Çarşamba , Aralık 7 2022

Karayiğit “Yeni Uygulama Ziraat Odalarını Devre Dışı Bırakıyor”

1 Ekim tarihi itibari ile Çiftçi Kayıt Belgesi (ÇKS) başvurularının e- Devlet üzerinden yapılmaya başlaması konusunda basın açıklaması yapan  Fethiye Ziraat Odası Başkanı Kenan Karayiğit, “Bu sistem Ziraat Odalarını devre dışı bırakıyor” dedi.

Geçtiğimiz günlerde Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, Çiftçi Kayıt Sistemi başvuruları e-Devlet üzerinden 1 Ekim itibariyle alınmaya başlanacağını açıklayarak,  Çiftçi Kayıt Sistemi’nde (ÇKS) dijitalleşmeyi artırıp, bürokrasiyi azaltmak amacıyla veri tabanının oluşturulacağını söylemişti. Bakan Kirişçi’nin bu açıklaması 1 Ekim tarihi itibari ile yürürlüğe girdi ve üreticiler ÇKS belgelerini e-Devlet üzerinden almaya başladı. Bu konuya ilişkin basın açıklaması yapan Fethiye Ziraat Odası Başkanı Kenan Karayiğit ise, bu uygulamanın çiftçiye kolaylık sağlayacağını, fakat Ziraat Odalarını devre dışı bırakacağını belirtti.

Başkan Kenan Karayiğit,  “Tarım ve Orman Bakanlığının yayınladığı yönetmelikle, Çiftçi Kayıt Sistemi Yönetmeliğinin 6’ncı maddesinin birinci fıkrası değişikliğine göre; Çiftçilerimiz, ÇKS başvurusuna ilişkin Bakanlıkça yetki verilen iş ve işlemlerini e-Devlet Kapısı üzerinden de yapabilecekler.” dedi.

“PERSONELLERİ ÜCRETSİZ İZİNE GÖNDERME YOLUNA GİDECEĞİZ”

Çiftçilerin ve odaların mağdur edilmemesi hususunda değişikliklerin düzelmesini isteyen Karayiğit, değişikliğin yapılmaması sonucunda personelleri ücretsiz izine göndermek zorunda kalacaklarını ifade etti. Fethiye Ziraat Odası Başkanı Kenan Karayiğit, yaptığı açıklamada: “Tarım ve Orman Bakanlığının yayınladığı yönetmelikle, Çiftçi Kayıt Sistemi Yönetmeliğinin 6’ncı maddesinin İkinci fıkrası değişikliğine göre; Üretim yılına ilişkin çiftçi başvuruları bir önceki yılın 1 Eylül tarihinde başlayacak ve üretim yılının 31 Aralık tarihinde sona erecek.(2023 yılı için 1 Ekim 2022-31 Aralık 2022 tarihleri arasında, 3 aylık süre içerisinde ) Çiftçilerin bu tarihten sonra sahip oldukları veya kiraladıkları tarım arazileri hariç olmak üzere ÇKS’ye yeni bir çiftçi ve arazi kaydı yapılamayacak. Ancak çiftçiler, ÇKS’ye kayıtlı tarım arazileri üzerindeki üretim bilgilerinin güncellenmesini, üretim yılının Şubat ayı içerisinde yapabilecekler. Güncellemede ayrıca muhtar ve azalara evrak imza ve mühür zorunluluğu kaldırılmıştır fakat çiftçi kayıtlarında değişiklik yapılması halinde(örneğin arazi kiralamaları ve taahhütname yenilenmesi, Tarım Bakanlığımızın uygulamaya koyduğu diğer değişikliklerde) Ziraat odalarında kayıtlarını güncelleyip arazi varlığını aktif hale getirmeleri gerekmektedir. Ziraat odası kaydı aktif olmayan çiftçiler Tarımsal desteklemeden yararlanamaz. 6964 sayılı Ziraat Odaları birliği kuruluş ve kanununun ve anayasadan alınan yetkiye dayanılarak çiftçilerin çiftçilikle uğraştığını belgeleyen kurum Ziraat Odalarıdır. Tarımsal kredilerden faydalanmak için Çiftçi Belgesi ibraz etme zorunluluğu devam etmektedir. Yeni destek modeline göre tüm destekler ürün bazlı olduğundan e-Devletten müracaat edecek çiftçiler bu hususa dikkat etmelidir. ÇKS’ de 2005’de de benzer değişik yapılmış daha sonra Anayasa Mahkemesi iptal etmiştir. Bu değişiklik çiftçi için kolaylık sağlarken, Ziraat Odalarını devre dışı bırakıyor. Türkiye’de 81 ilde yaklaşık 750 tane Oda bulunmaktadır. Bu Odalarda çalışan personel sayısı düşünülürse Odalar ciddi mağdur olacaklardır. Biz odamız adına personel maaşlarını halihazırda ödemekte zorlanırken bu değişiklikle beklide ücretsiz izine gönderme yoluna gideceğiz. Bu değişikliğin en kısa zamanda hem çiftçimizi hem de Odaları mağdur etmeyecek şekilde düzenlenmesini umut ediyoruz’’ ifadelerini kullandı.

About egegazetesi

Check Also

Luckycrush Evaluation August 2022 Lawrenceburg, In

You can’t block a person on LuckyCrush, however you possibly can hit ‘End Chat’ or …