Salı , Mayıs 17 2022
Anasayfa / Anasayfa / Kadınlar Günü Çelenk Törenine Yoğun Katılım Oldu

Kadınlar Günü Çelenk Törenine Yoğun Katılım Oldu

8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle Fethiye’de de çok sayıda kadın çelenk sunma töreninde bir  araya geldi. Fethiye Beşkaza Meydanı Atatürk Anıtı önünde düzenlenen törene katılım yoğun oldu.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle Fethiye’de de kadınlar Atatürk Anıtına çelenk sunma töreninde bir araya geldiler. Türk Kadınlar Birliği Fethiye Şubesi öncülüğünde düzenlenen törene Fethiye Belediye Başkan Vekili Melek Gözde Gürsoy Hoşafçı, Fethiye Belediye Başkan Yardımcısı Oğuz Bolelli, Türk Kadınlar Birliği Fethiye Şube Başkanı Candan Özdemir, ÇYDD Fethiye Şube Başkanı Canan İzmirli, ADD Fethiye Şube Başkanı Nursel Türetken, Fethiye Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Selda Salkaya , Fethiye Belediye Meclis Üyesi Mürüvet Başıhoş Karacan , CHP Fethiye Kadın Kolları Başkanı Gülümser Oymak,  İYİ Parti Fethiye kadın kolları başkanı Hülya Yörenti, Fethiye Yerel Tohumlar Dernek Başkanı Ebru Yeter,  CHP Fethiye İlçe Başkanı Mehmet Demir, İYİ Parti Fethiye İlçe Başkanı Ali Fatih Çoban ile birlikte çok sayıda vatandaş katıldı.

Türk Kadınlar Birliği Fethiye Şube Başkanı Candan Özdemir, CHP Fethiye kadın kolları başkanı Gülümser Oymak ve İYİ Parti Fethiye kadın kolları başkanı Hülya Yörenti, Atatürk Anıtına Çelenk sundular. Daha sonra Fethiye Belediye Bandosu eşliğinde bir dakikalık saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı’mız söylendi.

KAHRAMAN KADINLARIMIZI RAHMETLE ANDI

Türk Kadınlar Birliği Fethiye Şube Başkanı Candan Özdemir günün anlam ve önemini anlatan konuşmasında “8 Mart batılı ülkelerde kadınların hak, adalet, emek ve özgürlük mücadelesinin köşe taşlarından birisidir. Dünyanın her yerinde anılan bu günde canlarını yanarak feda eden 120 kadınımızı ve tarihten bugüne kadar adı geçen kahraman kadınlarımızı rahmetle anıyoruz. Kadınlar şüphesiz ki toplumun görülmez mimarlarıdır. Zira toplumun yarısını kadınlar oluşturur. Diğer yarısını da kadınların yetiştirdikleri. İnsanlık değerlerini yaşatabilmek ancak toplumsal adaleti sağlamak ile mümkün olacaktır. işte bu yüzden tüm insanlar olarak ortak bir geleceği paylaşacağımız dünyamızda kadınlara ve kız çocuklarına sosyal adaleti sağlayacağımız ortak zeminler bulmak için toplumun her kesimini farkındalığa davet ediyoruz” ifadelerini kullandı.

280 KADIN ÖLDÜRÜLDÜ

Fethiye Belediye Başkan Vekili Melek Gözde Gürsoy Hoşafçı törende yaptığı konuşmada “Tarih eril düzenin yarattığı yanlış politik kararlar neticesinde savaşlarla dolu. Bugün tarih 8 Mart 2022 Dünya Kadınlar Günü’ne savaş ile giriyoruz. Her savaşın silah sanayicileri ve destekleyicileri dışında kazananı yoktur. Ancak başta kadınlar ve çocuklar olmak üzere kaybedeni çoktur. Dünyadaki toplam mülteci sayısının %80’ini kadınlar oluşturuyor. Soyut barış temennilerinden öte biz kadınlar kalıcı barış istiyoruz ve bu barışı hemen şimdi istiyoruz” dedi

Hoşafçı “Eril zihniyetin tahakkümü dünyada sadece savaşlara sebep olmuyor. Aynı zihniyet sosyal, siyasal, ekonomik alanda sokakta, tarlada, iş yaşamında evde kadın üzerine tahakküm kuruyor. Türkiye’de 2020 yılında 300 kadın cinayeti işlendi. 2021 yılında 280 kadın öldürüldü, 217 kadın şüpheli olarak ölü bulundu. Peki ne yapıldı? Tecavüz, taciz ve şiddetin tüm türleri ile mücadeleyi kapsayan İstanbul Sözleşmesi’nden imza çekilme kararı alındı. Şimdi de Türk Medeni Kanunu’nda zaten olmayan İstanbul Sözleşmesi ile düzenlenen ‘kravat indirimi’ kaldırılıyor denilerek reform vurgusu yapılıyor. Ve son günlerde nafaka hakkımız tartışılıyor. Nafakada yapılacak medeni kanun değişikliği anayasanın laiklik ilkesine aykırıdır ve dahası ekonomik krizin ortasında binlerce kadını yoksul bırakmaktır. Görülmeyeni ücretlendirilmeyen ev emeği dahil dünyada toplam işlerin yüzde 66’sını kadınlar yapmaktadır. Buna karşın dünyadaki toplam mal varlığının %5’i kadının, kalan  %95’i erkeğin üzerinedir. Ve dolayısı ile ekonomik güç kimin elindeyse siyasal güç de onun elinde olmaktadır. Çocuklarımıza bırakacağımız somut ve somut olmayan miraslarımız var. Ranta kurban etmeyeceğiz, binlerce yıldır bize hayat veren zeytinimiz var vermeyeceğiz, anayasal eşitlik ve laiklik ilkesinden nafaka hakkımızdan vazgeçmeyeceğiz, kadın cinayetleri politiktir demeye devam edeceğiz. Türkiye’nin ve dünyanın geleceğine dair biz kadınlar olmadan bizim adımıza karar alınamaz. Savaşsız, şiddetsiz özgür, eşit bir dünyayı için biz kadınlar amasız, bahanesiz mücadeleyi güçlendireceğiz. Yaşasın kadın dayanışması” ifadelerini kullandı.

EMEKÇİ OLMAYAN KADIN YOKTUR

CHP Fethiye Kadın Kolları Başkanı Gülümser Oymak ise  “Bugün Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları olarak; 81 ilde, 973 ilçede eş zamanlı basın açıklaması yapıyor ve dünyanın bütün kadınlarıyla dayanışma içinde 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününü kutluyoruz. Yeryüzünde emekçi olmayan kadın yoktur. Kadınların üretim hayatı içinde yer almaları insanlık tarihi kadar eskidir. 19. yüzyılda sanayi devrimi ile birlikte, yeni ve ucuz işgücüne ihtiyaç duyulmuş ve böylece kadınlar ilk kez ücret karşılığı çalışmaya başlamıştır. O günlerden bu yana kadınlar, kadının insan hakları için, eşit işe eşit ücret almak için, çalışma koşullarının iyileştirilmesi için, insan onuruna yakışır şekilde yaşayabilmek için grevlerle, direnişlerle haksızlığa ve ayrımcılığa karşı mücadele veriyorlar. Bundan 165 yıl önce, 8 Mart 1857 tarihinde, Amerika Birleşik Devletleri’nde, 40 bin dokuma işçisi kadının başlattığı grev, dünya tarihini değiştirdi. İşveren tarafından fabrikaya kilitlenen direnişçi kadınlardan 129’u, çıkan yangında yaşamını kaybetti. Bu olay dünyanın her yerindeki kadınların haksızlıklara karşı direnişini örgütledi, yaşamlarıyla bedel ödeyenlerin hak mücadelesi hiç unutulmadı.1910 yılında Kopenhag’da düzenlenen İkinci Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansı’nda, Clara Zetkin’in önerisiyle, her yıl bir günün, kadınların uluslararası mücadele günü olarak kutlanması kararı alındı. Böylece 8 Mart, Uluslararası Emekçi Kadınlar Günü olarak benimsendi” dedi.

“497 KIZ KARDEŞİMİZ KATLEDİLDİ”

Oymak “Bugün, canlarıyla bedel ödeyen kız kardeşlerimizi anma günüdür. Bugün, uğradıkları haksızlıkları kabul etmeyerek kaderlerini değiştirme iradesi gösteren bütün kadınlara saygı günüdür. Bugün, eşitsizliklere karşı dayanışmayı yükseltme ve mücadele günüdür. Kadınların can simidi olan İstanbul Sözleşmesi’ni fesih eden Erdoğan, geçen hafta Türkiye’de kadın cinayeti oranının Avrupa ülkelerinden geride olduğunu söyledi. Şu gerçeği hatırlatmak isteriz ki; 2021 yılında 217’si şüpheli olmak üzere 497 kız kardeşimiz katledildi. 497 bir sayı değildir; 497 evlattır, kardeştir, annedir, hayattan koparılan canlardır. Biz tek bir kız kardeşimizin şiddet görmesine, hayattan koparılmasına tahammül edemezken, 497 kadının ölümü ile teselli olunmasına isyan ediyoruz. Şiddet uygulayıp mahkemelerde bahanelerin arkasına sığınan erkekler, iyi hal veya tahrik indirimleri ile ödüllendiriliyor. Kız kardeşlerimizin balkonlardan aşağı atılmasına intihar kılıfı verilmeye çalışılıyor. Katiller, cezasızlıkla ödüllendiriliyor.  Erdoğan, ısrarlı takibin suç olacağını açıkladı; “cezası da 6 ay ile 2 yıl arasında olacak” dedi. Oysaki Türk Ceza Kanunu’nun 96. maddesi ısrarlı takibi de kapsayan sistematik şiddet türleri için 2 ile 5 yıl arasında ceza öngörüyor. O halde ceza artışı yok, indirimi var. Gün artık kanunları değil, iktidarı değiştirme günüdür. Mevcut yasalar etkin şekilde uygulansa, adalet yerini bulacaktır. Bir kez daha sesleniyoruz: Yasalara dokunma, uygula” diye konuştu.

“HER 100 KADINDAN SADECE 17’Sİ KAYITLI İSTİHDAM DA YER ALIYOR”

CHP Fethiye Kadın Kolları Başkanı Gülümser Oymak “ Bir diğer hayati sorunumuz da işsizlik. Peki, ülkemiz kadın istihdamında nerede? Türkiye’de her üç kadından sadece biri çalışma hayatının içinde yer alıyor. Ülkemizin en işsiz kesimi genç kadınlar, en yoksul kesimi ise yaşlı kadınlar. Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Araştırma Merkezi’nin verilerine göre, her 100 kadından sadece 17’si kayıtlı ve tam zamanlı istihdamda yer alıyor. Yani kadınlar çalışma hayatına katılabilse bile daha güvencesiz çalışıyor. Kadınlar aynı işi yapan erkeğe kıyasla daha düşük ücret alıyor. TÜİK’e göre bile kadınlarla erkekler arasındaki ücret farkı yüzde 15,6. DİSK-AR’ın raporuna göre bu fark yüzde 20.7. Kadınların sendikalaşma oranı ise sadece yüzde 10. Mevcut tablo karanlık olsa da bizler asla karamsar değiliz. Toplumsal cinsiyet eşitsizliği bir demokrasi sorunudur. Bizler, ilk seçimlerden sonra dostlarımızla birlikte cumhuriyetimizi demokrasi ile taçlandırmakta kararlıyız. Ülke sorunlarının tek bir kişinin kararıyla çözülemeyeceğini yaşayarak, bedelini çok ağır ödeyerek gördük. Bu nedenle Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem ile temel hak ve özgürlüklerin güvence altına alındığı, düşüncelerin özgürce ifade edildiği, din ve vicdan özgürlüğünün, basın özgürlüğünün, kadın haklarının, çocuk haklarının, çevre haklarının tam anlamıyla korunduğu özgürlükçü bir sistem inşa edeceğiz. Kadınların, çocukların, gençlerin ve tüm vatandaşların geleceğe umutla baktığı, toplumsal barış ve huzurun tesis edildiği mutlu bir ülkede yaşamak,  hepimizin hakkıdır. Bu amaçla bütüncül politikalar üreterek, çoğulcu ve katılımcı demokrasiyi inşa edeceğiz” ifadelerini kullandı.

“KADINA YÖNELİK ŞİDDETİ DURDURMAKTA KARARLIYIZ”

Oymak “Kadına yönelik şiddeti durdurmakta kararlıyız. İktidara geldiğimizde ilk bir hafta içerisinde İstanbul Sözleşmesi’ni uygulamaya koyacağız. Uluslararası sözleşmeleri ve ulusal mevzuat hükümlerini etkili şekilde uygulayacağız. Kravat taktı, efendi durdu diyerek yapılan indirimleri kaldıracağız. Faillere caydırıcı cezalar verilmesini, cezaların seçenek yaptırımlara çevrilmemesini, infazının derhal uygulanmasını sağlayacağız. İttifak olarak şu konuda da mutabıkız; eğitimde güçlü reformlar gerçekleştireceğiz. İlkokul birinci sınıftan itibaren eğitim müfredatına insan hakları ve kadın-erkek eşitliği dersleri koyacağız. Kız çocuklarının eğitim hakkını güvence altına alacak ve bu hakka erişimin önündeki tüm engelleri tek tek kaldırılacağız. Altı liderin imzaladığı “Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem” mutabakatında, kadın istihdamıyla ilgili de önemli politikalar var. Eşit ve adaletli bir çalışma hayatı için kadınların güvenceli çalışması, eşit işe eşit ücret alması, iş-özel yaşam dengesinin kurulmasına yönelik, uluslararası standartlar doğrultusunda, gerekli düzenlemeleri yapacağız. Kısacası; bu ülkede kadınların eşit, adil, tok, güvende ve özgürce yaşadığı bir düzeni hep beraber kuracağız. Kadınlar ve erkekler dayanışma içinde mücadele ettikçe, hayat eşitliğe doğru akacak. Kutlu olsun 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günümüz. Dayanışma olsun, yaşam dolsun, dünyaya barış getirsin” şeklinde konuştu.

KADIN CİNAYETLERİNE DİKKAT ÇEKTİ

, Fethiye Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Selda Salkaya da konuşmasında kadın cinayetlerine dikkat çekerek İstanbul Sözleşmesi’nin mutlaka uygulanmasının gerekliliğini anlattı.

Programı Fethiye Edebiyat grubu üyelerinden Perihan Pars sunarken, törende siyah giyinen ÇYDD üyesi gençlerin öldürülen kadınların isimlerinin yer aldığı afişler taşımaları dikkat çekti. Törenin ardından kadınlar Atatürk Anıtına kırmızı karanfiller bıraktılar.

About egegazetesi

Check Also

Engelliler mavi tura çıktı

10-16 Mayıs Engelliler Haftası olması dolayısıyla Fethiye Belediyesi ve Deniz Ticaret Odası işbirliğinde engelli vatandaşları …