Salı , Haziran 28 2022
Anasayfa / Anasayfa / ORMAN YANGINLARI ÖNLEYİCİ TEDBİRLER

ORMAN YANGINLARI ÖNLEYİCİ TEDBİRLER

Muğla Valiliği, orman yangınları önleyici tedbirler kapsamında bir genelge yayınladı. Genelgede Muğla Kent Ormanı, Tescillenmiş Piknik ve Mesire Alanları dışında izinsiz girilmeyecek orman alanları belirtildi.

Fethiye ve Seydikemer sınırları içindeki bir çok alana da giriş yasaklandı. İl genelinde izinsiz girilemeyecek orman alanları bir bir açıklandı. Konaklama ve piknik yapma izne tabi tutuldu. Yasaklara uymayanlara ise ceza kesilecek.

Geçen yaz meydana gelen orman yangınlarında büyük yara alan Muğla’da, orman yangınlarını önleyici tedbirler yayınlandı. İçişleri Bakanlığı ve Muğla Valiliği tarafından alınan tedbirler kapsamında, ormanlara ve ormanlık alanlara girişler 1 Haziran-31 Ekim tarihleri arasında yetkili makamların iznine tabii tutuldu. Yasaklara uymayanlara ise ceza kesilecek.

BELİRTİLEN YERLERDE DUMANSIZ PİKNİK YAPILACAK

Orman alanlarına izinsiz girilmemesi ile ilgili 1 Haziran 2022 tarihi itibariyle başlayan genelge 31.10.2022 tarihinde sona erecek.  Muğla Valiliği tarafından yapılan açıklamada; “İlimiz sınırları içerisinde orman ve kırsal alanlarda çıkabilecek orman yangınlarını önlemek amacıyla belirtilen ormanlara ve orman sahalarına yetkililer ve yetkililerden izin alanların dışındaki kişi ve kişilerin girmesi yasaklanmıştır, denildi. Belirtilen alanlarda izin alınmadan piknik ve kamp yapılması, konaklanması kesinlikle yasaktır. Vatandaşlar sadece belirtilen piknik ve mesire alanlarında dumansız bir şekilde, mangal ve ateş yakmadan gerekli önlemleri alarak bulunabileceklerdir.  Vatandaşlar ormanlık alanların bulunduğu yol kenarlarında piknik ve kamp yapması aynı şekilde kesinlikle yasaktır. Yine bu yollar güzergahında ve tüm karayollarında sigara, şişe, çöp ve cam kırıklarının atılması kesinlikle yasaktır. Yasaklara uymayanlar hakkında cezai işlem yapılacaktır” denildi.

FETHİYE’DE İZİNSİZ GİRİLMEYECEK ORMAN ALANLARI

Göcek, Fethiye ve Seydikemer’de; 1 Haziran-31 Ekim 2022 tarihleri arasında yetkili makamlardan izne tabi olan, izinsiz girilmeyecek  orman alanlar şu şekilde; Dalaman-Göcek Kapıkargın, Şerefler, Kargınkürü, Karaağaç, Gürköy ve Göcek  ormanları, İnlice, Çengel, Karacaören ve Yanıklar ormanları, Kayaköy, Ovacık, Hisarönü ve Ölüdeniz ormanları, Babadağ ve Mendos dağı ormanları, Kirme, Faralya, Kelebekler vadisi, Uzunyurt, Kabak, Karağaç ve Alınca ormanları, Çamköy, Esenköy, Bozyer, Gökbel mahalleleri ormanları, Alaçatı, Eşen, Çaykenarı, Dodurga, Çukurincir, İzzettin, Minare, Boğaziçi mahalleleri ormanları, Çukurincir, Gölbent, Karadere ve Kumluova mahalleleri ormanları, Eşençayı, Çobanlar ve Çaltıözü ormanları, Fethiye-Kayaköy karayolu, Kayaköy, Hisarönü ve Gemiler karayolu, Kayaköy Hisarönü ve Ovacık karayolu, Fethiye Ovacık ve Hisarönü karayolu, Hisarönü ve Ölüdeniz karayolu, Ölüdeniz, Faralya, Uzunyurt, Kabak ve Fethiye Kirme, Karaağaç, Alınca Karayolu, Fethiye, Eşen ve Kaş yolu ormanları.

HER TÜRLÜ BİTKİ ÖRTÜSÜNÜN YAKILMASI YASAKLANDI

Orman alanı civarındaki her türlü tesisler ile sanayi kuruluşları; yerleşim yerleri ve ormanı etkileyebilecek yangınlara karşı gerekli önlemleri alarak söndürme ve koruma ekiplerini kuracak ve orman ile tesis arasında koruma bandı oluşturulacak. Bu konudaki denetim ve kontrol işlemleri Muğla Büyükşehir Belediyesi, Orman Bölge Müdürlüğü, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü, yetkili ve sorumlu kurumlar tarafından yerine getirilecek. Orman içi ve kenarında bulunan turizm tesisleri, çadırlı kamp alanları, piknik alanları, düğün ve eğlence organizasyonlarında havai fişek, dilek balonu, parlayıcı ve patlayıcı maddelerin kullanılması yasaklandı. Mahalleler başta olmak üzere orman içi, orman bitişiği ve ormanla ilişiği olmayan mahalleler de dahil olmak üzere anız, bağ-bahçe, zeytinlik ve tarla temizliğinden meydana gelen dalların ve her türlü bitki örtüsünün yakılması yasaklandı.

About egegazetesi

Check Also

YOL SANAT VE ÜST YAPI İŞLERİ YAPTIRILACAKTIR

Orman İşletme Müdürlüğü-Yatağan Diğer Özel Bütçeli Kuruluşlar Orman Genel Müdürlüğü Tarafından Yatağan Orman İşletme Müdürlüğü, …