Salı , Haziran 28 2022
Anasayfa / Anasayfa / Türkan Saylan Fethiye’de de Anıldı

Türkan Saylan Fethiye’de de Anıldı

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneğinin kurucusu ve ilk genel başkanı tıp doktoru, akademisyen, yazar Prof. Dr. Türkan Saylan’ın ölümünün 13. Yıldönümü nedeniyle Fethiye’de anma etkinliği düzenlendi.

ÇYDD Fethiye şubesi tarafından düzenlenen anma etkinliği sahil bandındaki Türkan Saylan’ın heykeli önünde gerçekleşti. Duygulu anların yaşandığı etkinliğe; ÇYDD Fethiye şubesi başkanı Canan İzmirli ve yönetimi, ÇYDD üyeleri ile bursiyer öğrenciler katıldı. ÇYDD Fethiye şubesi başkanı Canan İzmirli konuşmasında “Ölümsüzlüğünün 13. yılında Unutulmaz Genel Başkanımız Prof. Dr. Türkân Saylan’ı sevgi, saygı ve özlemle bir kez daha anıyoruz. Toplumsal dinamikler, gelişmeler ve değişimler belli dönemlerde, önemli tarihi kişilikleri öne çıkarır. 20. yüzyılın son çeyreğinde ülkemizde yaşanan gelişmeler, Atatürk ilke ve devrimlerinden geriye gidiş ve yaşanan toplumsal bunalımda önemli bir aydın, hekim ve yurtsever olarak Prof. Dr. Türkan Saylan ve Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) tarih sahnesindeki yerini almıştır. Prof. Dr. Türkan Saylan; 19 yıl boyunca Genel Başkanlık görevini üstlendiği Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği ile toplumda bir aydınlanma ve çağdaşlaşma ideali yarattı. Bu ideal, yetiştirdiği gençleri ve mezunları ile bugün bir ekole dönüştü. Bugün, ÇYDD’de yer alan önemli sayıda yönetici, derneğin yetiştirdiği mezunlar olarak hepimiz; Türkan Hoca’nın hayali, büyük emek verdiği ÇYDD ile geleceğe taşınmaya devam ediyoruz.

Türkan Saylan, sorumlu bir yurtseverdir. Bu yönünü, yazdığı kitabına da adını verdiği gibi “Cumhuriyet’in bireyi olmak” kavramıyla açıklar. Türkan Saylan, demokrasiye ve hukuka sonuna kadar inanmıştır. Ülkesinin ve dünyanın gerçeklerini çok iyi bilir. Çözümü ne olursa olsun kamu düzeni ve hukuk içinde aramıştır. Türkan Saylan daha hayattayken unutulmaz bir toplum önderi olmayı başaran az sayıda kişiden biridir. Aramızdan ayrılışı ile Anadolu topraklarında sonsuza kadar söylenecek bir halk türküsü gibi ölümsüzleşmiştir. Her zaman ve her koşulda gösterdiğin mücadeleci, Atatürkçü ve cesaretli duruşunu örnek alarak eşit, laik ve çağdaş eğitim için çalışacağız. Çağdaş bir gelecek için O’nun izinden ilerleyenlerin yüreğinde, aklında Türkân Saylan hep yaşayacaktır” dedi. ÇYDD Fethiye şubesi Canan İzmirli’nin konuşmasından sonra yönetim kurulu ve üyeler duygu ve düşüncelerini ifade ettiler. Öğrenciler; Türkan Saylan’ın sözlerinden kesintiler okudular. Anma töreni sonunda etkinliğe katılan herkese çok teşekkür eden ÇYDD Fethiye şubesi başkanı Canan İzmirli “Türkan Saylan’ın heykelini Fethiye’nin bu güzel köşesine kazandırdığı için ve desteklerinden dolayı Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca ile eşi Çiğdem Karaca’ya çok teşekkür etti.

About egegazetesi

Check Also

YOL SANAT VE ÜST YAPI İŞLERİ YAPTIRILACAKTIR

Orman İşletme Müdürlüğü-Yatağan Diğer Özel Bütçeli Kuruluşlar Orman Genel Müdürlüğü Tarafından Yatağan Orman İşletme Müdürlüğü, …