Pazartesi , Mart 27 2023

Hemşireler ATA’nın Huzuruna Çıktı

Dünya Hemşireler Günü kapsamında Fethiye Sağlık Bilimleri Fakültesi öncülüğünde Fethiye’deki hemşire ve hemşire adayları Beşkaza Meydanındaki  Atatürk Anıtına çelenk sundu.Törenin ardından Fethiye Belediyesi Özer Olgun Kültür Merkezi Salonunda panel ve konferans gerçekleştirildi. Törende konuşan Fethiye Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölüm Başkanı Doç. Dr. Gonca Karayağız  Muslu, “Hemşireler, doğumdan ölüme, bulaşıcı olmayan hastalıklardan enfeksiyon hastalıklarına, akıl sağlığından kronik durumlara, hastanelerde, topluluklarda ve evlerde hemşireler herkes için erişilebilir, uygun maliyetli, birey merkezli, bütüncül bakım sağlamaktadır” dedi.

Tüm yurtta olduğu gibi Dünya Hemşireler günü Fethiye’de de  tören ve çeşitli etkinlikler  ile kutlandı. Beşkaza Meydanı Atatürk Anıtı önündeki törene; Fethiye Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölüm Başkanı Doç. Dr. Gonca Karayağız Muslu, MSKÜ Fethiye Sağlık Fakültesi Dekanı Fatma Yur, Fethiye Özel Lokman Hekim Esnaf Hastanesi, Fethiye Özel Leton Hastanesi,  hemşireler ve lisans öğrencileri katıldı.Atatürk Anıtına çelenklerin sunulmasının ardından, saygı duruşunda bulunulup, İstiklal Marşımız söylendi.

Törende açılış konuşmasını gerçekleştiren  Fethiye Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölüm Başkanı Doç. Dr. Gonca Karayağız Muslu, hemşirelik mesleğinin tarihçesini anlatarak; “ Hemşirelik mesleğinin öncüsü FlorenceNightingale’in doğum günü olan 12 Mayıs tüm dünyada hemşireler günü olarak kutlanmakta, hemşirelik mesleğinin önemi vurgulanarak, mesleki sorunlar ele alınmaktadır. Uluslararası Hemşireler Birliği (ICN) hemşireliğin önemini vurgulamak için her yıl bir tema belirlemektedir ve 2022 yılı için tema “Hemşireler: öncü bir ses– küresel sağlığı güvence altına almak için hemşireliğe yatırım yapın ve haklara saygı gösterin” olarak belirlenmiştir. COVID-19, dünyadaki sağlık sistemlerinin önemini bir kez daha ortaya çıkarmıştır. 2022 Uluslararası Hemşireler Günü teması, bugünün ve yarının sağlık sistemlerini, birey ve toplulukların ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde dönüştürmek için hemşireliğe yatırım yapma, yüksek nitelikli bir hemşirelik işgücü oluşturma ve hemşire haklarını koruma ihtiyacını ifade etmektedir. 2022 yılı teması, hemşirelik hizmetini teşvik etmeye ve hemşirelerin güvenli bir çalışma ortamı, uygun ücret ve kararlara tam katılım hakları için mücadele etmeye devam edeceklerine vurgu yapmaktadır. Sağlık hizmetlerinin sunumunda hemşireler hayati öneme sahiptir. İnsan hayatına dokunan profesyoneller olarak hemşireler, yaşamın her döneminde sağlığın korunması, geliştirilmesi ve rehabilitasyona yönelik sağlık hizmeti sunmaya kendilerini adamışlardır. Doğumdan ölüme, bulaşıcı olmayan hastalıklardan enfeksiyon hastalıklarına, akıl sağlığından kronik durumlara, hastanelerde, topluluklarda ve evlerde hemşireler herkes için erişilebilir, uygun maliyetli, birey merkezli, bütüncül bakım sağlamaktadır. Covid-19 salgını süreci ile mücadele ettiğimiz günlerde profesyonel hemşirelere olan ihtiyacımız bir kez daha yadsınamaz şekilde ortaya çıkmıştır. Ülkemizi ve tüm dünya ülkelerini etkisi altına alan Covid-19 salgınında dünya, hemşirelik mesleğinin ne kadar vazgeçilmez olduğuna tanıklık etmiştir. Hemşireler, sağlıkları güvence altına alınarak, özlük hakları korunarak, yaptıkları işlere saygı duyularak, ve onlara sağlık politikalarının planlaması ve sunumunda etkileri olacak şekilde söz hakkı verilerek öncü ses olabilirler. 2022 yılında artık hemşireliğe yatırım yapılması ve haklarımızın korunması için daha yüksek sesle ve daha net konuşmalıyız. Çünkü sağlık çalışanı olmadan, sağlık olmaz ve  sağlık bir insan hakkıdır.  Konuşmama son verirken salgın ile mücadelenin ön saflarında yer alıp, gecesini gündüzüne katarak ülkemizin bu salgını en az hasarla atlatması için yoğun gayret gösteren meslektaşlarımın nezdinde tüm sağlık çalışanlarımıza şükranlarımı sunuyor, öğretim elemanlarımız adına tüm meslektaşlarımın hemşireler gününü kutluyor, katılım ve katkılarınız için teşekkür ediyorum “ diye konuştu.

“SAĞLIĞA HİZMET EKİP İŞİDİR”

MSKÜ Fethiye Sağlık Fakültesi Dekanı Fatma Yur ise, “ Bu kutsal meslek geçmişten günümüze, tıp biliminde ilerlemesiyle önemli ilerlemeler kaydetmiş. Sağlık birimleri vazgeçilmez unsuru haline gelmiştir. Çok önemli görevler üstlenmektedir. Halkımıza hizmet vermeye devam ediyoruz. Sağlığa hizmet vermek bir ekip işidir. Sağlık hizmetlerinin sunumunda hemşireler hayati öneme sahiptir. İnsan hayatına dokunan profesyoneller olarak hemşireler, yaşamın her döneminde sağlığın korunması, geliştirilmesi ve rehabilitasyona yönelik sağlık hizmeti sunmaya kendilerini adamışlardır. Tüm hemşirelerimizin, adaylarımızın gününü kutlar , başarılar dilerim” şeklinde konuştu.

About egegazetesi

Check Also

SEYDİKEMER’DE “ALİ RIZA BAŞARIR RESİM SERGİSİ” GÖZ KAMAŞTIRDI

Seydikemer Kaymakamlığı, Seydikemer Orman İşletme Müdürlüğü ve Seydikemer Belediyesi, 21-26 Mart Orman Haftası ve 21 …