Perşembe , Ekim 6 2022
Anasayfa / Anasayfa / Makine Mühendisleri Vatandaşları Uyardı

Makine Mühendisleri Vatandaşları Uyardı

Fethiye Makine Mühendisleri Odası üyeleri, Ölüdeniz Mahallesindeki vatandaşları uyararak, villa ve otellerin kanalizasyon hatlarına atık su bağlantısı yapılmasının zorunluluğu vurgulayarak, “Bu işi Fethiye’deki Makine Mühendisleri arkadaşlara yaptırın. Bazı firmalar bu bölgeye gelerek bağlantıları yapacaklarını vaat ediyorlar. Onlara inanmayın. İki gün sonra bir aksilik olsa, o firma yetkililerini çözüm için bulamazsınız. Ama Fethiye’deki makine mühendisleri olarak biz her daim buradayız” dedi.

Muğla Büyükşehir Belediyesi MUSKİ Müdürlüğü tarafından iki yıl önce başlatılan,  Ölüdeniz Mahallesi Hisarönü-Ovacık Mevkii Kanalizasyon ve kolektör çalışmalarında sona gelindi. Bu bölgelerdeki villa ve otellerin kanalizasyon hatlarına atık su bağlantısı yapılmasının zorunluluğu vurgulayan Fethiye’de görev yapan Makine Mühendisleri daha sonra yaşanabilecek mağduriyetlerde muhatap olarak burada olduklarını belirterek bölge halkından yerel makine mühendislerini tercih etmelerini istedi.

“BU İŞE TALİBİZ”

Makine Mühendisleri Odası Fethiye Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Enver Demirci “Bilindiği gibi Fethiye ilçesi, Ölüdeniz Mahallesi, Hisarönü kanalizasyon bağlantısı projesinin sonuna gelinmiştir. Bu mahallede yeni inşa edilen kanalizasyon hattına, bu bölgedeki villaların ve otellerin atık su bağlantıları yapılması yasal olarak gereklidir. Bu işi yapmak için de mühendislik belgesi almış firmaların yetkili olduğu söyleniyor. Biz burada yaşayan mühendisler olarak bu işe başından beri talibiz. Yapılan görüşmeler sonucu işi istediğimizi belirttik. Nasıl yapılması konusunda da bilgiler edindik. Bu konuyu da kat sahiplerine duyurmak istiyoruz. Binaların atık su bağlantısı için MUSKİ’den izin alınması gerekiyor. Bize bu işle ilgili harita verilmesi gerekiyor. Bu bilgileri örtüştürerek bizler bağlantı projesi yapacağız. Kazılar için bir form doldurulacak. Zarar görebilecek hatlar olup olmadığıyla ilgili kontrol yapılınca teknik eleman keşif yapacak. Keşif uygunsa bağlantı izni verilecek. Sonrasında parsellerde kazı izni yapılabilecek” dedi.

“KONTROLSÜZ YAPILAN İŞLER SÖKÜLEBİLİR”

Bölge halkının olası mağduriyetlerde muhatap olarak kendilerine ulaşabileceklerini belirten Makine Mühendisleri Odası Fethiye Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Enver Demirci, “Biz piyasadan bu işi yapanların olduğunu duyduk. MUSKİ’den izin alınmadan böyle şeylerin yapılması doğru değil. Kontrolsüz yapılan işler sökülebilir. Buradaki temel hedef yeterli mühendislerin çalışmasıdır. Mühendisler vatandaşa ve MUSKİ’ye karşı sorumlu olacaktır. Biz öncelikle yeni yapılacak bu hattın Fethiye’ye hayırlı olmasını diliyoruz. Bağlantı yapıldıktan sonra oluşabilecek hataların muhatabı mühendis arkadaşlar olacaktır. Yani mühendisin sorumluluğu imza atmakla bitmeyecek. Bu işin önümüzdeki günlerde başlayacağını düşünüyoruz. Yöre halkının da mühendislere güvenmesini istiyoruz. Yarın buraya Türkiye’nin her yerinden SMM (Serbest Müşavir Mühendis) gelebilir. Ama bu SMM’leri yarın istediğiniz yer de bulamayabilirsiniz. Bizim istediğimiz burada yaşayan insanların iş yapmasıdır. Biz ise bu işe talibiz. Önümüzdeki günlerde Fethiye’de yaşayan SMM’ler olarak Ovacık’ta danışma bürosu açmak istiyoruz. Buraya müracaat ile işler kolaylıkla yapılabilecek. Kısacası teknik şartnameye uygun iş yapacağız. İsteyen bölge halkı istediği mühendise işi yaptırabilecek” ifadelerinde bulundu.

About egegazetesi

Check Also

Karayiğit “Yeni Uygulama Ziraat Odalarını Devre Dışı Bırakıyor”

1 Ekim tarihi itibari ile Çiftçi Kayıt Belgesi (ÇKS) başvurularının e- Devlet üzerinden yapılmaya başlaması …