Perşembe , Ekim 6 2022
Anasayfa / Anasayfa / Karaot Projesi Hayata Geçirilmeli

Karaot Projesi Hayata Geçirilmeli

Kovid-19 salgını sürecinde deniz turizmine yoğun talep olması dolayısıyla, Fethiye’de tekne ve yat sayısında büyük bir artış olduğu belirtildi.

Tekne sayısındaki artış nedeniyle yat çekek alanı sorunu bir kez daha ortaya çıktı. Yat çekek alanı sorunu nedeniyle Karaot projesi tekrar gündeme gelmeye başladı. Fethiye Göcek Çalış Ölüdeniz Deniz Motorlu Taşıyıcıları Kooperatifler Birliği Başkanı Güven Altuğ açıklamasında, Fethiye’de son yıllarda artan tekne sayısı nedeniyle Karagözler Mahallesi’nde bulunan yat çekek yerinin yetersiz kaldığını ve tekne bakım alanı sorununun giderek büyüdüğünü dile getirdi.

Fethiye Göcek Çalış Ölüdeniz Deniz Motorlu Taşıyıcıları Kooperatifler Birliği Başkanı Güven Altuğ, “Fethiye’de 300’e yakın günü birlik tur yapan teknemiz var. Ölüdeniz, Göcek ve Çalış bölgelerini de ele alırsak 700 civarında tekne bölgemizde günü birlik tur düzenlemektedir. Mevcut yat çekek yeri yetersiz. Yıllardır tekneler için çekek ve bakım ile imalat yeri aranıyor. Teknelerin bakımı için sıra bir türlü gelmek bilmiyor. Çiftlik Mahallesi’ndeki yat çekek projesine karşı değiliz. Fakat orası da yetersiz kalacak ve büyük teknelerin orada karaya çıkması ise mümkün değil. Karaot’taki tersane projesinin mutlaka hayata geçirilmesi gerekiyor” dedi.

Fethiye Göcek Çalış Ölüdeniz Deniz Motorlu Taşıyıcıları Kooperatifler Birliği Başkanı Güven Altuğ, ilçedeki yat çekek yerinin yetersiz kaldığını söyledi. Altuğ, “Teknelerimizi sezona iyi hazırlayamadık. Bunun en büyük etkeni de yat çekek yerindeki alanın kısıtlı olmasıdır. Bizlere yaşanan sıkıntılar nelerdir diye soracak olursanız, kontrolsüz bir büyüme var. Pandemiden dolayı işletmeler para kazanamıyor, teknelerimizi sezona iyi bir şekilde hazırlayamıyoruz. Bakım ve onarımlarını istediğimiz zaman yaptıramıyoruz. Aşırı talepten dolayı yat çekek yeri yetersiz kalıyor. Tekneler de git gide büyüdüğü için karaya çıkamıyoruz. Fethiye Belediyesi tarafından Çiftlik Mahallesi’nde yaptığı bir çekek alanı projesi var. Halk yararına olacağına inanıyoruz. Projeye karşı değiliz. Ama bu alanın zaten şu anda ki durumda; 15 metreden büyük tekneleri çekme olasılığı yok gibi gözüküyor. Fethiye’deki teknelerin yarısı 24 metre ve üzeri olmaktadır. Çiftlik bölgesinde yapılmak istenen yat çekek yeri tamamlandıktan sonra bile sıkıntı devam edecektir” dedi.

Karaot bölgesindeki yat çekek yeri projesine dikkat çeken Altuğ, “Karaot projesinin aktif hale gelmesi gerekiyor. Bu projenin kimin tarafından ne için yapılacağı bizi hiç ilgilendirmez. Ama bu projenin olması gerektiğine inanıyoruz. Karaot yat çekek yeri, Fethiye’nin projesidir. Başka türlü kurtarmaz. Karagözler Mahallesi’ndeki yat çekek yeri 30 sene önce kuruldu. O dönem ilçemizin ortalama nüfusu 40-45 bindi. Ama şuan Fethiye’nin nüfusu 165-180 bin civarı. Çekek alanı yetersiz ve şehir içinde kaldı. Teknelerde de kontrolsüz bir büyüme söz konusu… Çiftlik bölgesindeki proje de güzel gözüküyor ama 10 sene sonra Fethiye nüfusu 400 bine ulaşacağını düşünüyoruz. Yakın bir zamanda şehrin göbeğinde kalacak. Şu anda sorunu halının altına süpürüyoruz. Çiftlik’teki proje küçük tekneler için. Karaot’un elzem olduğunu bir kez daha dile getiriyoruz. Şu anda hiçbir tekne karaya çıkamadı. Çünkü alan yetersiz. Çiftlik de yetmeyecek. O yüzden sizden isteğimiz toplumsal bir algı oluşturup, devlet büyüklerine ulaşabilmektir” dedi.

About egegazetesi

Check Also

Karayiğit “Yeni Uygulama Ziraat Odalarını Devre Dışı Bırakıyor”

1 Ekim tarihi itibari ile Çiftçi Kayıt Belgesi (ÇKS) başvurularının e- Devlet üzerinden yapılmaya başlaması …