Cuma , Mayıs 20 2022
Anasayfa / Anasayfa / Gezi Kararlarına Fethiye’de de Tepki Eylemi

Gezi Kararlarına Fethiye’de de Tepki Eylemi

Fethiye’de Fethiye Emek Platformu üyeleri Gezi Davası kararına tepki göstererek, Osman Kavala ve diğer sanıklara verilen hapis cezalarına tepki gösterdiler.

Fethiye’de Fethiye Emek Platformu üyeleri Gezi Davası kararına tepki göstererek, Osman Kavala ve diğer sanıklara verilen hapis cezalarına tepki gösterdiler.   Gezi davasında mahkeme, davada tutuklu yargılanan Osman Kavala’ya ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verirken, Mücella Yapıcı, Çiğdem Mater, Hakan Altınay, Mine Özerden, Can Atalay, Tayfun Kahraman, Yiğit Ali Ekmekçi’ye ise 18’er yıl hapis cezası verilmişti. Mahkemenin kararını açıklamasının ardından tüm Türkiye’de olduğu gibi Fethiye’de de bu karar tepkiye yol açtı. Yaklaşık 100 kişiden oluşan Fethiye Emek Platformu üyeleri, Fethiye Belediyesi Özer Olgun Kültür Merkezi Salonu önünde toplanarak kararlara tepki gösterdiler.

Polis ekiplerinin önlem aldığı tepki eylemi sırasında, sık sık sloganlar atan eylemciler, bir de basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasını Eğitim Sen Fethiye Temsilcisi Ali Türk gerçekleştirdi. Türk “Ülke tarihinin en onurlu, en haklı halk hareketlerindendir gezi; onurumuzdur bu onuru paylaştığımız arkadaşlarımızın yanındayız. AKP iktidarı, iktidarını mutlaklaştırmak, ülkeyi daha büyük bir karanlığa sürüklemek, yağma ve talanı sürdürmek için yargı eliyle, ceza davalarıyla ülke tarihinin en haklı, en onurlu direnişlerinden biri olan, hemen tüm illerde milyonlarca yurttaşın katıldığı Gezi direnişini karalamak ve mahkum etmek istedi. İki kez beraat kararı verilmiş olmasına rağmen kararların bozulması ve yeniden açılan davanın bugün karara bağlanmasıyla Osman Kavala’ya ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilirken, Mücella Yapıcı, Can Atalay, Çiğdem Mater, Hakan Altınay, Mine Özerden, Tayfun Kahraman ve Yiğit Ali Ekmekçi’ye 18’er yıl hapis cezası ve tutuklama kararı çıktı. Bu haklı ve onurlu direnişi paylaştığımız arkadaşlarımız için verilen kararlar hukuksuz ve dayanaksızdır. Bu hukuksuzluğu kabul etmiyoruz; arkadaşlarımız da Gezi kadar aktır, yanlarında olmaya devam edeceğiz” dedi.

“KARANLIK GİDER GEZİ KALIR”

Türk “Doğanın, doğal kaynakların yağma ve talanına, ülkeyi betona boğan, kamu kaynaklarını beşli çeteye peşkeş çeken politikalara karşı ekoloji mücadelesiydi Gezi; Kamusal alanların, parkların yok edilmesine karşı kent hakkı mücadelesiydi Gezi; Güvencesizliğe, geleceksizliğe, işsizliğe itilen, sefalet ücretlerine, açlığa mahkum edilen, sömürülen, yarınları, umutları çalınan emekçilerin haklı öfkesiydi Gezi; Çalışırken ölmenin kader, fıtrat olmadığını haykırmanın, iş cinayetlerine karşı insanca çalışma koşullarını savunmanın mevzisi oldu Gezi; Sokaklarda özgür ve korkusuz dolaşmak isteyen, emeği görünmez kılınan, değersizleştirilen, ekonomik, fiziksel, cinsel, psikolojik her tür şiddete karşı yaşamına, emeğine, bedenine sahip çıkan kadınların isyanıydı Gezi; Hayatın her alanını iktidarın siyasal İslamcı ideolojisi doğrultusunda dizayn etme, dinselleştirme girişimlerine karşı yaşamı, laikliği savunmaktı Gezi; Etnik köken, inanç, cinsiyet, cinsel yönelim temelli her tür ayrımcılığa, nefret söylemine inat bir arada barış içinde yaşayabilmenin imkanıydı Gezi; Meclisler, forumlar aracılğıyla eşit özneler olmanın, kendimiz hakkındaki kararlara katılmanın, yurttaşlığın, eşit, özgür, dayanışmacı bir yaşamın deneyimlenmesiydi Gezi;

Hayalleri çalınmak istenen, kendilerine vaat edilen tek şeyin işsizlik, sömürü, eşitsizlik olduğu, kendisi olmasına izin verilmeyen, tarikat ve cemaatlerin eline itilen gençlerin orantısız mizahı ve zekasıydı Gezi; Emekliliğinde insanca yaşamak isteyen emeklilerin tecrübesini, dayanışmasını kuşanıp saflara koşmasıydı Gezi… Bugün uğrunda mücadele verdiğimiz her değerin AKP iktidarı tarafından yok edilmek istendiğini, bu kararın iktidarın kabusu haline gelen Gezi direnişine yönelik siyasi bir kinle ve talimatla alındığını biliyoruz. Ancak biliyoruz ki bu karar aynı zamanda demokrasi, eşitlik, özgürlük, laiklik, barış isteyen milyonlarca insana tam da seçim sathına girildiği bir dönemde verilen bir gözdağıdır aynı zamanda.

Bir kez daha altını çiziyoruz; Gezi direnişi kimsenin talimatıyla olmadı; Gezi direnişi, emekten, eşitlikten, özgürlükten, laiklikten, barıştan, demokrasiden yana olanların bu tahayyülü deneyimlediği kendiliğinden bir halk hareketiydi.

Gezi bizim için çocuk yaşta bizden koparılan Berkin’dir, Ethem’dir, Ahmet Atakan’dir, ara sokaklarda dövülerek öldürülen Ali İsmail korkmazdir. Abdullah Cömerttir,

Hasan Ferit Gedik’tir, Mehmet Ayvalıtaş’tır, Medeni Yıldırım’ dır. Onların katillerinin henüz yargılanmadığını unutmadık, unutmayacağız. Geziye sahip çıkmak bizim Gezi’de kaybettiklerimize de borcumuzdur. Gezi’de polislerin ve sivil faşistlerin şiddetiyle yaşamını yitiren tüm arkadaşlarımıza borcumuz bu karanlığa son vermek.

Biz uğrunda mücadele ettiğimiz değerlerin, hayatımızın en anlamlı ve onurlu günleri olan Gezi direnişinin arkasındayız; arkadaşlarımızın yanındayız.

Cemal Süreya’dan ödünç o dizelerle “Biz kırıldık, daha da kırılırız; kimse dokunamaz suçsuzluğumuza”!

Gezi, yepyeni bir hayatı filizlendirmek için kutup yıldızımız olmaya devam edecek; eşit ve özgür bir ülkeyi kendi ellerimizle kuracağız.” İfadelerinde bulundu.

About egegazetesi

Check Also

Çocuk Evlerinden Yaza Merhaba Pikniği

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kapsamında Fethiye Çocuk Evleri Sitesi Müdürlüğü tarafından …