Perşembe , Ekim 6 2022
Anasayfa / Anasayfa / FGD: “YEREL MEDYA BİTERSE ANADOLU SUSAR”

FGD: “YEREL MEDYA BİTERSE ANADOLU SUSAR”

Fethiye Gazeteciler Derneği yönetimi yerel basın ve medya kuruluşlarının ekonomik durumu ile ilgili bir rapor yayınladı.

Ekonomide yaşanmakta olan girdi maliyetlerinin yükselmesi ve yerel basın kuruluşlarının gelirlerinin büyük ölçüde azalması tüm yurtta olduğu gibi Fethiye’de de yerel basın ve medyayı bitme noktasına getirmiş bulunmaktadır. Yayınlanan raporda; Medya kurumlarının girdileri döviz kuru ile yakından ilgilidir. Kâğıttan mürekkebe, elektronik cihazlardan yazılımlara kadar medya sektöründe kullanılan malzemelerin çoğu ithaldir. Son dönemde döviz kurlarında yaşanan olağandışı yükseliş, medya kurumlarının maliyetlerini arttırmış, birçoğunu kapanmanın eşiğine getirmiştir, denildi.

“119 YEREL GAZETE KAPANMIŞ VE 1.714 KİŞİ İŞSİZ KALMIŞTIR”

Fethiye Gazeteciler Derneği yönetim kurulu başkanı Gazeteci Osman Baykuş açıklamasında “Ekonomik, siyasi ve teknolojik gelişmelerden yakından etkilenen medya sektörü, (Gazete, radyo, televizyon, dergi, web tv, internet haber siteleri) ülkemizde son çeyrek asırda önemli bir değişim ve dönüşüm sürecine girmiş, ancak zaman içinde değişimlere paralel olarak yaşanan sorunların çözümlenmesi bir yana, birbiri üzerine eklenmesiyle günümüzde adeta kaderine terk edilmiştir. Sektörde yaşanan sorunlar önem sırasına alınamayacak kadar büyük, karmaşık ve birbirini etkileyen niteliktedir. Herhangi bir güç odağına bağlı olmadan özgürce çalışan gazeteler, radyolar, televizyonlar ve internet haber siteleri, günümüz koşullarında ekonomik sıkıntının kıskacında adeta can çekişmektedir. Böylece anılan yıllar itibari ile toplam bin 714 meslektaşımız işini kaybetmiştir. Günümüz şartlarında bir kişiye iş bulmanın maliyeti 1,5 milyon lirayı bulmaktadır. Böylece anılan yıllar itibari ile toplam 119 gazete kapanmıştır. 2018’de 8 bin 683 olan fikir işçisi bin 90 azalarak 2019’da 7 bin 593’e, 2020’de 389 azalarak 7 bin 204’e, 2021’de 235 azalarak 6 bin 969’a düşmüştür. 2021’de kapanma, birleşme ve işçi çıkarma daha da artmıştır. Bu girdiler ile 2022’yi düşünemiyoruz. Kapanan televizyon ve radyolar da her geçen gün artmakta. TÜİK verilerine göre; 2018’de bin 116 olan gazete sayısı 41 azalarak 2019’da bin 75’e, 2020’de 24 azalarak bin 51’e, 2021’de 54 azalarak 997’ye düşmüştür. Son yıllarda Anadolu’da gazeteler yaşayabilmek için birleşmeler yoluna gitmeyi tercih etmek zorunda kaldı. Bu nedenle gazete sayılarında azalmalara, doğal olarak da fikir işçileri başta olmak üzere çalışanları azaltma yoluna gidiyor.

“GAZETELER KAPANIYOR, FİKİR İŞÇİSİ SAYILARI AZALIYOR”

Benzer rakamlar kalıp için de söz konusudur. Bu yıl asgari ücret yüzde 50 zamlanmıştır. Bu artış fikir işçisi ekip arkadaşlarımızın hayat kaliteleri üzerinde olumlu etki doğurmuştur. Aynı dönemde mahalli gazeteler için resmi ilan fiyatları da şu şekilde gerçekleşmiştir; 2019’da sütun santim fiyatı 15 lira, 2020’de 17 lira ve 2021 ile 2022 halen 20,4 liradır. Gazeteler için; 1 Şubat 2020’de tonu 375 dolar olan kağıt 2 bin 246 lira iken 1 Şubat 2021’de 675 dolar ton ve 4 bin 887 lira olmuştur. 1 Şubat 2022’de dolar kuru bir yıl önce 7,24 iken 13,41 olmuş, kağıdın tonu da 675 dolardan 940 dolara çıkmıştır. 12 bin 69 liraya karşılık gelen bu rakam iki yıl öncesine göre 5,6 ve bir yıl öncesine göre 2,5 kat artışa karşılık gelmektedir.

“GİRDİ ARTIŞLARI”

Son çeyrek asırda ekonomik, siyasi ve teknolojik gelişmelerden yakından etkilenen yerel medya önemli bir değişim ve dönüşüm sürecine girdi. Ancak bu sürecin getirdiği karmaşık ve birbirini etkileyen sorunları çözümsüz kaldı.

“GAZETE, RADYO ve TV’LER ADETA KADERLERİNE TERK EDİLDİ”

Yerel gazeteler olarak ekonomik açıdan gerçek anlamda yaşam savaşı veriyoruz. Gazete maliyetlerini oluşturan kâğıt, kalıp, boya ve diğer kimyasallar başta olmak üzere tüm girdilerin döviz cinsinden fiyatları artarken ABD Doları sadece bir yılda yüzde 100’den fazla artmıştır. Medya kuruluşlarının girdilerinin de ayrıca ABD Doları bazında yüzde 50’ye varan oranlarda yükselmesiyle, sektördeki toplam girdi maliyetleri artışı yüzde 200’lere ulaşmıştır. Bu radyo ve televizyon elektronik cihazlarında da duruma aynıdır.

“ARTIŞI YÜZDE 200’LERE ULAŞMIŞTIR” “FETHİYE ÖRNEĞİ”

Fethiye’de örneğin 10 yıl önce 9 günlük gazete, biri uydudan yayın yapan 3 yerel tv, 6 yerel lisanslı radyo, ajanslar başta olmak üzere bazı tv kanalları ve gazetelerin muhabirleri bulunurken, şimdi (2022) 1 yerel tv, 4 radyo, 7 gazete haftada 2’şer gün dönüşümlü yayın, sadece AA, DHA ve İHA’nın muhabiri bulunmakta… Gazeteler günlük 1500 adet baskı yaparken, bugünlerde 300-500’lere kadar geriledi. Yerel basını bitişe götüren en önemli nedenlerden birisi hiçbir güvenilirliği bulunmayan sosyal medyadır. Pandemi ve hükümetin 2021 yılı başında aldığı Tasarruf Tedbirleri kararı da süreci hızlandırmıştır.

“BİTİŞE GİDEN YOLUN NEDENLERİ”

“Tasarruf Tedbirleri” kararı bahane edilerek abone ücretleri dondurulurken; hükümet’te, muhalefette kendi havuz medyalarını her şekilde desteklemektedir. Geldiğimiz noktada; hükümet de, muhalefet de yerel medyayı yok sayıyor. Yerel medya biterse Anadolu susar.

“MEDYA’DA KORONAVİRÜS ETKİSİ”

Medya kuruluşlarının, özellikle de yerel basının ilan ve reklam gelirleri, koronavirüs salgını ile birlikte kelimenin tam anlamıyla durmuştur. Basılı gazetelerin tiraj gelirleri de yüzde 60 ile yüzde 80’lere varan oranlarda gerilemiştir. Bu süreçte firmalar reklamları tamamen durdururken, Basın İlan Kurumu üzerinden alınan resmi ilanlarda, icra ve ihale ilanlarının yayınlanmaması sonucu yüzde 90’lara varan oranlarda azalma yaşanmıştır. İlan, reklam ve tiraj gelirlerinden mahrum kalan medya kuruluşları, basın çalışanlarının maaşlarının ödenmesi bir yana, zorunlu giderlerini ödeyemeyecek duruma gelmiştir. Bu nedenlerden dolayı da yerel medya kalifiye eleman çalıştıramamakta, her geçen gün içerik de düşmektedir.

“İNTİHARLAR VE İŞ DEĞİŞTİRMELER BAŞLADI”

Son yıllarda ekonomik bunalımlar nedeniyle bazı arkadaşlarımız intihar etmiş, en son da 12 Şubat 2022 Pazar Günü Adıyaman’da ekonomik sıkıntılar yüzünden gencecik gazeteci meslektaşımız Mustafa Tabakçı intihar etti. Ne üzücüdür ki önümüzdeki dönemlerde benzer intiharlardan endişeliyiz. Bazı meslektaşlarımız da iş değiştirmeye ya da asıl işini bırakarak ek iş yapmaya zorlanmakta.

“AB KAYNAKLI VAKIFLAR, TERÖR VE MAFYA İLİŞKİLİLERİ”

Ekonomik darboğazda kalan medya sektörüne AB kaynaklı bazı vakıflar farklı yollarla fon sağlamaya başlamıştır. Ayrıca terör ve mafya ekonomik sıkıntı çaresizliğini kendi lehlerine fırsata çevirmeye başladığı konusunda duyumlar ve iddialar artmaktadır. Arkasında herhangi bir destek olmadan ekonomik olarak ayakta kalamayan medya kuruluşları, siyasi ve ekonomik güç odaklarının, illegal yapılanmaların, değerleri istismar eden çevrelerin ve buna benzer gücü elinde bulundurmak isteyen çıkar gruplarının kontrolüne girebilmektedir. Gelişmiş demokrasilerin olmazsa olmazı konumunda yer alan ve kuvvetler ayrılığı prensibiyle gerçekleşen ülke yönetimlerinin 4. gücü olarak kabul edilen medya, gerçek anlamda işlevini yerine getirebilmek için ekonomik bağımsızlığını sağlamak zorundadır. Gazete başına 2021’de aylık ortalama 8-10 bin TL resmi ilan ücreti düşerken, en az 4 SGK’lı eleman zorunlu. Bir yerel gazetenin baskı, eleman, kira, akaryakıt gibi giderleri 40.000 TL gibi rakamları bulmaktadır. Pandemi sürecinde özel ilanlar ve gazete abone girdilerinde ciddi düşüşler yaşandı. TV ve radyolarda da durum farklı değil. Uydu yayını yapan tv kanalı Aydın’a satılmış, 2 tv karasal ve web üzerinden yayın yapmaya çalışmaktadır. Her geçen gün küçülmeye giden medya kuruluşları, adeta uzatmaları yaşıyor.6 yerel radyodan 2’si kapanmış, 4’ü ise zor şartlarda yayın yapmaya çalışmaktadır” dedi.

About egegazetesi

Check Also

Karaçulha sakinlerinin mutlu günü

Fethiye Belediyesi ve Karaçulha Spor Kulübü işbirliğinde organize edilen etkinlik Karaçulha Kovanlık Futbol Sahasında gerçekleşti. …