Perşembe , Ekim 6 2022
Anasayfa / Anasayfa / Şehit Fethi Bey Ölümünün 108. Yılında Anıldı

Şehit Fethi Bey Ölümünün 108. Yılında Anıldı

Türk havacılık tarihinin ilk pilotlarından ve Fethiye’ye ismi verilen Şehit Yüzbaşı Tayyareci Fethi Bey, ölümünün 108’inci yılında düzenlenen törenle anıldı.

Şehit Fethi Bey Parkı’ndaki anıtın önünde düzenlenen törene Fethiye Kaymakam Vekili Hayrettin Balcıoğlu, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca, CHP Grup Başkan Vekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel, CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Muğla Milletvekilleri Suat Özcan, Burak Erbay, Süleyman Girgin, Mürsel Alban, Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, önceki dönem milletvekilleri Prof. Dr. Nurettin Demir, Ceyhun İrgil, Cumhur Yaka, Sami Gökmen, Ömer Süha Aldan, Türk Hava Kurumu Fethiye Temsilcisi Mustafa Özkaya, ilçe protokolü, STK temsilcileri, askeri erkan ve çok sayıda vatandaş katılım sağladı. Türk Hava Kurumu paramotor gösterileri yaptı. Fethiye semalarında  gösteri yapan THK’nın paramotorunda, ülkemizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün, “Yurtta Sulh, Cihanda Sulh” sözü vatandaşlar tarafından alkış aldı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, programa telgraf göndererek, anma törenine katılım sağlayan Fethiyelilere selamlarını iletti.

Öğrencilerin günün anlam ve önemini belirten konuşmalarının ardından Türk Hava Kurumu Fethiye Temsilcisi Mustafa Özkaya açıklamalarda bulundu; “İlçemize adını veren 27 yıllık yaşamı boyunca cesareti başarısı ile bize örnek ve ışık olan Fethi Bey’i anmak için buradayız. Nice Fethi Bey’ler yetiştirmek için Türk Hava Kurumu olarak 97 yıldır hizmet vermekteyiz. İlçemize adını veren Şehit Fethi Bey’imizi, rahmet ve minnetle anıyorum. Yurtta Sulh Cihanda Sulh ilkesi doğrultusunda her yerde özgürlüğün ve barışın olduğu günler diliyorum” dedi.

Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca ise, “Anadolumuz şehitlerimizle Türk yurdu olmuştur. Kurtuluş mücadelemizi yine şehitlerimizle kazandık. Bugün halen ülke güvenliği için şehit düşen askerlerimizin cansız bedenlerini kucaklayarak toprağa veriyoruz.  Hava şehidimiz Fethi Bey’i, üsteğmen Sadık Bey’i ve Nuri Bey’i rahmetle anıyorum. Dünyamız yine tehlikeli ve sıkıntılı günler geçiriyor. Ukrayna’da yaşanan olaylara tepkisiz kalamıyoruz. Hiç arzu etmediğimiz olayları izliyoruz. Canımızla kanımızla koruduğumuz topraklar ne kadar önemliyse toprak üzerindeki hava güvenliğimiz de çok önemlidir. Cumhuriyet döneminde büyük önderimiz havacılık konusunda da bizlere yol gösteriyor. Bugün bu zor günlerde Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün sadece askeri dehasına değil, dünya siyasetindeki dehasını hatırlamak zorundayız. ‘Yurtta Sulh Cihanda Sulh’ sadece bir slogan değildir. Bu söz insanlık dersidir, nasihattir.  Şehit Yüzbaşı Fethi Bey Fethiyeli değil, ancak adının Fethiye’de yaşatılması Fethiye’miz için bir onurdur. Bizler de sadece O’nu anmakla kalmıyoruz. Bu onuru Fethiye’mizde havacılık becerileriyle süslüyor taçlandırıyoruz. Bizler Şehit Fethi Bey’in adına yakışır bir şehir yapmak için çalışıyoruz. Bize desteğini esirgemeyen Büyükşehir Belediye Başkanım Osman Gürün’e teşekkür ederim” dedi.

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün ise, “Tayyareci Fethi Bey, 108 yıl önce çıkmış olduğu özel bir yolculukta maalesef son etaba gelmeden hayatını kaybediyor. Bu yolculuğun adı Milli Dayanışma Yolculuğudur. Fethiye’liler Makri olan isimlerini değiştirerek Fethi Bey’in ismini şehirlerine vererek ona sahip çıkmışlardır. Bu çok önemli ve kadirşinas bir değerlendirmedir. Yaşadığımız çağda aklımıza hep Atatürk geliyor. Her yapılan işte her üzücü şeyde Atamız acaba ne demiştir diye sorduğumuzda hep bir sözü ve gösterdiği bir yol vardır. Atatürk hep barışı savunmuş, “Yurtta Sulh Cihanda Sulh” ilkesini oturtmuştur. Atatürk’ün gösterdiği yoldan ne zaman çıktıysak başımız hep belaya girdi. Ve 100 yıl önce söylenen sözler hala etkisini sürdürüyor” dedi.

CHP Grup Başkan Vekili Özgür Özel ise, “Biz siyasi kimlikleri ön planda olan insanlarız. Burada resmi bir tören yapılıyor. Her ne kadar 16 Nisan rejime kasteden anayasa değişikliğinden sonra parti liderleri, partilerine olan aidiyetlerini terk etmeksizin, siyasi faaliyetlerde bulunuyorlar ve böyle resmi törenlerde siyaset yapıyorlarsa da biz bunu doğru bulmuyoruz. Bunu yapmak burada törene gelen her siyasi görüşten Fethiye’liyi birleştirmek yerine ayrıştırır. O yüzden partim adına tüm siyasi partilileri ve Fethiyelileri selamlıyorum. Şehit Fethi Beyi saygıyla anıyorum” dedi.

Fethiye Kaymakamı Hayrettin Balcıoğlu ise yaptığı açıklamada, Türk Havacılık Tarihinin ilk pilotlarından Fethiye’ye ismini veren Tayyareci Fethi Bey’in vefatının 108. yılında anarak sözlerine başladı. Balcıoğlu, “Belediye Başkanlarımız çok güzel değerlendirmelerde bulundular. Hassasiyet gösterilen noktalara değindiler. Fethiye’de yıllardan beri bu törenin devam ettirilmesinden çok mutlu oldum. Şehidimize Allah’tan rahmet diliyorum” dedi.

About egegazetesi

Check Also

Karayiğit “Yeni Uygulama Ziraat Odalarını Devre Dışı Bırakıyor”

1 Ekim tarihi itibari ile Çiftçi Kayıt Belgesi (ÇKS) başvurularının e- Devlet üzerinden yapılmaya başlaması …