Cuma , Ağustos 19 2022
Anasayfa / Anasayfa / Süslü Kadınlardan Bisiklet Turu Gerçekleşti

Süslü Kadınlardan Bisiklet Turu Gerçekleşti

Fethiye’de ‘Süslü Kadınlar Bisiklet Turu’ gerçekleştirildi. Bisiklettin kullanımı yaygınlaştırmak için farkındalık yaratmayı hedefleyen “süslü kadınlar” şık elbiseleri, topuklu ayakkabıları ve süslenmiş bisikletleri ile pedal çevirdi.

Fethiye’de Avrupa Hareketlilik Haftası ve Dünya Otomobilsiz Kentler Günü kapsamında bisiklet kullanımı yaygınlaştırmak için “Süslü Kadınlar Bisiklet Turu” düzenlendi. Dikkat çekmek için özellikle süslenen kadınlar şık elbiseleri, topuklu ayakkabıları ve süslenmiş bisikletleri ile göz kamaştırdı. Fethiyespor otopark alanında bir araya gelen kadınlar, bisikletlerini balon ve çeşitli objelerle süsledi. Bisikletleri ile kordon boyu bisiklet yolundan Şehit Fethiye Parkına kadar polis eşliğinde tur attan “Süslü Kadınlar Bisiklet Topluluğu” bisikletin insan sağlığı ve doğa için çok önemli bir ulaşım aracı olduğunu belirttiler. ‘Süslü Kadınlar Bisiklet Turu’nun” amacını ve bisikletin önemini anlatan organizasyon koordinatörü Tuğçe Ergun “Marmaris’ten beri süslü kadınlar bisiklet turuna gönüllü olarak katılıyorum. Bu sene Fethiye’nin koordinatörlüğünü bana layık gördüler çok teşekkür ediyorum” dedi.

Fethiye’de organizasyon koordinatörlüğünü üstlenen Tuğçe Ergun, “Etkinliğin amacı bisiklet kullanımını daha fazla yaygınlaştırmak. Kadınların daha fazla bisiklete binmesini teşvik etmek… Özellikle bugün yapılmasının sebebi dünya otomobilsiz kentler gününe denk getirilmesinin de manidar bir açıklaması var. Bu İzmir’de 2013 yılın da Sema Hanım tarafından başlatılmış ve şuanda 152 şehirde dünya çapında yayılmış. Hızlı bir şekilde yayılmış ve her yerde eş zamanlı olarak yapılan bir etkinlik çok guru verici ve güzel bir etkinlik. Bizim taleplerimiz var her ayın bir Pazar günü otomobilsiz bir güne ihtiyacımız ve isteğimiz var. O gün sadece bisiklet ile ulaşım sağlanmasını istiyoruz. Dediğimiz gibi çocuklarımıza daha temiz dünya bırakabilmek için, bisiklete daha fazla yönelelim, daha sağlıklı olalım” diye konuştu.

Tuğçe Ergun, “Neden süslü kadınlar? Neden süsleniyoruz? Neden çiçekler balonlar var? Dikkat çekmek için yapıyoruz. Farkındalık yaratmak için yapıyoruz. Belli ki işe de yarıyor. İnşallah önümüzde ki senelerde devam edeceğiz. Bugün ki rotamız, merkezden başladık limanı da kullanmak istedik. O yüzden Fethiyespor otoparkından başladık. Buradan Şehit Fethi Bey parkına gideceğiz oranın muhteşem güzelliklerini de kareleyeceğiz. Gün batımına denk getirdik. Kordondan Şehit Fethi Bey parkına gidip orada güzelce eğlenip, müzikler, şarkılar çalıp söyleyeceğiz. Sonra beş kaza meydanın da bitirmek istiyoruz. Orası da Fethiye’nin değerli meydanlarından birisi… Fethiye’nin tanıtımı gibi bir şey olacak” ifadelerini kullandı.

About egegazetesi

Check Also

Göcek Meydanı’nda Müzikli Akşamlar

Müzikli Fethiye Akşamları Göcek Meydanı’nda sanatçılar Aysun Karasaçlı, Adem Kazan, Ali Tunç ve Mustafa Selçukoğlu …