdım. Arkadaşlar teker teker alışıyorlar. Çok teşekkür ediyorum. Sizinle beraber yürüyeceğiz bu yolda.” diye konuştu.

About egegazetesi

Check Also

Çocuk Evlerinden Yaza Merhaba Pikniği

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kapsamında Fethiye Çocuk Evleri Sitesi Müdürlüğü tarafından …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.