Pazartesi , Eylül 26 2022
Anasayfa / Anasayfa / “Kaçak Yapılaşma Turizme Zarar Verir”

“Kaçak Yapılaşma Turizme Zarar Verir”

Fethiye Emlakçılar Derneği Başkanı Serdar Oğuz, Fethiye’nin bir çok mahallesinde kaçak yapılaşma ve çarpık yapılaşmanın hızla arttığını belirterek, “Bu durum Fethiye ve bölgemiz turizmine ciddi zarar verecektir. Halkımızı bu konuya karşı duyarlı olmaya davet ediyorum” dedi.

Son yıllarda Fethiye’nin büyükşehirlerden fazla göç alması ve kiralık ve satışa çıkacak konutların zor bulunması nedeniyle gazetemiz muhabiri Hakan Aykırı, Fethiye Emlakçılar Derneği Başkanı Serdar Oğuz ile sektöre ait sorun ve talepler hakkında söyleşi gerçekleştirdi.

Söyleşinin başlangıcında Oğuz, 2021 yılını değerlendirirken, “2021 yılı hem yerli, hem de yabancı alıcılar açısından iyi bir sezon oldu. Netice itibari ile yerli müşterilere bölgemizden daha çok emlak satımı gerçekleşti. Ancak yabancı talebi de devam etti ve güzeldi” dedi.

“Kaçak Yapılaşma Büyük Tehlike Arz Ediyor”

Fethiye’nin bir çok noktasında kaçak yapılaşmanın hızla türediğini belirten Oğuz, “Kaçak binaların yapılmasına Fethiye Emlakçılar Derneği olarak ve sektör olarak karşı olduğumuzu her yerde, her platformda belirttik. Kaçak yapılaşmanın ve çarpık yapılaşmanın turizme çok büyük zararı olacaktır. Kaçak, yapılaşma, ilave binalar, sundurmalar ve konteynırlar görüntü kirliliğinin yanında sağlıksız bir çevre ve sağlıksız bir yapılaşma meydana getiriyor. Biz bu tür yapılaşmalara karşıyız. İlgili kurum ve kuruluşların daha radikal, daha ciddi  ve caydırıcı önlemler almalıdırlar” diye konuştu.

“İmar Sorunu İle Karşı Karşıyayız”

“Özellikle son yıllarda Fethiye’de kiralık ve satışı yapılacak konut bulmanın oldukça zorlandığını belirten Serdar Oğuz, “Fethiye ve Muğla’nın diğer ilçeleri ciddi bir imar baskısı altında. Bu durum kaçak yapılaşmayı da teşvik eden bir durum halinde. İmarlı ve ruhsatlı inşaat yapılacak alanların azalması nedeniyle, yeni imar alanları artı mevcut yapılaşma olan yerlerde de imar revizyonu yapılması gerektiğini biz her daim değişik platformlarda belirtiyoruz. Fethiye’nin mahallelerinde 1/25 000’likMuğla çevre düzeni plan çerçevesinde yapılan imar alanları belli. Buraların uygulamalarının bir an önce yapılması ve bu imar baskısının azaltılması gerekiyor. Bu planlar yapılmadığı taktirde de vatandaşın konut talebi karşılanmadığı sürece kaçak yapılaşma sayısı da artıyor. Dolayısıyla bu durum birbirine balı şekilde.  Yani bir an önce planların yapılıp ruhsatlı alanların açılması Fethiye’nin ve Fethiye halkının menfaatine olacaktır. Fethiye’nin bir turizm alanı olması nedeniyle de bu konu ciddi anlamda önem arz ediyor” şeklinde konuştu.

“Rusya ve Ukrayna Savaşı İnşallah Sona Erer”

Söyleşinin son bölümünde gündemde yer alan Rusya ve Ukrayna  arasındaki savaş hakkında açıklamada bulunan Serdar Oğuz, “Rusya ve Ukrayna arasındaki çatışmalar özellikle bölgemiz turizmini çok etkileyecektir. Bir çok platformda konuşuluyor ve bizde şahitlik ediyoruz. Bu savaş Türk turizmi adına bir  tehlike oluşturuyor. Elbette tarım ve ticaret sektörünü de çok etkileyecek. Türkiye’nin savaşa girmemesi halinde bile Türk Milletinin yaşam standartlarını düşürecek bir hadise olarak bakıyoruz biz bu savaşa. Bana göre Rusya ve Ukrayna arasındaki gerginlik, sadece ki mülke arasında kalmayacak ve tüm Dünya ülkelerini etki edecek. Ama en çok Türkiye’nin çıkarlarını kötü yönde etkileyecek. Konut sektörü de Rus alıcılar açısından elbette  negatif yönde etkileyecektir. İnşallah bu gerginlik bir an önce sona erer” diye konuştu.

About egegazetesi

Check Also

Karaca, “Onlar unutsa da biz onları unutmayacağız”

Fethiye Belediyesi ve Fethiye Alzheimer Derneği işbirliğinde birçok hayırseverin yardımlarıyla Alzheimer Gündüz Yaşam Merkezi hizmete …