Cuma , Haziran 9 2023

Sanem Oktar’dan Fethiye Ziyareti

Demokrasi ve Atılım Partisi “DEVA” Genel Başkan Yardımcısı Sanem Oktar, partisinin Fethiye ilçe teşkilatı ziyaretinde gazetecilere yaptığı açıklamada, DEVA Partisinin şuan hiçbir ittifakın içerisinde yer almadığını belirterek, “Genel Başkanımız Ali Babacan, geçtiğimiz günlerde genel merkezimizde toplanan altı muhalefet partisi genel başkanının toplantısına katılmıştır. Deva Partisi olarak o masada bazı ortak çalışma alanlarına katkı sunuyoruz” dedi.

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Sanem Oktar, Partisinin Fethiye İlçe Başkanlığını ziyaret ederek parti yöneticileri ve vatandaşlar ile bir araya gelerek istişarelerde bulundu. Genel Başkan Yardımcısı Oktar’a ziyaretinde, DEVA Partisi İl Başkanı Mehmet Tolga Keskin eşlik ederken, ilçe başkanı Saniye Parça Kulaç ve yönetimi misafirlerini ilçe binası bahçe kapısında karşıladı.

Oldukça samimi bir ortamda gerçekleşen toplantı öncesi DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Sanem Oktar,  gazetecilere parti iç siyaseti ve gündeme dair açıklamalarda bulundu.

Ziyarette açılış konuşmasını gerçekleştiren DEVA Partisi Fethiye İlçe Başkanı Saniye Kulaç,  Genel Başkan Yardımcısı Sanem Oktar’ı ağırlamaktan dolayı mutlu olduklarını kaydetti.

“Memleketimizin Her Köşesinde Aynı Sorunlar Var”

Türkiye’nin birçok yerini ziyaret ettiğini belirten DEVA Partisi İletişim Başkanı Sanem Oktar “Memleketin her yerinde gördüğüm şey yoksulluk, yolsuzluk ve işsizlik. Herkesin burasına gelmiş durumda. Her yerde bir çözüm bir değişim ihtiyacı var. Çiftçi diyor ki üretemiyorum çünkü maliyetlerim çok arttı. Hiçbir şey ekmesem daha iyi. Artık gübre alamıyoruz sulu gübre kullanmaya başladık. Esnafa gidiyoruz diyor ki, ben 100 liraya alıyorum, 120 liraya satıyorum sonra dönüyorum aynı malı almaya çalışıyorum, 150 lira olmuş. Evleri ziyaret ediyoruz diyorlar ki, ne elektrik faturasına, doğal gaz faturasına yetişemiyoruz. Ortalama 1000 liraya geldi neredeyse konut başına. Öğrencilerle konuşuyoruz öğrenciler diyor ki okula gittik hadi ailemiz bizi okuttu ama işi nereden bulacağız? Bir tanıdığın yoksa iş bulmak çok zor. İş bulan oturacak ev bulamıyorum diyor. Kira fiyatları uçtu gitti. Çalışan insanlar oda paylaşmaya başladılar” dedi.

“Güçlendirilmiş Parlamenter Sistemi İstiyoruz”

Güçlendirilmiş parlamenter sistem vurgusu yapan Oktar “Hep beraber karar verilebilecek bir mekanizmaya ihtiyaç var. Tek adam yerine birlikte alınacak kararlar olması lazım. Bu yüzden güçlendirilmiş parlamenter sistemi öneriyoruz. Bunun için 6’lı masa bir mutabakat imzaladı. Bu, ülke yönetimi hakkında sistem önerisidir” diye konuştu.

“Üretici Zor Durumda”

Ekonomik krizlerle birlikte üreticinin en çok traktör satıldığını ifade eden Sanem Oktar “Çünkü döndüremiyor çiftçi. Sanmayın ki hareketten dolayı traktör satılıyor. Elindeki mal varlığını satıyor. En önemlisi tarım politikası yok. Verimlilik yok buna yönelikte bir teşvik mekanizması yok. İnsanlar nerede oturacaklar? Nasıl maaş alacaklar? Evet geçinebilir ama insana yaraşır bir biçimde olması lazım” şeklinde konuştu.

Ekonomi eylem planı oluşturduklarından bahseden Sanem Oktar “Bunun temelinde de şunu söylüyor önce güven olması gerekiyor. Güven ve hukuk olmadan ticaret olmaz. O zaman ne yapmanız gerekiyor? 1 kurumları güçlendirmeniz gerekiyor, merkez bankasını bağımsız yapmak gerekiyor dolayısıyla kurumları ama kurumları bağımsız yetmiyor başına işini bilen kişileri getirmeniz gerekiyor yani akrabaları değil. Bu hayat pahalılığın nedeni kötü yönetim. Kötü yönetim neden oluyor tek kişi karar verdiği için oluyor. Niye tek kişi öyle karar veriyor Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi. O yüzden parlamenter sisteme geçmek önemli. Bizde bunun için çalışıyoruz. 3 tip çalışmamız var; 1 nasıl çalışılır diye eylem planları oluşturuyoruz, çözüm önerileri. Hatta diyoruz ki bunlara hükümetim siz de alın yapın. 3 tanesini yapın hepimize iyi gelecek. Biz bunları saklamıyoruz açıyoruz kamuoyuna” dedi.

“Daha Fazla Kaybedecek Zaman Yok”

2023 Haziran seçimlerinde  sandık güvenliğinin her şeyden önemli olacağını belirten Sanem Oktar “O zaman da bizim ne yapmamız gerekiyor? Sandık güvenliğini sağlamak için ilgili teşkilatlarımız olması gerekiyor. Şöyle bir hedefimiz var her sandıkta 4 temsilcimiz olmasını istiyoruz ki seçim güvenliğini doğru bir şekilde sağlayalım. Biliyorsunuz altın masada çıkan konulardan biri de seçim güvenliği için ortak iş birliği. Onun için bizlerin de teşkilatlarımızı hızlandırmamız gerekiyor. Haziranda politikalarımızı anlatıyor olmamız gerekiyor. Genel başkanımızın çözüm önerilini zaten biliyorsunuz ve karış karış Türkiye’yi dolaşıyoruz. Az vaktimiz kaldı. Kaybedecek hiç zamanımız yok. Çok önemli bir farkımız daha var. Biz temsiliyete inanıyoruz. Özellikle kadınların siyasette olması. Yönetici olarak yer alması. Gençlerin ve engellilerin siyasette olması. Çünkü temsil edilmiyorsanız orada konuşamıyorsunuz” ifadelerinde bulundu.

“Cumhurbaşkanı Bu Masanın Mutabakatıyla Çıkacak”

Altılı masanın neden kurulduğu ile ilgilide açıklamalarda bulunan Sanem Oktar “Şunun için kuruldu. Güçlendirilmiş parlamenter sistemin oluşması için. Yani Türkiye’nin yarınları nasıl yönetilsin diye. Bu bir yönetim modeli meclis nasıl olsun?  Cumhurbaşkanının yetki ve görevleri nasıl olsun? Buna yönelikte toplandılar ve hatta en son toplantı da Sayın Ali Babacan’ın Genel Başkanımızın liderliğin de Deva Partisi’nde gerçekleşti. O masa şunu konuşuyor; bir kere önümüzde ki dönem ülke nasıl yönetilmeli? Bunun için ne gerekiyor? 2 şey gerekiyor: 1 Cumhurbaşkanı bu masanın mutabakatıyla çıkacak. O zamana kadar da bununla ilgili biz bir karar vermeyeceğiz. Henüz bunu açıklamak için erken olduğunu düşünüyoruz dediler ve yazılı olarak da açıkladılar. Ardından da şunu yaptılar. Bir şey daha çok önemli dediler. Seçim güvenliği için de çalışmamız gerekli dediler. Buna göre de komisyon kurmamız gerekiyor dediler” dedi.

About egegazetesi

Check Also

CANKURTARAN EĞİTİMİNE KATILAN 12 KİŞİ BELGE ALDI

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası (FTSO) tarafından bu yıl 3’üncüsü gerçekleştirilen Bronz (havuz) Cankurtaran Eğitimi …