Cuma , Aralık 2 2022

Fethiye’de “Tarım Bayramı” Kutlandı

Tarımsal Öğretimin 176’ncı yıl dönümü ve 13 Ocak Tarım Bayramı nedeniyle Fethiye’deki tarım sektörleri  Atatürk Anıtına çelenk sundu. Programın ikinci bölümü Fethiye Belediyesi Özer Olgun Kültür Merkezi Salonunda gerçekleşti. Tören Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının söylenmesi ile başladı.

Törende Fethiye Rötary Kulübü dönem başkanı Değer Erdemli, “Türkiye’de, uygulanan yanlış tarım politikaları ile ülkemizin verimli topraklarında üretemez ve tüketemez hale geldik” ifadelerini kullanırken, Fethiye Ziraat Odası Başkanı Kenan Karayiğit ise, “Çocuklarımıza temiz bir çevre, kaliteli bir yaşam sunabilmemiz için tarım topraklarımızı ve tarımımızı korumamız gerekiyor. Aksi taktirde açlık kapımızın önündedir” dedi.

Tarımsal Öğretimin 176’ncı yıl dönümü ve 13 Ocak Tarım Bayramı dolayısıyla Fethiye Rötary Kulübü, Fethiye Ziraat Odası Başkanlığı, Fethiye Belediyesi ve Fethiye Ata Tarımsal Kalkınma Kooperatifi tarından etkinlik düzenlendi. Törene Fethiye Ziraat Odası Başkanı Kenan Karayiğit, Seydikemer İlçe Tarım Müdürü  Engin Maraşlı, Fethiye Rötary Kulübü dönem başkanı Değer Erdemli ve üreticiler katıldı.

Tören ilk olarak Beşkaza Meydanı Atatürk Anıtına çelenk sunumuyla başladı.  Atatürk Anıtına Fethiye Ziraat Odası, Fethiye Rötary Kulübü ve Ata Tarımsal Kalkınma Kooperatifi tarafından çelenk sunuldu.

Programın ikinci bölümü Fethiye Belediyesi Özer Olgun Kültür Merkezi Salonunda gerçekleşti. Tören Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının söylenmesi ile başladı.

Töreninin açılış konuşmasını yapan  Fethiye Rötary Kulübü dönem başkanı Değer Erdemli, “Türkiye’de, uygulanan yanlış tarım politikaları ile ülkemizin verimli topraklarında üretemez ve tüketemez hale geldik” dedi.

Konuşmasının devamında Tarımsal Öğretimin tarihine değinen Erdemli, “Bugün Zirai öğretiminin 176. yıl dönümünü hep birlikte kutluyoruz. 1846 yılında Ayamama Çiftliği’nde başlayan ve bugün 35 üniversitede ülkemizin tarımsal üretim düzeninin ve verimliliğinin önemli ölçüde artmasını sağlayan ziraat mühendislerinin yetişmesinde öncü olan ziraat fakülteleriyle bu eğitim devam etmektedir.Okulun kapılarını açtığı 10 Ocak 1946 tarihi aynı zamanda Türkiye’de tarımsal eğitimin başladığı tarih olarak kabul edilmektedir. Mekteb-i Zirai Şahenenin açtığı bu yolda ilerleyen yıllarda 19’uncu yüzyılın sonlarında yine İstanbul’da kurulan Halkalı Ziraat Mektebi ve daha sonrasında da bir adım ileriye taşınarak genç Cumhuriyetin tarımsal atılımlarından bir parça olan Ankara Yüksek Zirai öğretimin temelleri atıldı. Cumhuriyetin 10’uncu yılında yüksek ziraat enstitüsüne dönüştüğü Ziraat okul dört yıllık eğitim programı fakülte yapısıyla modern tarımın öncülüğünü oluşturdu. Son olarak da 1948 yılında Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesine çevirilerek 11 yıl boyunca Türkiye’nin tek ziraat fakültesi ola unvanını taşıdı. Türkiye’de tarımsal eğitimin başladığı bu tarihi Tarım Bayramı olarak kutlamak , son yıllarda oldukça revaçta olan temiz tarım, doğru tarım uygulamalarına dikkat çekmek istedik. Ülkemizde tarım sektörü toplumumuzun temel  besin ihtiyaçlarını karşılayan ülke gelirinde  istihdam yaratan, sanayi ham maddesi sağlayan , ihracat ürünleri ile ülkemize döviz kazandıran bir sektör olması gerekirken, uygulanan yanlış tarım politikaları ile ülkemizin verimli topraklarında üretemez ve tüketemez hale geldik “ dedi.

“GELECEK NESİLLERİMİZİ DÜŞÜNMELİYİZ”

Türkiye’de tarımın hep ötelendiğini ifade eden Fethiye Ziraat Odası Başkanı Kenan Karayiğit ise, “ Fethiye Ziraat Odası Başkanı Kenan Karayiğit, “10 Ocak ve haftası , 1846 tarihinde İstanbul’da Mekteb-i Zirai Şahane’nin kurulmasıyla Türkiye’deki tarım eğitiminin başlaması sebebiyle Tarım Bayramı olarak kutlanır. Dünyada ve ülkemizde yaşanan pandemi nedeniyle önemini anladığımız noktalardan biri de tarım oldu. Tüm dünyada insanlar panikleyince ilk aldıkları şeyler kuru gıda ve tarımsal ürünler oldu. Demek ki; bir ülkenin yollar, köprüler, yüksek binalardan önce tarım topraklarına ve üretime ihtiyacı olduğunu acı bir şekilde tecrübe etmiş olduk. Bilebile, sorumsuzca, açgözlülükle yaşamın kaynaklarını tüketiyoruz. Çocuklarımıza temiz bir çevre, kaliteli bir yaşam sunabilmemiz için tarım topraklarımızı ve tarımımızı korumamız gerekiyor. Aksi taktirde açlık kapımızın önündedir. Unutulmamalıdır ki karnı doymayan insan düşünemez ve üretemez.

Ülkemizde yıllarca siyasi iktidarlar tarafından üvey evlat muamelesi yapılmış, sanayileşme çabalarının içinde tarım unutulmuş, gereken önem  maalesef verilmiştir. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün “Efendimiz” dediği çiftçimiz, efendi gibi yaşamanın çok ötesinde hayatta kalma mücadelesi vermektedir. Sektörde girdi maliyetlerinin çok yüksek olması ve pazarlama sorunlarından dolayı, çiftçilerimiz emeklerinin karşılığını alamamaktadır. Üreten, ürettiği ile ülkesini hatta dünyayı besleyen Türk Çiftçisi ve tarımı hak ettiği değeri görememektedir.

Tarımın gelişmesi açıkça mücadele demektir. Tarımdaki en önemli strateji, kendi kendine yemek demektir. Kaynakların verimli ve daha uzun ömürlü kullanılması demektir. Ülkenin güven ve istikrar içinde olması demektir. Odamız adına bizler de her zaman tarımın, çiftçimizin ve tarımsal eğitimin destekçisi olduk  ve olmaya da devam edeceğiz.

Unutmayalım ki hepimiz aynı gemideyiz. Bu nedenle fakültelerde eğitim veren bilim insanlarımızın ve sahada görevini yapan Ziraat Mühendislerimiz ile teknikerlerimizin çiftçiyle el ele tek yürek olması gerekir ki gemi batmasın. Çiftçi üretsin ki Türkiye hatta dünya aç kalmasın. Bu vesile ile tarımsal eğitim ve öğretimin 176’ncı yıldönümünü kutlarım” şeklinde konuştu.

About egegazetesi

Check Also

BANU AVAR “YENİ DÜNYA DÜZENİNİ” ANLATTI Fethiye Yerel Tohumlar Derneği, Fethiye Ziraat Odası ve Fethiye …