Salı , Mayıs 17 2022
Anasayfa / Anasayfa / MEHMET AKİF ERSOY’U ANLATTILAR

MEHMET AKİF ERSOY’U ANLATTILAR

12 Mart İstiklal Marşının Kabulünün yıldönümü ve Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü; tüm yurtta olduğu gibi Fethiye’de de etkinliklerle gerçekleşti.

Fethiye Belediyesi Özer Olgun Kültür ve Sanat Merkezinde düzenlenen programa yoğun katılım oldu. Fethiye Anadolu İmam Hatip Lisesi; okul idaresi ve öğretmenleri ile öğrencileri tarafından gerçekleştirilen etkinliğe; Fethiye Kaymakam vekili Hayrettin Balcıoğlu, Fethiye Cumhuriyet Başsavcısı vekili Cumhuriyet savcısı Murat Çalışkan, Fethiye İlçe Milli Eğitim Müdürü Faruk Kaya ve şube müdürleri, MSKÜ Fethiye Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fatmagül Yur, Fethiye İlçe Halk Eğitim Müdürü İsmail Cazağ, Fethiye İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Mustafa Çiçek, Fethiye Garnizonu askeri yetkililer, Fethiye Muharip Gaziler ve Şehit Aileleri yardımlaşma ve Dayanışma derneği başkanı Namık Ünal, okul yöneticileri, yarışmalarda ödül alan öğrenciler ve velileri katıldı. Program saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başladı. Fethiye Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü Ramazan Sevinç; günün anlam ve önemi hakkında bir konuşma yaptı. Ramazan Sevinç; Milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un bir şiirini okuyarak başladığı konuşmada “Mehmet Akif Ersoy’u anlamadan istiklal marşını anlamamız güçtür. İnanıyoruz ki yetiştirmeye çalıştığımız nesiller, Vatan şairi Mehmet Akif Ersoy’u anlama çabası içerisinde olacaklardır. En önemlisi de Akif’in fikirlerini günümüze taşıyan bir nesli olacaklardır. Bu vesileyle bizde Mehmet Akif Ersoy’un dediği gibi diyoruz “Allah bu millete bir daha istiklal marşı yazdırmasın’’ sözlerine yer verdi. Okul müdürü Ramazan Sevinç’in konuşmasından sonra Fethiye İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından “12 Mart İstiklal Marşımızın Kabulünün 101. Yılına Özel Klip” yarışmasında birinci olan klipler izlendi. Daha sonra dereceye giren öğrencilerin ve okulların müdürlerine ödülleri verildi. Program, Mehmet Akif Ersoy’un hayatını anlatan “Milletin Sesi Mehmet Akif Ersoy “adlı oratoryo gösterinin yapılması ile son buldu. İstiklal Marşımızın şairi Mehmet Akif Ersoy’un hayatı ile Osmanlı imparatorluğunun son dönemlerinin, Çanakkale ve Kurtuluş savaşımızın anlatıldığı orotorya gösterisinde öğrenciler; izleyenlere duygu dolu anlar yaşattılar.

About egegazetesi

Check Also

Engelliler mavi tura çıktı

10-16 Mayıs Engelliler Haftası olması dolayısıyla Fethiye Belediyesi ve Deniz Ticaret Odası işbirliğinde engelli vatandaşları …